Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności15 lipca 201410:36

Co robić z naszymi pupilami, kiedy wyjeżdżamy na wakacje?

Co robić z naszymi pupilami, kiedy wyjeżdżamy na wakacje? - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
2
Reklama
Wodzisław Śląski:

Mija już kolejny tydzień wakacji. Czas wyjazdów na wczasy, obozy, kolonie wreszcie nadszedł. Każdy z Nas cieszy się, że będzie mógł odpocząć i zapomnieć o sprawach codziennych.  Lecz przed wyjazdem pada jedno dręczące pytanie – co z naszymi domowymi zwierzakami? Choć możliwości do wyboru nie brakuje, to i tak ludzie coraz częściej sięgają po najgorsze rozwiązanie, porzucają swojego jeszcze przed chwilą ukochanego przyjaciela. Pomysłów jak pozbyć się zwierzęcia nie brakuje. Najczęściej stosowane metody to: przywiązanie czworonoga do drzewa w lesie, wyrzucenie zwierzęcia na śmietnik, czy po prostu wywożenie „przyjaciela” w nieznane dla niego okolice.

Dawid Machecki: Co myśli Pani na temat porzucania zwierząt przez Ich właścicieli?

Magdalena Smolorz: Dla mnie tak naprawdę psy są członkami rodziny. Ja osobiście mam dwa psy i jest mi bardzo ciężko zrozumieć albo wytłumaczyć sobie w jakiś racjonalny sposób, dlaczego ludzie porzucają zwierzęta. Problem bezdomności wzrasta podczas wakacji, ale także podczas świąt. Dzieje się tak, ponieważ ludzie nie maja co zrobić, ze swoimi pupilami. Nie rozumiem tego jak można porzucać swoje zwierzęta i raczej nie zrozumiem tego do końca swojego życia.

D.M: Jak można zmniejszyć bezdomność zwierząt?

M.S: Moim zdaniem przede wszystkim, wszystkie zwierzęta powinny być sterylizowane, bądź kastrowane. Żadna pseudo hodowla, ponieważ jest to tylko rozmnażanie zwierząt, które potem zapełniają schroniska, przytuliska itd. Najważniejsze są przemyślane decyzje! Kiedy człowiek postanawia, że chce mieć zwierzątko w swoim domu, często dzieje się tak, że nowy pupil nudzi się po dwóch miesiącach i zostaje wypuszczony.

D.M: Jest okres wakacyjny. Ile zwierząt przybywa do wodzisławskiego przytuliska?

M.S: Czasami jest tak, że w ciągu tygodnia przybywają dwa, trzy psy. Zdarza się też tak, że w przeciągu tygodnia znajdujemy dwóch właścicieli, z czego się bardzo cieszymy. Ciężko statystycznie określić ile zwierząt przybywa w ciągu miesiąca ale coś około siedmiu - z tego opuszcza przytulisko praktycznie większość . W okresie wakacyjnym więcej zwierzaków przybywa, ponieważ jest to czas, w którym najwięcej zwierząt traci swój dom.

D.M: Co robić z naszymi domowymi zwierzętami, kiedy wyjeżdżamy na wakacje?

M.S: Wychodzę z założenia, że jeżeli ktoś ma już swoje zwierzątko to rzeczą oczywista jest to, że pies czy kot jedzie z nami. Wiem, że Polska nie jest takim miejscem, w którym nasze zwierzęta są tolerowane, aczkolwiek jest to upowszechniane i świadomość ludzka jest bardziej nastawiona na podróże ze zwierzętami. Myślę, że to też nie jest problem, jeżeli np. chcemy jechać gdzieś za granice, by zostawić naszego pupila pod opieką rodziny, sąsiadów, znajomych, którzy znają psiaka i mogą się nim zaopiekować. Ludzie jak wyjeżdżają zostawiają kwiatki w domu i zawsze się znajdzie ktoś np. sąsiad, koleżanka, kolega ze szkoły, który przychodzi i podlewa te kwiaty. Zawsze jest jakieś rozwiązanie z sytuacji a wyrzucanie kogoś, kto jest żywą istotą... dla mnie to jest jedna wielka porażka.

D.M: Jak można pomóc przytulisku i czy są poszukiwani wolontariusze do pomocy?

M.S: Wolontariuszy nigdy u Nas za dużo. Chcielibyśmy, aby była spora liczba osób, która mogłaby zajmować się psiakami. Lecz chcielibyśmy, aby były to osoby odpowiedzialne i nie takie, które przychodzą sobie po prostu popatrzeć. Natomiast pomóc nam można na milion różnych sposobów. Ostatnio dostaliśmy dofinansowanie od miasta Wodzisław Śląski. Jako stowarzyszenie występowaliśmy o dotację na obsługę oraz na zajmowanie się przytuliskiem i udało się - bardzo się z tego cieszymy. Można pomagać Nam poprzez zabieranie zwierząt do swoich domów tzw. domy tymczasowe. Pies nie przebywa przez jakiś okres czasu w klatce tylko po prostu ma dom. Czasami dzieje się tak, że gdy zwierzę przebywa u kogoś tymczasowo to już tam zostaje. Człowiek go tak pokocha, że nie jest już go w stanie oddać. Czasami jest też tak, że dom tymczasowy ma kilka psiaków i jest stricte nastawiony żeby pomóc i żeby przetrzymać a później jest jakaś adopcja. Pomagają nam też bardzo szkoły z okolicznych miejscowości np. robiąc zbiórki w postaci karm, smyczy, misek itd. Dla nas są to przedmioty, które bardzo pomagają. Każdy może do Nas przyjść zostawić np. paczkę karmy. Obojętnie, jaki dar otrzymujemy zawsze się cieszymy.  Staramy się robić podziękowania, robimy zdjęcia i umieszczamy na naszym profilu na facebooku. Najlepszym podziękowaniem jest pokazanie, jak bardzo psy są radosne i merdają ogonem. Obojętnie jaka jest pomoc - dla nas to po prostu wyłożenie serca na dłoni, za co bardzo dziękujemy.

W sprawie bezdomności zwierząt z Magdaleną Smolorz ze Stowarzyszenia na Rzecz Zwierząt Koty Psy i My z Wodzisławia Śląskiego rozmawiał Dawid Machecki.

Stowarzyszenie Koty Psy i My z Wodzisławia Śląskiego działa na rzecz bezdomnych zwierząt i dąży do tego, aby znaleźć im nowy dom.  Więcej informacji na temat przytuliska oraz zwierząt, które w nim aktualnie przebywają można znaleźć TUTAJ https://www.facebook.com/Wodzislawskiepsyikoty?fref=ts

 

Autor: Dawid Machecki, a.harz@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności18 grudnia 202511:04

Ministerstwo Infrastruktury odpowiada na postulaty Wodzisławia Śląskiego dotyczące kolei

Ministerstwo Infrastruktury odpowiada na postulaty Wodzisławia Śląskiego dotyczące kolei - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Latający Obiektyw
Reklama
Aktualności18 grudnia 202515:34

Ogromne zainteresowanie Kolędowaniem z rodziną zastępczą w Wodzisławiu Śląskim

Ogromne zainteresowanie Kolędowaniem z rodziną zastępczą w Wodzisławiu Śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności18 grudnia 202511:36

Świąteczne warsztaty kulinarne na Wilchwach. Wspólne gotowanie w przedświątecznej atmosferze

Świąteczne warsztaty kulinarne na Wilchwach. Wspólne gotowanie w przedświątecznej atmosferze - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. freepik.com
Reklama
Reklama
Aktualności18 grudnia 202511:19

Trwa przebudowa bocznego odcinka ulicy Strażackiej

Trwa przebudowa bocznego odcinka ulicy Strażackiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. ZDM
Reklama
Aktualności18 grudnia 202511:27

Ośrodek zdrowia w Rydułtowach przejdzie kompleksową termomodernizację

Ośrodek zdrowia w Rydułtowach przejdzie kompleksową termomodernizację - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności19 grudnia 202520:26

Co? Gdzie? Kiedy? Wodzisławski nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Wodzisławski nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
UM Wodzisław Śląski, fot. Latający Obiektyw
Aktualności19 grudnia 202511:18

Czasowe zamknięcie Placu Gladbeck

Czasowe zamknięcie Placu Gladbeck - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Sport19 grudnia 202512:06

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Aktualności19 grudnia 202511:13

Masz nadmiar jedzenia? Podziel się nim w Jadłodzielni

Masz nadmiar jedzenia? Podziel się nim w Jadłodzielni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności19 grudnia 202521:18

Mszana: 24 grudnia Urząd Gminy będzie nieczynny

Mszana: 24 grudnia Urząd Gminy będzie nieczynny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UG Mszana
Sport19 grudnia 202521:27

Turniej Akademii Top Team. Sportowa rywalizacja i integracja młodych zawodników [FOTO]

Turniej Akademii Top Team. Sportowa rywalizacja i integracja młodych zawodników [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Akademia Sportowa Top Team
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.