O przyszłości wieży ciśnień. Odpowiedź miasta na interpelację radnego

W związku z interpelacją radnego Łukasza Chrząszcza dotyczącą możliwości pozyskania dofinansowania na remont wieży ciśnień oraz działań podejmowanych przez Miasto Wodzisław Śląski w zakresie przyszłości tego obiektu, przedstawiono szczegółowe wyjaśnienia odnoszące się do poruszonych kwestii.
Możliwości finansowania z programów zewnętrznych
W interpelacji wskazano program Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Ochrona zabytków 2026” jako potencjalne źródło finansowania remontu. W odpowiedzi wyjaśniono, że zgodnie z obowiązującymi zasadami programu dofinansowanie może być przyznane wyłącznie obiektom wpisanym do rejestru zabytków prowadzonego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Wieża ciśnień w Wodzisławiu Śląskim nie znajduje się w tym rejestrze, a jedynie w gminnej ewidencji zabytków, co wyklucza możliwość ubiegania się o środki w ramach wskazanego programu. Potwierdzono również, że stanowisko to zostało uzgodnione z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Działania miasta w zakresie pozyskiwania środków
Miasto poinformowało, że prowadziło analizy dostępnych programów wsparcia zarówno dla jednostek samorządu terytorialnego, jak i podmiotów prywatnych. Dokonano rozeznania warunków i kryteriów naborów w kontekście możliwości finansowania działań związanych z wieżą ciśnień.
Zakup terenu i kontekst inwestycyjny
Przypomniano, że w lipcu 2025 roku Miasto Wodzisław Śląski nabyło nieruchomość od PKP S.A. w związku z realizacją inwestycji dotyczącej rozbudowy centrum przesiadkowego. Głównym celem zakupu była realizacja projektu infrastrukturalnego, współfinansowanego ze środków unijnych.
Obiekty znajdujące się na działce, w tym wieża ciśnień, nie stanowiły głównego przedmiotu nabycia. Jednocześnie miasto podjęło działania zmierzające do pozyskania dokumentacji technicznej, jednak nie została ona przekazana przez poprzedniego właściciela.
Stan techniczny i ekspertyzy
W odpowiedzi wskazano, że na podstawie dostępnej dokumentacji oraz przeprowadzonych analiz zlecono wykonanie ekspertyzy technicznej wieży ciśnień. Umowa na jej realizację została podpisana w październiku 2025 roku.
Celem ekspertyzy było określenie rzeczywistego stanu technicznego obiektu oraz wskazanie możliwych scenariuszy dalszego postępowania – od rewitalizacji po ewentualną rozbiórkę.
Z dokumentów wynika, że część konstrukcji, w tym galeria (głowica), znajduje się w stanie awarii i wymaga rozbiórki lub odtworzenia.
Konsultacje i rozmowy z potencjalnymi inwestorami
Miasto poinformowało, że temat przyszłości wieży był omawiany na posiedzeniach komisji rady miejskiej oraz podczas spotkań roboczych. Przedstawiano wyniki ekspertyz oraz możliwości dalszego zagospodarowania obiektu.
W trakcie spotkań z potencjalnymi inwestorami prywatnymi przedstawiono warunki techniczne, prawne oraz ograniczenia wynikające z realizowanej inwestycji centrum przesiadkowego. Ostatecznie żaden z podmiotów nie wyraził zainteresowania nabyciem obiektu.
Możliwość ulg i konsekwencje finansowe
W interpelacji poruszono również kwestię przyszłości ewentualnych działań miasta wobec obiektu, w tym jego zachowania lub wyburzenia. W odpowiedzi wskazano, że obecnie miasto nie zabezpieczyło w budżecie środków na rewitalizację, utrzymanie ani rozbiórkę wieży, a dalsze decyzje będą uzależnione od wyników ekspertyz oraz możliwości inwestycyjnych.
Podkreślono również, że dotychczasowe działania związane z polityką inwestycyjną i finansową miasta obejmują zarówno ograniczenia budżetowe, jak i zobowiązania wynikające z realizowanych projektów współfinansowanych ze środków zewnętrznych.
Wieża ciśnień w Wodzisławiu Śląskim pozostaje obiektem wymagającym dalszych decyzji w oparciu o wyniki ekspertyz technicznych, możliwości finansowe oraz uwarunkowania prawne. Jak podkreślono w odpowiedzi, kluczowe znaczenie mają zarówno obowiązujące przepisy dotyczące ochrony zabytków, jak i realne możliwości pozyskania środków zewnętrznych, które w tym przypadku są ograniczone przez status obiektu.
![Tu należy spodziewać się przerw w dostawie prądu [LISTA LOKALIZACJI] Tu należy spodziewać się przerw w dostawie prądu [LISTA LOKALIZACJI] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1725185375dsc-0115-2-1-.jpg)

![Radiowóz policji autostradowej na drogach naszego regionu. Wpadka kierowcy audi z SWD [WIDEO] Radiowóz policji autostradowej na drogach naszego regionu. Wpadka kierowcy audi z SWD [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775908256zrzut-ekranu-2026-04-11-o-13-42-17-.jpg)

![Emocje, zwroty akcji i chłodna skuteczność. Górnik Radlin górą w okręgówce [FOTO] Emocje, zwroty akcji i chłodna skuteczność. Górnik Radlin górą w okręgówce [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17760760841776075897photo-26-z-102-.jpg)
![Z Tajlandii do Chałupek: Kultowe Fiaty i Polonez tłumnie powitane w ojczyźnie [FOTO i WIDEO] Z Tajlandii do Chałupek: Kultowe Fiaty i Polonez tłumnie powitane w ojczyźnie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775907380dsc-1966-.jpg)









![Wodzisław Śląski edukacyjną stolicą kraju. Konferencja WNET zakończona sukcesem [FOTO] Wodzisław Śląski edukacyjną stolicą kraju. Konferencja WNET zakończona sukcesem [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1776071578670516313-1357106643120099-6456561472214372503-n-.jpg)







Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany