Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności22 sierpnia 201408:50

27 sierpnia - oficjalny start kampanii wyborczej. 16 listopada wybory

27 sierpnia - oficjalny start kampanii wyborczej. 16 listopada wybory - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Premier zarządził wybory samorządowe. 16 listopada zagłosujemy na radnych gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz włodarzy naszych miejscowości. Druga tura wyborów jest zaplanowana na 30 listopada.

Choć niektórzy kandydaci rozpoczęli już swoją kampanię wyborczą, oficjalnie rozpocznie się ona 27 sierpnia. Zanim poznamy nazwiska kandydatów, które znajdą się na listach wyborczych, partie polityczne, koalicje, stowarzyszenia i grupy wyborców mają obowiązek zarejestrowania komitetów wyborczych. Termin zgłaszania komitetów Państwowej Komisji Wyborczej lub właściwemu komisarzowi wyborczemu (jeśli komitet będzie wystawiał kandydatów tylko w jednym województwie) mija 7 września.

Po zarejestrowaniu komitetów przez PKW ich sztaby wyborcze mają czas do 6 października na przedstawienie listy kandydatów i zebranie wśród mieszkańców danego okręgu kolejnych podpisów poparcia pod listą z konkretnymi nazwiskami startujących (od 25 do 3000 podpisów).

W tych wyborach po raz pierwszy radni gmin będą wybierani w okręgach jednomandatowych – komitety nie wystawią list, tylko jednego kandydata na okręg. Ważne jest, by przed dniem wyborów upewnić się, w jakim okręgu się głosuje i gdzie jest lokal wyborczy (na stronie Państwowej Komisji Wyborczej zostanie uruchomiona wyszukiwarka), gdyż następstwem powstania okręgów jednomandatowych była często zmiana ich obszarów. W wyborach do rad powiatów i sejmików, a także w Warszawie i innych miastach na prawach powiatu wybieramy radnych w systemie proporcjonalnym.

16 listopada zagłosujemy osobiście w miejscu naszego stałego zamieszkania. Nie ma możliwości głosowania poza miejscem zamieszkania – w innej gminie, za granicą lub na statku morskim. Jest to zasada stosowana wyłącznie w wyborach samorządowych. Obywatele głosują na władze miejscowości, w której mieszkają, pracują, uczą się. Mieszkaniec Lublina nie może wziąć udziału w wyborach samorządowych, jeśli przebywa w tym dniu w Bieszczadach na górskiej wycieczce, choć mógłby to zrobić w przypadku wyborów parlamentarnych. Nie zagłosuje na władze Ustrzyk Dolnych ani nie będzie miał okazji oddać głos na władze Lublina.

Dopisanie się do rejestru wyborców jest proste. Wystarczy złożyć wniosek w urzędzie gminy, którą aktualnie zamieszkujemy na stałe. Warto wiedzieć, że stałe miejsce zamieszkania wyborcy nie jest równoznaczne z jego miejscem zameldowania. Należy jednak pamiętać, że dopisanie do rejestru wyborców nie jest jednorazowe. Oznacza wypisanie z rejestru wyborców gminy, w której wcześniej mieszkaliśmy i głosowaliśmy. Wniosek o dopisanie do rejestru wyborców jest rozpatrywany około trzech dni. Aby mieć możliwość wzięcia udziału w wyborach aktualnym miejscu zamieszkania, warto złożyć go odpowiednio wcześniej, czyli nie później niż 11 listopada.

Głosowanie korespondencyjne jest możliwe dla osób niepełnosprawnych. Również osoby niewidome oraz po 75 roku życia mogą skorzystać z udogodnień w oddaniu głosu. Więcej szczegółów na stronie PKW.

Radni i rządzący naszymi miastami realnie decydują o komforcie naszego życia i o tym, jak się zmienia nasza najbliższa okolica. Warto więc nie tylko oddać głos, ale wybrać świadomie swojego reprezentanta.

27 sierpnia MamPrawoWiedziec.pl uruchomi listę kandydatów na prezydentów miast.  

Więcej analiz i artykułów znajdą Państwo na blog.mamprawowiedziec.pl.

Autor: blog.mamprawowiedziec.pl,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności27 grudnia 202516:16

Pamiątkowy dzwon i świąteczne światło w rydułtowskim magistracie

Pamiątkowy dzwon i świąteczne światło w rydułtowskim magistracie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Rydułtowy
Aktualności28 grudnia 202501:09

Aktywność wodzisławskiej Rady Miejskiej w liczbach. Podsumowanie roku 2025

Aktywność wodzisławskiej Rady Miejskiej w liczbach. Podsumowanie roku 2025 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Stowarzyszenie Wodzisłąw 2.0
Reklama
Sport28 grudnia 202500:18

Zmiany na ławce trenerskiej Polonii Łaziska

Zmiany na ławce trenerskiej Polonii Łaziska - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: LKS Polonia Łaziska
Reklama
Reklama
Aktualności28 grudnia 202518:30

Wigilijna noc przerwana przez nadmierną prędkość

Wigilijna noc przerwana przez nadmierną prędkość - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: KPP Wodzisław Śląski
Aktualności27 grudnia 202516:24

Projekt PSF wsparciem rozwoju śląskich firm

Projekt PSF wsparciem rozwoju śląskich firm - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Pszów, fot. pixabay.com/Firmbee
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport29 grudnia 202513:08

Pływanie. Grudniowe sukcesy KS Górnik Radlin [FOTO]

Pływanie. Grudniowe sukcesy KS Górnik Radlin [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Sekcja Pływania KS Górnik Radlin
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.