KWK Rydułtowy-Anna i Marcel coraz bliżej sprzedaży. Węglokoks podpisał przedwstępną umowę

Na podstawie zawartej umowy, Kompania Węglowa otrzyma od spółki Węglokoks ROW zaliczkę. Formalno-prawne przejęcie czterech rybnickich kopalń przez nowego właściciela nastąpi po spełnieniu wszystkich warunków określonych w umowie przedwstępnej, w tym zgód administracyjnych i korporacyjnych.
Podpisanie umowy jest etapem realizacji rządowego programu naprawczego dla górnictwa. W kolejnych etapach przewiduje się równoczesne przeniesienie pozostałych w Kompanii Węglowej kopalń, które przeznaczone są do nowej spółki celowej stworzonej przez Węglokoks. W proces zaangażowane będą banki oraz obejmujący udziały nowi inwestorzy. - To ważny etap procesu naprawy Kompanii Węglowej. Dalsze wdrażanie działań naprawczych polegać będzie na poprawie efektywności kopalń oraz budowie nowego, silnego podmiotu zdolnego do konkurowania na trudnym rynku węgla - zaznacza Krzysztof Sędzikowski, prezes Kompanii Węglowej.
Za jedenaście miesięcy 2014 roku Kompania Węglowa wygenerowała ponad 1 mld 100 mln zł straty, a jej zobowiązania wynoszą 4,2 mld zł. Do tony wydobywanego węgla KW dopłacała średnio 42 zł, przy czym w listopadzie 2014 roku ta wielkość sięgała 66 zł. - Dla spółki celowej Węglokoks Rybnicki Okręg Wydobywczy podpisanie umowy oznacza finalizację procesu realizacji celu zasadniczego jej utworzenia, a jednocześnie konsekwentną realizację jednego z głównych celów strategii rozwoju spółki matki Węglokoks SA na lata 2010-2015, jakim jest bezpośrednie zaangażowanie w sektor wydobywczy. To kolejny ważny etap w kierunku wzmacniania całej Grupy Kapitałowej i jednocześnie niezwykle istotny krok w procesie restrukturyzacji całej branży węgla kamiennego w Polsce - ocenia Jerzy Polok, prezes zarządu Węglokoks ROW.
W KW, jak również pozostałych producentów węgla, uderzył spadek cen węgla na rynku światowym związany z nadpodażą surowca. W poprzednich latach, przy wysokich cenach węgla, spółki górnicze mogły utrzymać rentowność. Przy wysokich cenach surowca były też w stanie regulować zobowiązania, których regulowanie jest już dla nich problemem w sytuacji niskich cen węgla i jego nadpodaży na rynku.














![Od słowiańskich tradycji po ogniste widowisko. Tak świętowano Noc Świętojańską w Wodzisławiu [FOTO i WIDEO] Od słowiańskich tradycji po ogniste widowisko. Tak świętowano Noc Świętojańską w Wodzisławiu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17825617931782561482730748732-1423560856474677-1958672322685179850-n-.jpg)














Komentarze (0)
Dodaj komentarz