Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności5 czerwca 201409:31

XXXIV Wodzisławskie Spotkania z Folklorem

XXXIV Wodzisławskie Spotkania z Folklorem - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Wodzisławskie Centrum Kultury było organizatorem kolejnej, 34. edycji „Wodzisławskich Spotkań z Folklorem”, które odbyły się w 1 czerwca 2014 r. na Rynku Wodzisławia Śląskiego. Impreza odbyła się w ramach obchodów 45. Dni Wodzisławia Śląskiego. W przesłuchaniach wzięło udział 348 uczestników z podziałem na grupy wiekowe (dzieci, młodzież i dorośli). Uczestnicy zaprezentowali się przed wodzisławską publicznością w kategoriach: gawędziarzy, śpiewaków ludowych, grup śpiewaczych, ludowych zespołów pieśni i tańca oraz ludowych form teatralnych.

Łącznie przyjęto 30 zgłoszeń m.in. z takich miejscowości jak: Baranów Sandomierski, Żory, Czerwionka-Leszczyny, Pszczyna, Mszana, Połomia, Pawłowice, Zebrzydowice.

Komisja ekspertów obradowała w składzie:

Irena Sauer – pedagog, animator kultury, reżyser, poetka i inicjatorka działań istotnych dla rozwoju kultury powiatu wodzisławskiego. Kierownik Artystycznej Rodziny Seniorów „Nie dejmy sie”, która w ubiegłym roku obchodziła 35-lecie swojej działalności. Jest cenionym ekspertem w dziedzinie twórczości teatralnej. Pełni funkcję Prezesa Towarzystwa Kultury Teatralnej. Od lat pielęgnuje tradycje i poprawność gwary śląskiej wśród wszystkich grup wiekowych.

Bibianna Dawid – socjolog, menager kultury, badaczka kapitału społeczno-kulturowego w oparciu o folklor i szeroko pojętą kulturę górnośląską. Założycielka fanklubu ZPiT „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, organizatorka koncertów tego zespołu, członkini jury konkursów gwarowych na ternie powiatu wodzisławskiego, sekretarz wodzisławskiego oddziału Towarzystwa Kultury Teatralnej. Współpracownik wydawnictwa ABC Marka Szołtyska. Wielki orędownik autentyczności w kulturze górnośląskiej.

Magdalena Szymańska – z wykształcenia etnolog i dziennikarz. Zasiadała w jury wielu przeglądów folklorystycznych, w tym w edycjach Ogólnopolskiego Przeglądu Śpiewaków i Zespołów Ludowych „Złoty Talizman”, jaki odbywa się w Pawłowicach, w Przeglądzie Folklorystycznym „Złoty Dzwon” w Mszanie, czy też w konkursach gawędziarskich i poprzednich edycjach Wodzisławskich Spotkań z Folklorem. Pasjonuje się sztuką ludową i coraz bardziej popularnym folkloryzmem.

Biorąc pod uwagę m.in. czystość językową, oprawę muzyczną i plastyczną zgodną z tradycją regionalną wykonywanych programów Komisja przyznała następujące miejsca:

Gawędziarze – dorośli

I miejsce Anna Rzeszut: „Gawęda o sercu lasowiackim”, „Lasowiackie pranie” MGOK Baranów Sandomierski
III miejsce Barbara Sroczyńska: „Wesele lasowiackie”, „Legenda o gusłach lasowiackich” MGOK Baranów Sandomierski
III miejsce Julitta Polus: „Gawęda o górnikach” Żory

Grupy śpiewacze – dzieci

I miejsce nie przyznano
II miejsce AKORD: „Skacze wrona po miedzy”, „W Rybniku na wieży” SP nr 1 Gorzyce
III miejsce NUTKI: „Czyżyku, czyżyku” „Skokała koziczka” SP nr 1 Gorzyce

Zespoły Pieśni i Tańca

I, II i III miejsca nie przyznano

wyróżnienie: SARI gr. młodzieżowa – wiązanka tańców śląskich MOK Żory

Śpiewacy ludowi – dzieci

I miejsce nie przyznano
II miejsce Klaudia Kieś: „A ni ta ptaszyna”, „Kozoka bych tańcowała” SP nr 3 Radlin
III miejsce nie przyznano

wyróżnienie: Amelia Wójcik: „Jak jo jechoł do Rybnika”, „Siedzę sobie na przypiecku” Żory, op. Damiana Kurpanik

Śpiewacy ludowi – dorośli

I miejsce Zofia Wydro: „Ej kołem wionku”, „Kolasa” MGOK Baranów Sandomierski
II miejsce nie przyznano
III miejsce Damiana Kurpanik: „Pasła pastereczka”, „Siedziała Dziewczyna” Żory

wyróżnienie: Zofia Przeliorz: „Żodyn tela nie wystoi”, „Szła dziyweczka do gajeczka” Żory

Grupy śpiewacze bez akompaniamentu – dorośli

I miejsce MAŁOKOŃCZANIE: „Powidz mi ma miło”, „Prosto moigo okiyneczka” GOK Zebrzydowice
II miejsce MIZEROWIANIE: „Pożyna jo wołki”, „Gdyby mi się wróciły” GOK Suszec
III miejsce TALIZMAN: „Szeł nasz Jasiek”, „Na zielonej łące” GOK Pawłowice

wyróżnienie: POŁOMIANKA: „Pytała się Kasia”, „Lecioł Wicek” GOKiR Mszana

Grupy śpiewacze z akompaniamentem – dorośli

I miejsce NADOLZIANIE: „Dobry wieczór mój mężyczku”, „Kiej nade wsiom gynsi pasła” GOK Zebrzydowice, Świetlica Kaczyce
II miejsce GORZYCZANIE: „Karlik”, „Wiązanka pieśni ludowych” WDK Gorzyce
II miejsce KAROLINKI: „Jeździłech we dnie”, „Powiedz mi ma panienko, kukuk” MOK Czerwionka-Leszczyny

wyróżnienie: MSZANIANKA: „Zza roga kościoła”, „Już mi tak nie bydzie” GOKiR Mszana

Ludowe formy teatralne – dorośli
wyróżnienie specjalne: zespół obrzędowy LASOWIACZKI: „Gusła lasowiackie” MGOK Baranów Sandomierski

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach Spotkań z Folklorem.

fot. UM Rybnik - Zespół Tańca Ludowego "Przygoda"

Autor: UM Wodzisław Śląski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności10 lutego 202612:52

Lodowisko na Trzech Wzgórzach przyciąga coraz więcej mieszkańców

Lodowisko na Trzech Wzgórzach przyciąga coraz więcej mieszkańców - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Latający Obiektyw
Reklama
Sport11 lutego 202617:44

Kinga Tkocz w reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata. Kolejny krok w sportowej karierze wodzisławskiej biathlonistki

Kinga Tkocz w reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata. Kolejny krok w sportowej karierze wodzisławskiej biathlonistki  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. UKS Strzał Wodzisław
Aktualności10 lutego 202612:56

Bezpieczne ferie z dzielnicowymi w Bluszczowie

Bezpieczne ferie z dzielnicowymi w Bluszczowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Aktualności11 lutego 202617:57

W ferie zimowe zmieni się rozkład jazdy Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej

W ferie zimowe zmieni się rozkład jazdy Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności10 lutego 202614:14

Wesprzyj wodzisławski szpital – przekaż 1,5% swojego podatku

Wesprzyj wodzisławski szpital – przekaż 1,5% swojego podatku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Aktualności11 lutego 202618:53

Przetarg na termomodernizację Ośrodka Kultury w Skrzyszowie

Przetarg na termomodernizację Ośrodka Kultury w Skrzyszowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UG Godów
Reklama
Aktualności11 lutego 202614:14

Zmiany w organizacji ruchu na ul. 1 Maja w Mszanie od 16 lutego

Zmiany w organizacji ruchu na ul. 1 Maja w Mszanie od 16 lutego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności11 lutego 202619:31

Wyjątkowy jubileusz 90. urodzin mieszkanek Pszowa

Wyjątkowy jubileusz 90. urodzin mieszkanek Pszowa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Pszów
Reklama
Reklama
Aktualności11 lutego 202612:42

Prezydent Wodzisławia Śląskiego na Forum Bankowo-Samorządowym 2026

Prezydent Wodzisławia Śląskiego na Forum Bankowo-Samorządowym 2026 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Związek Banków Polskich
Reklama
Aktualności11 lutego 202618:04

Bezpieczeństwo w mieście w 2025 roku. Straż Miejska w liczbach

Bezpieczeństwo w mieście w 2025 roku. Straż Miejska w liczbach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Aktualności11 lutego 202619:23

Bezpieczne ferie w Rydułtowach. Edukacja i bezpieczeństwo nad wodą [FOTO]

Bezpieczne ferie w Rydułtowach. Edukacja i bezpieczeństwo nad wodą [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Rydułtowy, fot. st. ogn. Marcin Herok, UM Rydułtowy
Reklama
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.