Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności28 stycznia 201410:48

Dzień Dawcy Szpiku w Wodzisławiu Śląskim

Dzień Dawcy Szpiku w Wodzisławiu Śląskim  - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy wśród 22 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. By zwiększyć szansę na znalezienie dawcy dla pacjentów organizujemy Dzień Dawcy Szpiku w Wodzisławiu Śląskim wraz z Panią Natalią Marszałek.

Rejestracja potencjalnych dawców: niedziela, 16 lutego 2014 r.
Godziny: 10:00 – 18:00
Miejsce: Wodzisławskie Centrum Kultury
Adres: Ul.Kubsza 17, Wodzisław Śląski

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia.

Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Nie musisz zapłacić za swoją rejestrację, jednak jej koszt wynosi 250 zł. Fundacja DKMS Polska potrzebuje wsparcia finansowego by pokryć koszty rejestracji, dlatego jeśli możesz sfinansuj częściowo jej koszt. Darowiznę można przekazać na nr konta: 86 1240 6292 1111
0010 4159 8437. Fundacja DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 430 000 potencjalnych dawców szpiku, a już 901 osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Fundacja DKMS Polska została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku, jednak działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku.

źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności11 grudnia 202511:58

Tragiczne odkrycie w Rydułtowach. Z Machnikowca wyłowiono ciało mężczyzny

Tragiczne odkrycie w Rydułtowach. Z Machnikowca wyłowiono ciało mężczyzny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rydułtowy:

AKTUALIZACJA. W Rydułtowach doszło do tragicznego zdarzenia w Parku Machnikowiec. W czwartek, 11 grudnia, ze zbiornika wodnego przy ulicy Strzelców Bytomskich wyłowiono ciało mężczyzny. Informacja o zdarzeniu dotarła do wodzisławskiej policji przed godziną 9:00.

red., fot. KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności11 grudnia 202510:09

Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością. Wodzisławski MOPS ogłosił nabór do programu na 2026 rok

Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością. Wodzisławski MOPS ogłosił nabór do programu na 2026 rok - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. freepik.com
Aktualności11 grudnia 202522:15

Potrącenie na Kokoszyckiej. Seniorka trafiła do szpitala

Potrącenie na Kokoszyckiej. Seniorka trafiła do szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

Do poważnego wypadku drogowego doszło w czwartek, 11 grudnia, na ulicy Kokoszyckiej w Wodzisławiu Śląskim, w rejonie sklepu Inter Cars. Jak wynika ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji, kierujący samochodem marki BMW potrącił pieszą.

opr. red., źródło: KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności10 grudnia 202512:02

Wodzisławski PUP zmienia godziny otwarcia

Wodzisławski PUP zmienia godziny otwarcia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności10 grudnia 202513:10

Wodzisław Śląski: Gala wolontariatu w I LO

Wodzisław Śląski: Gala wolontariatu w I LO - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności10 grudnia 202511:46

Zmiana godzin pracy Starostwa Powiatowego. 15 grudnia urząd czynny krócej

Zmiana godzin pracy Starostwa Powiatowego. 15 grudnia urząd czynny krócej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności10 grudnia 202511:21

Pomoc dla osób bezdomnych w okresie zimowym. Gdzie szukać wsparcia i kto może z niego skorzystać?

Pomoc dla osób bezdomnych w okresie zimowym. Gdzie szukać wsparcia i kto może z niego skorzystać? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Dorota Piecha
Reklama
Aktualności10 grudnia 202523:02

Najpiękniejszy prezent to ten z serca. Dołącz do akcji krwiodawców

Najpiękniejszy prezent to ten z serca. Dołącz do akcji krwiodawców - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Oddział Rejonowy PCK w Wodzisławiu Śl.
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.