Powiat Wodzisławski: kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 12 lutego

12 lutego na terenie powiatu wodzisławskiego rozpocznie się tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Jej głównym celem jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej osób objętych ustawowym obowiązkiem, a także tych, którzy zgłoszą się w trybie ochotniczym. W 2026 roku do kwalifikacji wojskowej przystąpi około 900 mieszkańców powiatu.
Kwalifikacja wojskowa stanowi istotny element systemu obronnego państwa. Pozwala na aktualizację ewidencji wojskowej oraz określenie potencjału mobilizacyjnego, a jednocześnie daje osobom zainteresowanym możliwość zapoznania się z zasadami pełnienia służby wojskowej i formami ochotniczego zaangażowania.
Kto podlega obowiązkowi stawienia się
Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2026 roku podlegają w pierwszej kolejności mężczyźni urodzeni w 2007 roku, którzy w bieżącym roku kończą 19 lat. Dotyczy on również mężczyzn urodzonych w latach 2002–2006, którzy dotychczas nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Do kwalifikacji muszą stawić się także osoby, które w latach 2024–2025 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej. Obowiązek ten obejmuje również osoby, których okres czasowej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji, pod warunkiem złożenia – przed zakończeniem kwalifikacji – wniosku o zmianę kategorii zdolności do służby wojskowej, zgodnie z art. 64 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.
Kwalifikacja wojskowa kobiet
Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej podlegają również kobiety urodzone w latach 1999–2007, które posiadają kwalifikacje przydatne do służby wojskowej i dotychczas nie stawały do kwalifikacji. Dotyczy to także kobiet pobierających naukę w celu uzyskania takich kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2025/2026 kończą studia na określonych kierunkach lub naukę w zawodach wskazanych w przepisach wykonawczych do ustawy o obronie Ojczyzny.
Możliwość zgłoszenia się ochotników
Do kwalifikacji wojskowej mogą zgłosić się również osoby, które ukończyły 18 lat i wyraziły chęć ochotniczego stawienia się przed komisją. Wezwane mogą być także osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłoszą się do kwalifikacji.
Wezwania i obowiązek stawiennictwa
Osoby podlegające kwalifikacji wojskowej otrzymują imienne wezwania z określeniem dnia, godziny oraz miejsca stawienia się, doręczane z co najmniej siedmiodniowym wyprzedzeniem. Stawienie się przed komisją lekarską jest obowiązkowe.Niestawienie się na kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny może skutkować nałożeniem grzywny lub przymusowym doprowadzeniem przez Policję. W przypadku wystąpienia ważnych przyczyn uniemożliwiających stawienie się w wyznaczonym terminie, osoba wezwana ma obowiązek poinformować o tym organ odpowiedzialny za organizację kwalifikacji, czyli właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, najpóźniej w dniu wyznaczonego stawiennictwa. W takiej sytuacji wyznaczony zostanie nowy termin.
Przebieg kwalifikacji i jej skutki
Po stawieniu się do kwalifikacji wojskowej osoba podlegająca temu obowiązkowi otrzymuje kategorię zdolności do służby wojskowej, stopień wojskowego szeregowego oraz zostaje przeniesiona do pasywnej rezerwy wojskowej.
Jakie dokumenty należy zabrać
Osoby stawiające się do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy powinny posiadać przy sobie dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, a także posiadaną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych wykonanych w okresie 12 miesięcy przed dniem stawienia się. Należy również zabrać dokumenty potwierdzające wykształcenie, zaświadczenie o kontynuacji nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.
Osoby stawiające się do kwalifikacji po raz kolejny zobowiązane są do okazania dokumentu tożsamości, dokumentacji medycznej dotyczącej zmian w stanie zdrowia, wyników badań z ostatnich 12 miesięcy, a także książeczki wojskowej lub zaświadczenia o wcześniejszym stawieniu się do kwalifikacji oraz o uregulowanym stosunku do służby wojskowej i orzeczonej zdolności do służby.
Terminy i miejsce kwalifikacji
Kwalifikacja wojskowa na terenie powiatu wodzisławskiego prowadzona będzie do 24 marca, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9:00 do 17:00. Komisja działać będzie w Wodzisławiu Śląskim przy ul. św. Wawrzyńca 1, w dzielnicy Wilchwy. Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 510 479 184.


























Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany