Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 stycznia 202612:27

XIX Sesja Rady Powiatu Wodzisławskiego. Obrady zaplanowane na 29 stycznia

XIX Sesja Rady Powiatu Wodzisławskiego. Obrady zaplanowane na 29 stycznia - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Powiat:

XIX Sesja Rady Powiatu Wodzisławskiego odbędzie się w czwartek, 29 stycznia 2026 roku, o godzinie 14.00. Miejscem obrad będzie Powiatowe Centrum Konferencyjne w Wodzisławiu Śląskim przy ulicy Pszowskiej 92a. Radni zajmą się szeregiem istotnych spraw dotyczących funkcjonowania powiatu, w tym ochroną powietrza, edukacją zawodową, finansami samorządu oraz bieżącą działalnością organów powiatu.

Sprawy organizacyjne i sprawozdawcze

Sesja rozpocznie się od otwarcia obrad oraz stwierdzenia ich prawomocności. Następnie radni rozpatrzą ewentualne wnioski o zmianę porządku obrad oraz podejmą decyzję w sprawie przyjęcia protokołu z XVIII sesji Rady Powiatu.

Jednym z pierwszych punktów merytorycznych będzie temat ochrony powietrza w Powiecie Wodzisławskim. Dyskusja w tym zakresie dotyczyć będzie aktualnej sytuacji środowiskowej oraz działań podejmowanych na rzecz poprawy jakości powietrza.

W dalszej części obrad przedstawione zostaną sprawozdania: z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za 2025 rok oraz z działalności Zarządu Powiatu w okresie od poprzedniej sesji.

Uchwały dotyczące edukacji, transportu i finansów

Istotnym punktem porządku obrad będzie rozpatrzenie projektów uchwał. Radni podejmą decyzje m.in. w sprawie założenia Branżowej Szkoły II stopnia w Pszowie przy ulicy Romualda Traugutta 32 oraz Branżowej Szkoły II stopnia w Rydułtowach przy ulicy Obywatelskiej 30. Propozycje te wpisują się w rozwój szkolnictwa zawodowego na terenie powiatu.

Pod obrady trafi także projekt uchwały dotyczący zmiany uchwały z 29 kwietnia 2021 roku w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Powiat Wodzisławski, a także zasad korzystania z tych przystanków.

Radni zajmą się również sprawami finansowymi, w tym zmianami w budżecie Powiatu Wodzisławskiego na 2025 rok oraz zmianami w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2025–2041. W porządku obrad znalazło się także przyjęcie planów pracy stałych komisji Rady Powiatu na 2026 rok.

Skargi, wnioski i prace Komisji Rewizyjnej

Podczas sesji rozpatrzone zostaną także kwestie formalne związane z przekazaniem wniosku Pana N. T. oraz skargi Pana Ł. P. organom właściwym do ich rozpatrzenia. Jedna z uchwał dotyczyć będzie również rozpatrzenia skargi w części odnoszącej się do działalności Dyrektora Zespołu Placówek Szkolno–Wychowawczo–Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim.

W ramach funkcji kontrolnych Komisji Rewizyjnej radni zapoznają się ze sprawozdaniem z realizacji planu kontroli za 2025 rok oraz rozpatrzą projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia planu kontroli Komisji Rewizyjnej na 2026 rok.

Sprawy bieżące i zakończenie obrad

Końcowa część sesji poświęcona będzie interpelacjom i zapytaniom radnych, wnioskom i oświadczeniom oraz informacjom bieżącym. Obrady zakończy formalne zamknięcie XIX sesji Rady Powiatu Wodzisławskiego.

Sesja będzie okazją do omówienia kluczowych zagadnień dotyczących funkcjonowania powiatu oraz wyznaczenia kierunków działań na najbliższe miesiące.

Porządek obrad

1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
2. Przyjęcie wniosków o zmianę porządku obrad.
3. Przyjęcie protokołu z obrad XVIII sesji Rady Powiatu.
4. Ochrona powietrza w Powiecie Wodzisławskim.
5. Sprawozdania:
a) z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za 2025 rok,
b) z działalności Zarządu Powiatu w okresie od XVIII sesji.
6. Rozpatrzenie projektów uchwał w następujących sprawach:
a) założenia Branżowej Szkoły II stopnia w Pszowie przy ulicy Romualda Traugutta 32,
b) założenia Branżowej Szkoły II stopnia w Rydułtowach przy ulicy Obywatelskiej 30,
c) zmiany uchwały Rady Powiatu Wodzisławskiego Nr XXVIII/295/2021 z dnia 29 kwietnia 2021 r. w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Powiat Wodzisławski oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków,
d) zmiany uchwały Rady Powiatu Wodzisławskiego Nr XVIII/176/2025 z dnia 18 grudnia 2025 roku w sprawie budżetu Powiatu Wodzisławskiego na 2025 rok wraz z załącznikami,
e) zmiany uchwały Rady Powiatu Wodzisławskiego Nr XVIII/175/2025 z dnia 18 grudnia 2025 roku w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Wodzisławskiego na lata 2025-2041,
f) przyjęcia planów pracy komisji stałych Rady Powiatu Wodzisławskiego na 2026 rok,
g) przekazania wniosku Pana N. T. organowi właściwemu do jego rozpatrzenia,
h) przekazania skargi Pana Ł. P. organowi właściwemu do jej rozpatrzenia w części na pracownika Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczo – Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim,
i) rozpatrzenia skargi Pana Ł. P. części na działalność Dyrektora Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczo – Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim.
7. Funkcje kontrolne Komisji Rewizyjnej:
a) sprawozdanie z realizacji Planu kontroli Komisji Rewizyjnej za 2025 rok,
b) rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zatwierdzenia Planu Kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Wodzisławskiego na 2026 rok.
8. Interpelacje i zapytania radnych.
9. Wnioski i oświadczenia radnych.
10. Informacje bieżące.
11. Zamknięcie obrad XIX sesji.

Z uchwałami przygotowanymi na sesję zapoznać można się TUTAJ.

Obrady na żywo śledzić można TUTAJ

Autor: opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności17 lutego 202612:30

Korekty tras, nowe przystanki i więcej kursów. Od 1 marca zmiany w Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej

Korekty tras, nowe przystanki i więcej kursów. Od 1 marca zmiany w Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności16 lutego 202614:01

W czwartek ruszyła kwalifikacja wojskowa w Powiecie Wodzisławskim

W czwartek ruszyła kwalifikacja wojskowa w Powiecie Wodzisławskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności17 lutego 202612:24

Reorganizacja przyniosła efekty. Milionowe oszczędności i sprawniejsze zarządzanie w Urzędzie Miasta

Reorganizacja przyniosła efekty. Milionowe oszczędności i sprawniejsze zarządzanie w Urzędzie Miasta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Latający Obiektyw
Reklama
Reklama
Aktualności16 lutego 202614:20

Kolorowy bal bez barier po raz kolejny połączył mieszkańców powiatu

Kolorowy bal bez barier po raz kolejny połączył mieszkańców powiatu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności16 lutego 202614:15

Ponad 2,7 mln zł na bezpieczeństwo mieszkańców

Ponad 2,7 mln zł na bezpieczeństwo mieszkańców - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. freepik.com
Aktualności16 lutego 202611:44

O finansowaniu oświaty w Ministerstwie Edukacji Narodowej

O finansowaniu oświaty w Ministerstwie Edukacji Narodowej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Sport16 lutego 202616:11

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Telegraf16 lutego 202618:21

Iranka czy Brazylijka?

Iranka czy Brazylijka? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
slosg
Reklama
Telegraf17 lutego 202615:28

33 pracowników, wśród nich 26 nielegalnych

33 pracowników, wśród nich 26 nielegalnych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
informacja prasowa
Kultura i Edukacja18 lutego 202611:28

Nowy kierunek w ZSP w Rydułtowach. Od 2026 roku rusza technik weterynarii

Nowy kierunek w ZSP w Rydułtowach. Od 2026 roku rusza technik weterynarii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, fot. poglądowe/AI
Reklama
Telegraf17 lutego 202615:20

Marynarze mogą sami za siebie opłacać składki

Marynarze mogą sami za siebie opłacać składki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
informacja prasowa
Reklama
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.