Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności30 czerwca 201809:51

Połomski święcelnik startuje w konkursie Piękna Wieś Województwa Śląskiego

Połomski święcelnik startuje w konkursie Piękna Wieś Województwa Śląskiego - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Mszana:

Połomski święcelnik startuje w konkursie "Piękna Wieś Województwa Śląskiego", w kategorii najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje ludowe. 

W Połomi odbyła się wizja komisji z Urzędu Marszałkowskiego, która oceniała przedsięwzięcie.

Warsztaty pieczenia połomskiego święcelnika przygotowała Rada Sołecka i zaangażowani mieszkańcy oraz amatorska grupa teatralna "Kredens". Pokazano obrzędy Triduum Paschalnego, bo właśnie z Wielkanocą jest ściśle związana tradycja pieczenia święcelników. Piecze się je w Wielki Piątek, by w Wielką Sobotę wraz z całą rodziną zanieść je w koszyczku razem z innymi elementami "święconki" do poświęcenia w kościele. Świąteczne ciasto nadziewane kiełbasą i wędzonką spożywa się podczas uroczystego śniadania wielkanocnego. Każdy z członków rodziny musi skosztować święcelnika, podobnie jak jajka.

W Połomi, jak wieść gminna niesie, już od XIII wieku na wielkanocnym stole u żadnej gospodyni nie mogło zabraknąć święcelnika. Co ciekawe, w tym regionie Górnego Śląska połomska tradycja do niedawna (zanim zaczęło być o niej głośno), była prawie nieznana w okolicy, nawet w leżącej w obrębie tej samej gminy miejscowości Mszana. Natomiast na Śląsku Cieszyńskim istnieje podobny wypiek - zwany murzinem.

W Połomi tradycja pieczenia święcelnika jest bardzo żywa. Miejscowe KGW co roku piecze to wielkanocne ciasto na swoje przedświąteczne spotkanie. Piecze go także wiele mieszkanek we własnych domach. Święcelnik coraz częściej pojawia się także na stołach w sąsiedniej Mszanie, Gogołowej, Świerklanach czy Szerokiej.

W Połomi nie tylko kultywuje się, ale i promuje na zewnątrz tradycję święcelnikową. W marcu tego roku Rada Sołecka zorganizowała Warsztaty Pieczenia Połomskiego Święcelnika, w których wzięły udział dzieci z miejscowej szkoły i władze gminy. Upieczone ciasta były nagrodą w zorganizowanym dzień później przez Gminny Ośrodek Sportu "I Biegu po Święcelnik Wójta Gminy Mszana". Wzięło w nim udział ponad 100 zawodników z całego regionu, więc połomskich święcelników pokosztowało po raz pierwszy wielu nowych degustatorów.

Autor: UG Mszana,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności28 lutego 202622:58

Rydułtowy: Osobówka zderzyła się z ciężarówką

Rydułtowy: Osobówka zderzyła się z ciężarówką - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., fot. KPP Wodzisław Śląski
Aktualności28 lutego 202623:10

Wodzisławska policja szuka właściciela gotówki

Wodzisławska policja szuka właściciela gotówki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności2 marca 202613:05

KSeF w praktyce. Marcowe szkolenia dla przedsiębiorców i branż w Wodzisławiu Śląskim

KSeF w praktyce. Marcowe szkolenia dla przedsiębiorców i branż w Wodzisławiu Śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. freepik.com
Reklama
Sport2 marca 202616:17

Sukces Kingi Tkocz na Mistrzostwach Świata Juniorów Młodszych w biathlonie

Sukces Kingi Tkocz na Mistrzostwach Świata Juniorów Młodszych w biathlonie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.