Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności18 sierpnia 201413:45

Śląsk ma już radar meteorologiczny

Śląsk ma już radar meteorologiczny - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
2
Reklama
Region:

Letnie burze i opady sprawiają mieszkańcom sporo kłopotów, a komunikaty ostrzegawcze służb kryzysowych są zbyt ogólne. Jak zatem dowiedzieć się, czy w naszej okolice dojdzie do gwałtownych zjawisk pogodowych?

W czerwcu tego roku na budynku Ekocentrum w Goczałkowicach Zdroju został zainstalowany nowoczesny radar meteorologiczny pasma X o zasięgu 100 km. Jest to w odróżnieniu od radarów pasma C stosowanych przez IMGW częstotliwość wolna od zakłóceń generowanych przez miejskie sieci WiFi. Radar swoim zasięgiem objął całe województwo Śląskie, a szczególnie przydatny będzie gminom zagrożonym powodzią generowanym w rejonie Bramy Morawskiej (górna Odra) oraz zlewni Małej Wisły. Pomoże także w lepszym zarządzaniu zabiornikami zaporowymi. Radar jest obecenie najnowocześniejszym urządzeniem w kraju. Dodatkowo współpracuje z detektorem burzowym, co daje bardzo precyzyjne prognozy i ostrzeżenia. Obecnie w Polsce nie ma takiego rozwiązania, gdzie obok siebie pracowałby nowoczesny radar pasma X z detektorem burzowym wysokiej klasy. Co więcej, jest radarem małej mocy przez co nie jest szkodliwy dla ludzi i zwierząt. Nawet przebywanie w jego najbliższej odległości nie powoduje skutków ubocznych.

Jak skutecznie działa powyższy system mogli się przekonać dziennikarze, którym udostępniono wyniki pomiarów z okresów, kiedy nasze 3 województwa (śląskie ,opolskie, małopolskie) nawiedzialy tego lata intensywne burze. Radar jest dostępny do zobaczenia na tarasie Ekocentrum w Goczałkowicach Zdroju. Szczególnie zainteresowanie nim powinny wykazać służby kryzysowe. Dane z radaru są udostepnione przez sieć internetową - http://radardlaslaska.pl/map.php

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Sport15 czerwca 202522:25

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Część zasadnicza sezonu 2024/2025 praktycznie dobiegła końca. Pozostały jeszcze ostateczne rozstrzygnięcia odnośnie awansów z A i B klasy Podokręgu Racibórz. Pierwszą rundę drugiej części sezonu rozegrano w Podokręgu Rybnik. Sprawdź wyniki i dowiedz się, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Aktualności16 czerwca 202511:16

Plac zabaw w Parku Zamkowym zyskał nowe elementy

Plac zabaw w Parku Zamkowym zyskał nowe elementy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Dorota Piecha/UM
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.