Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności2 stycznia 201412:31

Ponad 7000 mieszkańców powiatu skorzystało z darmowych porad prawnych

Ponad 7000 mieszkańców powiatu skorzystało z darmowych porad prawnych - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Powiat:

Z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Rydułtów oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim powstał projekt „Świadomy obywatel”, którego celem było umożliwienie uzyskania przez mieszkańców powiatu wodzisławskiego bezpłatnej pomocy w zakresie poradnictwa prawnego i obywatelskiego.

Projekt był realizowany od października 2010 r. do grudnia 2013 r. w ramach Programu Operacyjnego "Kapitał Ludzki".

W ramach projektu powstały cztery Biura Bezpłatnych Porad Prawnych i Obywatelskich:
1) w Rydułtowach w siedzibie Towarzystwa Miłośników Rydułtów przy ul. R. Traugutta 289,
2) w Wodzisławiu Śląskim w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Wałowej 30,
3) w Gorzycach w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Raciborskiej 27,
4) w Mszanie w siedzibie Urzędu Gminy Mszana  przy ul. 1 Maja 81.

Usługi świadczone bezpłatnie przez BBPPO polegały  na:
1) udzielaniu informacji o przysługujących obywatelom uprawnieniach oraz możliwościach uzyskania wsparcia w zakresie:
• prawa pracy - ochrona praw pracowniczych, ochrona stosunku pracy,
• prawa rodzinnego (m.in. separacja, rozwód, alimenty),
• prawa cywilnego (umowy cywilnoprawne, sprawy spadkowe itp.),
• ubezpieczeń społecznych (prawo do emerytury, renty),
• przepisów dot. pomocy społecznej oraz świadczeń społecznych,
• prawa administracyjnego,
2) wskazaniu obowiązującego w danej sprawie trybu postępowania i środków odwoławczych.

W ramach projektu “Świadomy obywatel” były również organizowane na terenie poszczególnych gmin Dni Promocji Poradnictwa Obywatelskiego. Miały one na celu promocję idei bezpłatnego poradnictwa prawnego oraz wzrost świadomości mieszkańców w zakresie ochrony i realizacji praw obywatelskich. W spotkaniach organizowanych w szkołach z terenu powiatu aktywny udział brała młodzież, co było niezwykle ważne z uwagi na bardzo niską świadomość młodych ludzi dotyczącą zagrożeń czy pułapek prawnych związanych z wchodzeniem w dorosły wiek oraz koniecznością ponoszenia odpowiedzialności za swoje czyny. Tematyka tych spotkań obejmowała prawa i obowiązki ucznia, kwestie prawne związane z uzyskaniem pełnoletności oraz obowiązki wynikające z założenia rodziny. Tematyka spotkań dla osób dorosłych koncentrowała się na zagadnieniach związanych np. z dziedziczeniem, prawem do renty i emerytury czy też procedurami administracyjnymi. Mieszkańcy powiatu uczestniczący w spotkaniach wykazywali duże zainteresowanie poruszaną problematyką oraz zadawali pytania w tematach, którymi byli szczególnie zainteresowani.

Z bezpłatnych porad prawnych i obywatelskich skorzystało ponad 7000 osób – mieszkańców powiatu wodzisławskiego. Patrząc na realizację projektu z perspektywy 3 lat można zauważyć jak wielkie znaczenie miał on dla lokalnego środowiska. Z bezpłatnych porad prawnych zazwyczaj korzystały:
- osoby bezrobotne, beneficjenci pomocy społecznej,
- osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, zagrożone wykluczeniem społecznym,
- osoby samotnie wychowujące dzieci,
- emeryci i renciści.

Uzyskali oni fachową poradę prawną, na którą większość z nich nie mogłaby sobie pozwolić na rynku komercyjnym. Realizacja projektu wpłynęła na zwiększenie dostępu mieszkańców powiatu wodzisławskiego do rzetelnych, bezstronnych, a co najważniejsze bezpłatnych porad prawnych oraz przyczyniła się do wzrostu ich świadomości w zakresie ochrony i realizacji praw obywatelskich. Mając na uwadze jak wielkim sukcesem była realizacja projektu „Świadomy obywatel” oraz uwzględniając ogromne zapotrzebowanie ze strony mieszkańców powiatu wodzisławskiego na bezpłatne porady prawne planowane jest złożenie wniosku o dofinansowanie podobnego projektu w przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.

Szczegółowe informacje na temat projektu, porady prawne oraz obywatelskie znajdują się na stronie internetowej projektu www.swiadomy-obywatel.pl

źródło: UG Mszana

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Sport8 marca 202621:49

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Aktualności9 marca 202610:10

WySPA Kobiet w Wodzisławiu Śląskim. Popołudnie pełne inspiracji, rozmów i kobiecej energii [FOTO]

WySPA Kobiet w Wodzisławiu Śląskim. Popołudnie pełne inspiracji, rozmów i kobiecej energii [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

Sala pełna rozmów, śmiechu, inspirujących spotkań i kobiecej energii – tak wyglądała trzecia odsłona wydarzenia WySPA Kobiet w Wodzisławiu Śląskim. W sobotnie popołudnie, 7 marca, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 7 wodzisławianki spotkały się, by na chwilę zatrzymać się w codziennym biegu, zadbać o siebie, zdobyć nową wiedzę i spędzić czas w atmosferze wsparcia oraz wzajemnej inspiracji.

opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Natalia Maciejek
Reklama
Reklama
Aktualności9 marca 202610:34

Pierwszy krok ku przyszłości. Powiatowe Targi Edukacyjne na wodzisławskim Rynku [FOTO]

Pierwszy krok ku przyszłości. Powiatowe Targi Edukacyjne na wodzisławskim Rynku [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

W miniony weekend Wodzisław Śląski stał się miejscem spotkań młodych ludzi stojących przed jedną z pierwszych ważnych decyzji w swoim życiu. Na wodzisławskim Rynku odbyły się Powiatowe Targi Edukacyjne – wydarzenie skierowane przede wszystkim do uczniów klas ósmych szkół podstawowych, ich rodziców oraz nauczycieli. 

opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Kultura i Edukacja9 marca 202613:07

Szkło i ceramika w dialogu. Wystawa w Pałacu Dietrichsteinów przedłużona

Szkło i ceramika w dialogu. Wystawa w Pałacu Dietrichsteinów przedłużona - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Natalia Maciejek
Reklama
Sport9 marca 202615:42

Wiemy, kto zrealizuje zadania w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej

Wiemy, kto zrealizuje zadania w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Natalia Maciejek
Reklama
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.