Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 kwietnia 202623:03

Ponad 50 niewybuchów w Syryni. Saperzy interweniowali po zgłoszeniu mieszkańca

Ponad 50 niewybuchów w Syryni. Saperzy interweniowali po zgłoszeniu mieszkańca - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Lubomia:

Do groźnego odkrycia doszło w środę, 22 kwietnia w Syryni. Około godziny 17:00 mieszkaniec miejscowości natrafił w lesie, w rejonie ulicy Dąbrowy, na przedmioty przypominające niewybuchy. Mężczyzna zachował się właściwie i natychmiast powiadomił służby.

Zgłoszenie trafiło do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim, który niezwłocznie skierował na miejsce patrol oraz funkcjonariusza Nieetatowej Grupy Minersko-Pirotechnicznej.

Policyjny pirotechnik potwierdził zagrożenie

Po przybyciu na miejsce policyjny pirotechnik dokonał rozpoznania. Wstępna ocena nie pozostawiała wątpliwości – znalezisko stanowiły granaty moździerzowe pochodzące z okresu II wojny światowej.

Teren został natychmiast zabezpieczony przez policjantów. Funkcjonariusze pilnowali miejsca do czasu przyjazdu specjalistycznego patrolu saperskiego, dbając o to, by nikt postronny nie zbliżał się do niebezpiecznych przedmiotów.

Saperzy podjęli kilkadziesiąt niewybuchów

Interwencja wojskowych specjalistów miała miejsce następnego dnia. Około godziny 14:00 patrol saperski przystąpił do działań i zabezpieczył aż 54 sztuki niewybuchów. Wszystkie zostały przetransportowane na poligon, gdzie zostaną bezpiecznie zneutralizowane.

Tak duża liczba niebezpiecznych pozostałości wojennych pokazuje, że mimo upływu kilkudziesięciu lat od zakończenia konfliktu, tego typu znaleziska wciąż mogą stanowić realne zagrożenie.

Niewybuchy wciąż są groźne

Policjanci przypominają, że materiały wybuchowe, nawet po wielu latach zalegania w ziemi, nie tracą swoich właściwości. Są odporne na działanie warunków atmosferycznych i w każdej chwili mogą doprowadzić do tragedii.

Dlatego w przypadku natrafienia na podobne znalezisko należy zachować szczególną ostrożność i bezwzględnie stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Jak się zachować w takiej sytuacji?

W przypadku odnalezienia niewybuchu lub niewypału nie wolno:

• dotykać znaleziska,
• odkopywać go,
• przenosić w inne miejsce,
• wrzucać do ognia, wody czy rowów.

Należy natomiast:

• oznaczyć miejsce w sposób widoczny,
• zabezpieczyć je przed dostępem osób postronnych,
• niezwłocznie powiadomić odpowiednie służby.

Podczas zgłoszenia warto przekazać jak najwięcej informacji – dokładną lokalizację, wygląd przedmiotu, jego wielkość oraz liczbę zauważonych elementów. Istotne jest również podanie danych kontaktowych osoby zgłaszającej.

Apel o rozwagę

Służby podkreślają, że odpowiedzialne zachowanie świadka, który powiadomił policję, pozwoliło uniknąć potencjalnego zagrożenia dla zdrowia i życia innych osób. Wiosna i sezon spacerów w lasach sprzyjają takim odkryciom, dlatego warto pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i reagować rozsądnie.

Każdy przypadek znalezienia niewybuchu powinien być traktowany poważnie – to nie pamiątka historyczna, lecz realne niebezpieczeństwo.

Autor: opr. red., źródło: KPP Wodzisław Śląski, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności9 czerwca 202609:28

Tragiczny wypadek w Marklowicach. 22-letnia kobieta zginęła po dachowaniu samochodu

Tragiczny wypadek w Marklowicach. 22-letnia kobieta zginęła po dachowaniu samochodu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Marklowice:

W nocy, około godziny 00:10, w Marklowicach na ulicy Wyzwolenia doszło do tragicznego w skutkach wypadku drogowego. W zdarzeniu śmierć poniosła 22-letnia mieszkanka powiatu wodzisławskiego.

red., fot. KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności8 czerwca 202611:13

Wyjazdy na Sardynię pod lupą. Burmistrz Pszowa odpiera oskarżenia. Sprawę komentuje Kanał Zero [WIDEO]

Wyjazdy na Sardynię pod lupą. Burmistrz Pszowa odpiera oskarżenia. Sprawę komentuje Kanał Zero [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pszów:

Burmistrz Pszowa Piotr Kowol opublikował obszerne oświadczenie odnoszące się do informacji pojawiających się w przestrzeni medialnej na temat jego udziału w zagranicznych wyjazdach realizowanych w ramach działalności Lokalnej Grupy Działania LYSKOR. Samorządowiec stanowczo odrzuca zarzuty dotyczące rzekomego finansowania tych wyjazdów z budżetu miasta oraz określa pojawiające się publikacje jako „manipulacje”, „kłamstwa” i „pomówienia”.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności8 czerwca 202611:35

Święto strażaków z Łazisk. 115-lecie OSP i otwarcie nowoczesnej infrastruktury [FOTO]

Święto strażaków z Łazisk. 115-lecie OSP i otwarcie nowoczesnej infrastruktury [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Godów:

W sobotę 30 maja Ochotnicza Straż Pożarna w Łaziskach świętowała wyjątkowy jubileusz 115-lecia swojej działalności. Uroczystości połączone były z oficjalnym oddaniem do użytku nowej części remizy oraz infrastruktury szkoleniowej i zaplecza socjalno-bytowego, które znacząco podnoszą możliwości operacyjne i treningowe jednostki.

opr. red., źródło: UG Godów, fot. Fotofranek
Aktualności8 czerwca 202622:56

Paczkomat stanął przy wodzisławskim szpitalu. To ukłon w stronę pacjentów i ich rodzin

Paczkomat stanął przy wodzisławskim szpitalu. To ukłon w stronę pacjentów i ich rodzin - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Szpital Powiatowy w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Aktualności8 czerwca 202612:42

Muzeum w Wodzisławiu Śląskim poszukuje magazynów na zbiory

Muzeum w Wodzisławiu Śląskim poszukuje magazynów na zbiory - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Natalia Maciejek
Aktualności9 czerwca 202608:35

Pociągi pojadą szybciej przez powiat wodzisławski. Kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność

Pociągi pojadą szybciej przez powiat wodzisławski. Kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Sport8 czerwca 202613:40

III Bieg Młodych Gwiazd już w lipcu. Trwają zapisy

III Bieg Młodych Gwiazd już w lipcu. Trwają zapisy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Aktualności9 czerwca 202614:38

Sztafeta Pokoleń w Wodzisławiu. Golf łączy dzieci, dorosłych i seniorów

Sztafeta Pokoleń w Wodzisławiu. Golf łączy dzieci, dorosłych i seniorów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. FB/PP nr 15 w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Sport9 czerwca 202613:22

Pobiegną po medale i nagrody. 21 czerwca finał biegowego cyklu nad Balatonem

Pobiegną po medale i nagrody. 21 czerwca finał biegowego cyklu nad Balatonem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. pexels.com/RUN 4 FFWPU
Kultura i Edukacja9 czerwca 202612:55

Komórki do zadań specjalnych. Nauka o regeneracji tkanek w Strefie SOWA

Komórki do zadań specjalnych. Nauka o regeneracji tkanek w Strefie SOWA - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.