Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności19 października 201214:47

Wodzisławsko – moskiewskie barwy przyjaźni

Wodzisławsko – moskiewskie barwy przyjaźni - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

W Wodzisławiu Śl. gościła kilkunastoosobowa grupa młodzieży z Moskwy. Przez cały tydzień, od 7. do 14. października uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim gościli swoich rówieśników z moskiewskiego Gimnazjum nr 1518. 

Polscy uczniowie zrewanżowali się Rosjanom za życzliwe przyjęcie ich w maju, kiedy to grupa wodzisławskich uczniów odwiedziła Moskwę.

Realizacja polsko-rosyjskich wymian szkolnych odbywała się pod hasłem „Barwy przyjaźni” i była jednym z efektów projektu „Mobilność edukacyjna odpowiedzią na potrzeby współczesnej Europy” realizowanego przez Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śl. z Akademią Podwyższania Kwalifikacji i Doskonalenia Zawodowego Pracowników Oświaty w Moskwie.

Wizyta rozpoczęła się od zwiedzenia szkoły i spotkania z dyrektorem Anną Brachmańską- Uherek. Uczniowie z Moskwy mieli okazję zatańczyć poloneza, a polscy – rosyjską „trojkę’’. Były wspólne warsztaty językowo-kulturowe, zajęcia sportowe i udział w warsztatach rękodzieła z instruktażem lokalnych artystów. Uczniowie wzięli także udział w zajęciach z zakresu profilaktyki uzależnień.
Rosjanie odbyli też krótki kurs nauki języka polskiego i wspólnie z polskimi kolegami próbowali definiować sens polskich i rosyjskich przysłów narodowych. W programie wizyty nie zabrakło też zwiedzania Wodzisławia Śl. i okolic oraz wyjazdów do Krakowa, Zakopanego i Oświęcimia.

Jak mówi koordynatorka wymiany, Bogumiła Rożańska – Świerkot, kilkunastomilionową Moskwę i niewielki Wodzisław Śl. w tych dniach połączył „dialog kultur”. Z kolei dyrektor PODN Grażyna Majchrowska nie ukrywa satysfakcji ze współpracy nawiązanej przez I LO z Gimnazjum nr 1518. Liczy też, że w partnerstwa i wymiany polsko – rosyjskie zaangażują się również inne szkoły. Jak bowiem stwierdza współpraca polskich i rosyjskich szkół, mimo sąsiedztwa obu krajów, należy do rzadkości.

powiatwodzislawski.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności5 marca 202611:38

Niemowlę uratowane dzięki szybkiej reakcji zgłaszającej i interwencji policji

Niemowlę uratowane dzięki szybkiej reakcji zgłaszającej i interwencji policji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności6 marca 202614:27

Weekend w Wodzisławiu Śląskim

Weekend w Wodzisławiu Śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
UM Wodzisław Śląski, fot. Agnieszka Maciejewska
Aktualności5 marca 202611:28

Drugi przetarg na sprzedaż działki w gminie Mszana

Drugi przetarg na sprzedaż działki w gminie Mszana - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UG Mszana
Reklama
Reklama
Reklama
Sport6 marca 202611:44

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Aktualności6 marca 202613:42

Nabór kandydatów do komisji konkursowych w Powiecie Wodzisławskim

Nabór kandydatów do komisji konkursowych w Powiecie Wodzisławskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności6 marca 202613:29

Siła lokalnych inicjatyw. Jak działa Centrum Aktywności Społecznej w Wodzisławiu Śląskim

Siła lokalnych inicjatyw. Jak działa Centrum Aktywności Społecznej w Wodzisławiu Śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Natalia Maciejek
Aktualności6 marca 202622:48

Wiosenny festyn w Radlinie II już 21 marca [ZAPROSZENIE]

Wiosenny festyn w Radlinie II już 21 marca [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Latający Obiektyw
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.