Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności3 marca 202616:09

Pałac Dietrichsteinów jako przestrzeń twórczych eksperymentów – muzeum z ministerialnym wsparciem

Pałac Dietrichsteinów jako przestrzeń twórczych eksperymentów – muzeum z ministerialnym wsparciem - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Pałac Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim w tym roku stanie się miejscem intensywnych działań artystycznych i edukacyjnych. Muzeum w Wodzisławiu Śląskim otrzymało 50 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja kulturalna. Wniosek instytucji znalazł się w gronie 176 projektów wybranych do realizacji.

Założenia projektu i planowane działania

Projekt „Pałac Dietrichsteinów jako Laboratorium Sztuki. Od pałacowych tradycji do współczesnej kreacji” zakłada stworzenie przestrzeni, w której przeszłość spotka się z nowoczesnymi formami twórczości. W programie przewidziano:

• warsztaty prowadzone przez specjalistów z różnych dziedzin sztuki,
• wystawy prezentujące efekty pracy uczestników,
• plenery artystyczne,
• konkurs dla twórców nieprofesjonalnych,
• finałową Noc Sztuki, która ożywi śródmieście poprzez szlak miejskich galerii.

Działania te mają ukazać pałac nie tylko jako zabytek, lecz także jako miejsce żywej, współczesnej kreacji.

Historyczne inspiracje i współczesne cele

Dyrektor muzeum, Sławomir Kulpa, podkreśla, że projekt nawiązuje do tradycji mecenatu rodu Dietrichsteinów, którzy w XVIII wieku wznosili rezydencję z myślą o kulturze i sztuce. W jego ocenie współczesne działania edukacyjne i artystyczne są naturalnym rozwinięciem tej spuścizny i sposobem na ponowne odkrycie dziedzictwa, które często pozostaje niedocenione.

Koordynator projektu, Hanna Blokesz‑Bacza, zwraca uwagę, że program został przygotowany z myślą o różnych grupach odbiorców. Warsztaty obejmą m.in. tematykę architektury XVIII wieku, mody, kaligrafii oraz rodowych pieczęci. Efekty pracy uczestników zostaną zaprezentowane podczas Nocy Sztuki, która stanie się kulminacją całego przedsięwzięcia.

Wsparcie dla osób pracujących w kulturze

W ramach projektu przewidziano również specjalistyczne seminarium szkoleniowe dla pracowników instytucji kultury. Jego celem jest podnoszenie kompetencji zawodowych oraz wspieranie innowacyjnych działań w sektorze kultury na poziomie lokalnym i regionalnym.

Partnerzy i współpraca

Realizacja projektu będzie możliwa dzięki współpracy z:

• Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu,
• Liceum Sztuk Plastycznych im. Olgi Boznańskiej w Wodzisławiu Śląskim,
• Galerią Sztuki Zakamarek działającą przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach.

Partnerstwa te zapewnią wysoki poziom merytoryczny działań oraz dostęp do profesjonalnych środowisk artystycznych.

Kolejne projekty muzeum

To już drugi projekt, na który Muzeum w Wodzisławiu Śląskim pozyskało środki z Ministerstwa Kultury w bieżącym roku. Instytucja przygotowuje również publikację prezentującą wyniki najnowszych badań grobowca Zofii Eleonory von Bodenhausen, znanej jako Bordynowska Pani. Zadanie to otrzymało dofinansowanie w ramach programu Ochrona zabytków archeologicznych.

Autor: opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Natalia Maciejek, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności1 czerwca 202611:06

Czerwiec w Wodzisławiu Śląskim

Czerwiec w Wodzisławiu Śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
UM Wodzisław Śląski, fot. Latający Obiektyw
Sport1 czerwca 202601:06

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Sporo emocji, zarówno tych dobrych jak i tych złych towarzyszyło weekendowym meczom piłkarskim rozegranym w regionie. Sprawdź, jak poradziła sobie ekipa, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności1 czerwca 202623:08

Wodzisław Śląski: Trzy samochody rozbite po zderzeniu przy Eko-Oknach

Wodzisław Śląski: Trzy samochody rozbite po zderzeniu przy Eko-Oknach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Wodzisław Śląski i okolice-Informacje drogowe 24H, Informacje drogowe 24H z powiatu Wodzisław Śląski, Rybnik, OSP Czyżowice
Reklama
Aktualności1 czerwca 202611:27

To warto wiedzieć! Nowe przepisy o rzeczach znalezionych

To warto wiedzieć! Nowe przepisy o rzeczach znalezionych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe - pexels.com/Matheus Bertelli
Reklama
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.