Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności19 maja 202620:48

Pracujący emeryci – wzrost zwalnia po latach dynamicznych zmian. Śląsk w krajowej czołówce

Pracujący emeryci – wzrost zwalnia po latach dynamicznych zmian. Śląsk w krajowej czołówce - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

W grudniu 2025 r. 879,5 tys. emerytów łączyło pobieranie świadczenia z aktywnością zawodową i było objętych ubezpieczeniem zdrowotnym z tytułu innego niż emerytura. Choć w ciągu ostatniej dekady liczba ta wzrosła o ponad połowę, najnowsze dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wskazują na wyraźne wyhamowanie tego trendu. Województwo śląskie zajmuje drugie miejsce w kraju pod względem liczby pracujących emerytów oraz notuje jeden z najwyższych wskaźników ich zagęszczenia w gospodarce narodowej.

– Liczba pracujących emerytów rośnie od wielu lat, jednak w ostatnim roku ten wzrost spowolnił. Może to wynikać z kilku różnych czynników. Jednym z nich jest opóźnianie przejścia na emeryturę. Pracodawcy coraz częściej się na to godzą, a pracownicy liczą na to, że z każdym dodatkowo przepracowanym rokiem przyszła emerytura wzrośnie – i to znacząco, nawet o około 8–12%. Drugim czynnikiem może być stan zdrowia. Żyjemy wprawdzie coraz dłużej, ale nie zawsze w dobrym zdrowiu. Zdecydowana większość emerytów nadal wybiera więc możliwość przejścia na emeryturę w pierwszym możliwym momencie – komentuje Paweł Jaroszek, członek zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Kobiety dominują w statystykach

Częściej to kobiety podejmują pracę na emeryturze – stanowią 58,2% ogółu. Średni wiek osób aktywnych zawodowo po przejściu na emeryturę wynosi obecnie 67,8 roku (dla mężczyzn jest to 69,5 roku, a dla kobiet – 66,6 roku). Blisko 97% pracujących seniorów osiągnęło powszechny wiek emerytalny, czyli co najmniej 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn.

Geograficznie najwięcej pracujących emerytów mieszka w województwach mazowieckim (16,5%) oraz śląskim (13,8%), natomiast najmniej – w województwie opolskim (2,3%).
Silna pozycja województwa śląskiego

– Województwo śląskie odgrywa istotną rolę w strukturze zatrudnienia emerytów, plasując się na drugim miejscu w kraju z udziałem wynoszącym 13,8%. Nasz region wyróżnia się także w statystykach dotyczących wskaźnika liczby pracujących emerytów na 1000 osób pracujących w gospodarce narodowej, który wynosi aż 75, co stanowi drugi najwyższy wynik w całej Polsce. Ponadto jest to jedyne województwo w kraju, w którym wśród pracujących emerytów przeważają mężczyźni – stanowią oni 51,5% tej populacji – podsumowuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Gdzie i na jakich zasadach pracują seniorzy?

Najwięcej pracujących emerytów zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego zatrudnionych jest w następujących sektorach (wg klasyfikacji PKD 2007):

- opieka zdrowotna i pomoc społeczna – 17,2%,
- handel hurtowy i detaliczny oraz naprawa pojazdów – 12,5%,
- przetwórstwo przemysłowe – 10,5%,
- edukacja – 10,1%.

Wśród pracujących emerytów podlegających ubezpieczeniu zdrowotnemu największą grupę stanowią osoby pracujące na umowę o pracę – 37% ogółu pracujących emerytów. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą stanowią 30,4%, a osoby pracujące na podstawie umowy zlecenia – 26,4%.

W przypadku pracujących emerytów podlegających także ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym zdecydowanie przeważają osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę – stanowią one 58%, natomiast osoby pracujące na podstawie umowy zlecenia – 36%.

ZUS zachęca do aktywności

Aktywność zawodowa po przejściu na emeryturę pozwala nie tylko skutecznie zwiększyć bieżące dochody, ale także utrzymać cenne kontakty społeczne i aktywny styl życia.

– System ubezpieczeń społecznych umożliwia swobodne łączenie pracy z pobieraniem emerytury. Dodatkowo odprowadzane w tym czasie składki mogą w przyszłości bezpośrednio wpłynąć na ponowne przeliczenie i podwyższenie wysokości pobieranego świadczenia – dodaje rzeczniczka.

Szczegółowe dane oraz pełne statystyki znajdują się w raporcie „Pracujący emeryci – XII 2025”, który jest dostępny na oficjalnej stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Beata Kopczyńska, 
regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim

Autor: informacja prasowa, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 maja 202613:20

55 lat historii i pasji. Muzeum w Wodzisławiu Śląskim świętowało jubileusz z rozmachem [FOTO]

55 lat historii i pasji. Muzeum w Wodzisławiu Śląskim świętowało jubileusz z rozmachem [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

Muzeum w Wodzisławiu Śląskim obchodziło jubileusz 55-lecia swojej działalności. Uroczystości połączone z Nocą Muzeów przyciągnęły licznych mieszkańców i gości, którzy mogli uczestniczyć w koncertach, pokazach rekonstruktorów, wykładzie historycznym oraz zwiedzić jubileuszową wystawę prezentującą dorobek placówki.

red., fot. Agnieszka Maciejewska/UM
Reklama
Biznes18 maja 202611:20

Liderzy przedsiębiorczości uhonorowani. Te firmy wyznaczają kierunek rozwoju regionu [FOTO]

Liderzy przedsiębiorczości uhonorowani. Te firmy wyznaczają kierunek rozwoju regionu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dziesięć firm działających na terenie powiatu wodzisławskiego odebrało prestiżowe tytuły „Lidera Przedsiębiorczości 2025”. Podczas uroczystej gali doceniono przedsiębiorców, którzy nie tylko rozwijają swoje firmy i inwestują w nowoczesne rozwiązania, ale również aktywnie angażują się w życie społeczne oraz wspierają rozwój lokalnej gospodarki.

red., fot. Franciszek Brzoza
Sport17 maja 202622:21

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Choć pogoda nie rozpieszczała, to piłkarskich emocji na boiskach w regionie nie brakowało. Zapewnili je piłkarze od IV ligi do C klasy Podokręgów Racibórz i Rybnik. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności19 maja 202613:41

Nie dajmy złodziejom szansy. Policja apeluje o właściwe zabezpieczenie mienia

Nie dajmy złodziejom szansy. Policja apeluje o właściwe zabezpieczenie mienia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności18 maja 202614:28

Policjanci z Wodzisławia Śląskiego na kursie aspiranckim

Policjanci z Wodzisławia Śląskiego na kursie aspiranckim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: KWP Katowice
Aktualności18 maja 202613:07

Wodzisław Śląski uruchamia program rehabilitacji dzieci i młodzieży. Rusza konkurs ofert

Wodzisław Śląski uruchamia program rehabilitacji dzieci i młodzieży. Rusza konkurs ofert - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. pexels.com/Danik Prihodko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.