Zobacz, czym oddychasz. Mobilne płuca Polskiego Alarmu Smogowego w Radlinie

Od 30 października do 27 listopada 2025 roku mieszkańcy Radlina mogą na własne oczy zobaczyć, czym oddychają. Przed budynkiem Zespołu Szkolno-Sportowo-Artystycznego przy ul. mjr. P. I. Rogozina 55 stanęła wyjątkowa instalacja – mobilne płuca Polskiego Alarmu Smogowego, które trafiły do Radlina w ramach ogólnopolskiej kampanii „Zobacz czym oddychasz”
Dwumetrowy model ludzkich płuc działa jak filtr – biała tkanina pochłania pyły zawieszone obecne w powietrzu i zmienia kolor w zależności od ich stężenia. Mechaniczne płuca pokazują to, czego na co dzień nie widać gołym okiem, a co trafia do naszych dróg oddechowych. Jak podkreślają pomysłodawcy, to ważna forma edukacji, która ma na celu zwrócenie uwagi na problem smogu oraz konsekwencje zdrowotne wynikające z oddychania zanieczyszczonym powietrzem.
Województwo śląskie należy do obszarów o najwyższym poziomie zanieczyszczenia powietrza w Polsce – przekroczenia norm pyłu PM10, PM2.5 i benzo(a)pirenu są tu notowane każdego roku. Płuca Polskiego Alarmu Smogowego przypominają, że walka o czyste powietrze to nie tylko obowiązek, ale i codzienne wybory mieszkańców – m.in. dotyczące sposobu ogrzewania domów.

![Tu należy spodziewać się przerw w dostawie prądu [HARMONOGRAM WYŁĄCZEŃ] Tu należy spodziewać się przerw w dostawie prądu [HARMONOGRAM WYŁĄCZEŃ] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775392827prad-.jpg)


![Wyjazdy na Sardynię pod lupą. Burmistrz Pszowa odpiera oskarżenia. Sprawę komentuje Kanał Zero [WIDEO] Wyjazdy na Sardynię pod lupą. Burmistrz Pszowa odpiera oskarżenia. Sprawę komentuje Kanał Zero [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1780910210pszow-.jpg)





![Stal Kuźnia Raciborska bez przełamania. Naprzód wywozi cenny punkt w walce o podium [FOTO] Stal Kuźnia Raciborska bez przełamania. Naprzód wywozi cenny punkt w walce o podium [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1780822803photo-74-z-79-.jpg)


![Święto strażaków z Łazisk. 115-lecie OSP i otwarcie nowoczesnej infrastruktury [FOTO] Święto strażaków z Łazisk. 115-lecie OSP i otwarcie nowoczesnej infrastruktury [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1780911712712745494-1434214402073868-8909918864171573902-n-.jpg)















Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany