Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności20 stycznia 201409:27

O pamięć, nie o zemstę proszą nasze cienie...

O pamięć, nie o zemstę proszą nasze cienie... - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski: 16 stycznia w Wodzisławiu Śląskim odbyły się uroczystości upamiętniające bestialsko pomordowanych uczestników Marszu Śmierci. Ta mordercza tułaczka dziesiątek tysięcy więźniów oświęcimskiego obozu koncentracyjnego miała miejsce w styczniu 1945 roku. Wodzisław Śląski był jej miejscem docelowym.

W wodzisławskich obchodach 69. rocznicy tragicznych wydarzeń wzięło udział wielu gości. Najpierw uczestniczyli w mszy świętej odprawionej w kościele pod wezwaniem Świętego Ducha w intencji mieszkańców powiatu wodzisławskiego poległych w obozach zagłady w czasie II wojny światowej. W południe uczestnicy obchodów zebrali się na Cmentarzu Ofiar Oświęcimskich. Zaproszeni goście, delegacje i byli więźniowie obozów zagłady uhonorowali poległych kwiatami złożonymi pod pomnikiem. W obchodach wzięli udział przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, związków byłych więźniów oświęcimskich i kombatantów, duchowieństwa oraz uczniowie ZS nr 2. Czesława Danuta Koneczna, Prezes Zarządu Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Okręgu Katowice, przypomniała wszystkim o najsłynniejszej i najtragiczniejszej ewakuacji z obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau. - Upokorzeni, odarci ze wszystkiego więźniowie byli wówczas tylko sztywnymi numerami. Zbierając się tutaj corocznie dowodzimy jednak, że więźniowie obozów koncetracyjnych byli ludźmi takimi samymi jak inni, zasługującymi na szacunek – mówiła była więźniarka, dając wzruszające świadectwo tragicznych wydarzeń sprzed lat. - Chciałam serdecznie podziękować prezydentowi Wodzisławia i całej wodzisławskiej społeczności za niegasnącą pamięć o nas, ofiarach hitlerowskich zbrodni. Wasza pamięć pozwala żyć wspomnieniom o pomordowanych – dodała pani Czesława.

Obowiązkiem nas współczesnych jest nie tylko pamięć o tragicznych ofiarach, ale również przekazywanie młodemu pokoleniu zapisów kart historii. - Serdecznie dziękuję Państwu za świadectwo. Dla nas jest ono najważniejsze. To ono pokazuje nam prawdziwą głębię ludzkiego dramatu, który rozegrał się na naszej ziemi kilkadziesiąt lat temu – mówił podczas uroczystości na Cmentarzu Ofiar Oświęcimskich Dariusz Szymczak, zastępca prezydenta miasta.

Niezwykle wzruszającą uroczystość, przepełnioną bolesnymi, wciąż żywymi wspomnieniami, dopełnił wiersz tradycyjnie odczytany przez jedną z byłych więźniarek, autorkę, która co roku gości w naszym mieście, by uczcić pamięć współwięźniów.

Trasą z Oświęcimia do Wodzisławia popędzono ok. 25 tysięcy więźniów, a trasą Oświęcim - Tychy - Mikołów - Gliwice co najmniej 14 tysięcy osób. Więźniowie, którzy przeżyli, byli transportowani pociągami w głąb III Rzeszy. Podczas tej trasy śmierć poniosło nawet kilkanaście tysięcy osób.

źródło: UM Wodzisław Śląski

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Sport25 sierpnia 202510:14

Joga dla każdego. Bezpłatne zajęcia pokazowe w Syrence

Joga dla każdego. Bezpłatne zajęcia pokazowe w Syrence - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. freepik.com
Reklama
Aktualności25 sierpnia 202511:18

Skrbeńsko zaprasza na dożynki i jubileusz 250-lecia

Skrbeńsko zaprasza na dożynki i jubileusz 250-lecia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Paweł Gołecki / Official Profil
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 sierpnia 202511:24

Pochodzący z Pszowa Joachim Franiczek świętował setne urodziny

Pochodzący z Pszowa Joachim Franiczek świętował setne urodziny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
UM Pszów, fot. arch. prywatne rodziny Franiczek
Aktualności25 sierpnia 202511:30

Rydułtowy: Trwa nabór do II edycji kalendarza kobieta#liderka

Rydułtowy: Trwa nabór do II edycji kalendarza kobieta#liderka  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., źródło: UM Rydułtowy
Reklama
Aktualności25 sierpnia 202509:14

Marka-Śląskie 2025: Baszta Rycerska z nominacją

Marka-Śląskie 2025: Baszta Rycerska z nominacją - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Natalia Maciejek/UM
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.