Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności2 lutego 201913:22

Czy jeszcze kiedyś pojedziemy pociągiem z Wodzisławia do Jastrzębia?

Czy jeszcze kiedyś pojedziemy pociągiem z Wodzisławia do Jastrzębia? - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej (Kolej+), przewiduje przywrócenie kolejowego połączenia Jastrzębia-Zdroju z Katowicami poprzez budowę lub odtworzenie odcinka Wodzisław Śląski – Jastrzębie-Zdrój. Towarzystwo Entuzjastów Kolei zdecydowanie popiera ten pomysł, gdyż jego zrealizowanie nie tylko zapewni atrakcyjne czasowo i zarazem nie wymagające dodatkowej przepustowości połączenie Jastrzębia-Zdroju z Katowicami, ale również przywróci spójność sieci kolejowej subregionu zachodniego województwa śląskiego - czytamy w liście otwarty wysłanym przez TEK do do premiera, ministra infrastruktury, przewoźników kolejowych, zarządu i radnych sejmiku województwa śląskiego, a także parlamentarzystów i samorządowców z obszaru powiatu wodzisławskiego i Jastrzębia-Zdroju.

Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę, że docelowo niezbędne jest odtworzenie całego ciągu Wodzisław Śląski – Jastrzębie-Zdrój – Pawłowice Śląskie, tak by miasto Jastrzębie-Zdrój nie było końcowym punktem ślepo zakończonej linii, ale częścią sieci kolejowej, podobne jest również stanowisko zainteresowanych przewoźników zarówno pasażerskich, jak i towarowych. Niemniej z uwagi na czynne szkody górnicze aktualnie występujące w obszarze między Jastrzębiem i Pawłowicami celowe jest rozważenie realizacji odcinka Jastrzębie Górne – Pawłowice Śl. w późniejszym terminie, i nie powinien być on rozpatrywany jako preferowany (a tym bardziej jako jedyny) wariant połączenia Jastrzębia z Katowicami. Przede wszystkim jednak podkreślamy, że oba odcinki powinny być traktowane jako komplementarne części jednej linii kolejowej, która powinna być elementem sieci, a nie służyć wyłącznie jako kolejka dojazdowa dla Jastrzębia-Zdroju.

Z niejasnych powodów władze samorządowe miasta Jastrzębia-Zdroju oraz województwa śląskiego minionych kadencji forsowały odtworzenie wyłącznie odcinka Jastrzębie – Pawłowice Śląskie z definitywnym zamknięciem się na pozostałe kierunki i/lub nieracjonalne połączenie Jastrzębia z Rybnikiem, ale z pominięciem Wodzisławia; w odniesieniu do odcinka Wodzisław Śl. – Jastrzębie-Zdrój wskazując w sposób nieobiektywny różne trudności jako rzekomo niemożliwe do pokonania przeszkody, przy czym do zwiększenia skali tych trudności ich działania walnie się przyczyniły.

Z narastającym niepokojem obserwujemy ostatnie działania obecnego zarządu województwa śląskiego, który zamiast oczekiwanego wsparcia połączenia zaprezentowanego w rządowym programie Kolej+, skłania się ku rozwiązaniom forsowanym przez samorządowców Jastrzębia-Zdroju. Pomijanie we wszelkich rozmowach i nieuwzględnianie stanowiska zarówno przedstawicieli zainteresowanych środowisk, jak i samorządów z obszaru Wodzisławia Śląskiego, Mszany, Godowa i powiatu wodzisławskiego świadczy o podtrzymywaniu niezrozumiałego oporu wobec odbudowy odcinka Wodzisław Śląski – Jastrzębie-Zdrój.

Do dnia dzisiejszego nikt nie przedstawił rzeczowych i merytorycznych argumentów przeciwko odbudowie odcinka Wodzisław Śląski – Jastrzębie-Zdrój, gdyż za takowe nie można uznać wynajdywania (a w pewnym zakresie również stwarzania) przeszkód rzekomo mających uniemożliwiać to przedsięwzięcie.

Komu zależy na tym, aby do odbudowy tego połączenia nie doszło? Komu ta linia przeszkadza?

Zarząd TEK

Pismo, wraz z załącznikami dostępne jest TUTAJ.

Autor: TEK, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Pliki do pobrania
pdf
2019-01-31_tek-wsw-.pdf
(plik PDF, 503,29 KB)
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności28 stycznia 202611:10

Trwają nabory do Straży Miejskiej w Wodzisławiu Śląskim

Trwają nabory do Straży Miejskiej w Wodzisławiu Śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności28 stycznia 202611:26

Niewybuchy na dawnym targowisku miejskim w Wodzisławiu Śląskim

Niewybuchy na dawnym targowisku miejskim w Wodzisławiu Śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: KPP Wodzisław Śląski
Aktualności29 stycznia 202615:37

Mszana: Te nieruchomości są na sprzedaż

Mszana: Te nieruchomości są na sprzedaż - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UG Mszana
Reklama
Reklama
Aktualności28 stycznia 202614:45

ZUS wysyła deklaracje PIT za 2025 r.

ZUS wysyła deklaracje PIT za 2025 r. - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
informacja prasowa
Reklama
Aktualności28 stycznia 202612:04

Ferie zimowe blisko domu – atrakcje w Wodzisławiu Śląskim

Ferie zimowe blisko domu – atrakcje w Wodzisławiu Śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Aktualności28 stycznia 202612:26

Tanecznym krokiem odliczali do matury [FOTO i WIDEO]

Tanecznym krokiem odliczali do matury [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 stycznia 202610:13

Mszana: przywrócenie ruchu wokół Urzędu Gminy

Mszana: przywrócenie ruchu wokół Urzędu Gminy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UG Mszana
Aktualności28 stycznia 202622:07

Twój głos w sprawie klimatu. Kolejne warsztaty w ramach Miejskiego Planu Adaptacji

Twój głos w sprawie klimatu. Kolejne warsztaty w ramach Miejskiego Planu Adaptacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności29 stycznia 202610:18

Kolejna odsłona Balu Księżnej Konstancji już 7 lutego

Kolejna odsłona Balu Księżnej Konstancji już 7 lutego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Natalia Maciejek
Aktualności30 stycznia 202616:31

Luty w Wodzisławiu Śląskim pełen wydarzeń i atrakcji

Luty w Wodzisławiu Śląskim pełen wydarzeń i atrakcji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Kultura i Edukacja29 stycznia 202610:00

2 marca startuje nabór do wodzisławskich szkół podstawowych

2 marca startuje nabór do wodzisławskich szkół podstawowych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Aktualności30 stycznia 202612:22

Kolejny etap projektu OZE w Wodzisławiu Śląskim

Kolejny etap projektu OZE w Wodzisławiu Śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Latający Obiektyw
Reklama
Aktualności30 stycznia 202613:23

Zmiany w 800+ dla obywateli Ukrainy

Zmiany w 800+ dla obywateli Ukrainy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
informacja prasowa
Aktualności30 stycznia 202615:09

Strona konferencji WNET już dostępna

Strona konferencji WNET już dostępna - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności30 stycznia 202615:16

Odwołanie zebrania wiejskiego w Godowie

Odwołanie zebrania wiejskiego w Godowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UG Godów
Sport30 stycznia 202611:53

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Aktualności30 stycznia 202621:16

Zimowe pejzaże dla każdego w Pałacu Dietrichsteinów

Zimowe pejzaże dla każdego w Pałacu Dietrichsteinów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Agnieszka Maciejewska
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.