Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności9 kwietnia 201913:27

Nie bądź obojętny, reaguj na cyberprzemoc

Nie bądź obojętny, reaguj na cyberprzemoc - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Polska:

Agresja w Internecie jest już niemal zjawiskiem powszechnym. Ponad połowa młodych użytkowników sieci przyznaje, że była świadkiem różnych form agresji w mediach społecznościowych. Od 7 do 11% polskich uczniów doświadczyło najpoważniejszych aktów internetowej przemocy – cyberbullyingu. Rodzicu, nie bądź na to obojętny. Reaguj.

– Wiele aktów agresji w Internecie to jednorazowe sytuacje i większość młodych ludzi potrafi skutecznie sobie z nimi radzić. Zdecydowanej interwencji ze strony dorosłych wymaga natomiast cyberbullying (cyberprzemoc) – mówi Anna Borkowska z Akademii NASK.

Cyberzło
Najpopularniejsze obecnie formy cyberbullyingu zgłaszane przez młodzież to:
• agresja werbalna – wyzywanie na czatach internetowych, zamieszczanie komentarzy na forum internetowym w celu ośmieszenia, sprawienia przykrości lub wystraszenia innej osoby,
• upublicznianie upokarzających ofiarę, przerobionych zdjęć i filmików,
• wykluczanie z grona „znajomych” w Internecie, celowe ignorowanie czyjejś aktywności w sieci,
• zamieszczanie przykrych komentarzy na profilach innych osób w portalach typu Facebook, Instagram itp.,
• włamanie na konto i podszywanie się pod kogoś w celu zamieszczania w jego imieniu obraźliwych postów i zdjęć na profilach innych użytkowników,
• ale również – uporczywe zgłaszanie strony/profilu jako łamiącej regulamin, co może skutkować zablokowaniem/zamknięciem strony/profilu.

Przemoc, której dzieci doświadczają w Internecie, jest w dużej mierze przedłużeniem konfliktów przeniesionych ze środowiska rówieśniczego, mających miejsce w szkole lub klasie. Jednak, w odróżnieniu od tradycyjnej przemocy rówieśniczej, cyberprzemoc może mieć poważniejsze konsekwencje dla osoby doświadczającej przemocy – z uwagi na znacznie ograniczoną możliwość obrony.

Negatywne konsekwencje doświadczania różnych form cyberprzemocy ujawniają się w wielu obszarach funkcjonowania dziecka, m.in. w postaci niedostosowania społecznego, problemów psychologicznych, a także zdrowotnych. Skutki doświadczania cyberprzemocy zostają z dziećmi na bardzo długo.

Jak pokazują badania – nawet w dorosłym życiu, wiele lat po opuszczeniu szkoły, ofiary przemocy nadal zmagają się z problemami psychosomatycznymi, depresją, lękiem, obniżonym poczuciem wartości. W skrajnych przypadkach u prześladowanych dzieci mogą pojawić się myśli oraz próby samobójcze. Dlatego tak ważne, aby dziecko nie zostało z tym samo.

Ochrona rodzicielska
Jak możesz chronić swoje dziecko przed cyberprzemocą? Po pierwsze – rozmawiaj, o tym co dzieje się w Internecie. Sprawdź, co twoje dziecko wie o cyberprzemocy i czy zna sposoby reagowania w sytuacji, gdy ktoś jest nękany online.

– Pamiętajmy, że uporczywe wykluczanie także jest formą cyberprzemocy. Zwracajmy na to uwagę. Rozmawiajmy z dzieckiem o granicach prywatności w Internecie – jakie informacje można udostępniać bez ryzyka, a które powinny pozostać prywatne – radzi Anna Borkowska z Akademii NASK. – Umówmy się z dzieckiem, że jeśli przydarzy mu się coś, co je zaniepokoi lub zdenerwuje, zawsze może z nami o tym porozmawiać. Zapewnijmy je, że niezależnie od tego, co mu się przydarzy, zawsze będziemy je wspierać – i nie ograniczymy mu/jej z tego powodu dostępu do sieci – dodaje ekspertka.

Rozmawiając z dzieckiem zapytajmy ponadto, czy wie, jak można zgłaszać naruszenia regulaminu w mediach społecznościowych (np. obraźliwe komentarze, ośmieszające zdjęcia) i jak blokować osoby, które jej/mu dokuczają. Na stronach poszczególnych serwisów możecie wspólnie sprawdzić, jak zgłaszać incydenty.

Jeśli masz młodsze dziecko, pamiętaj o programach kontroli rodzicielskiej, które pomogą zabezpieczyć je przed potencjalnie szkodliwymi treściami i kontaktami. Warto abyś miał, po uzgodnieniu zasad korzystania z sieci przez Twoje dziecko, hasła dziecka do używanych przez nie portali i aplikacji.

Nie odpuszczaj
Większość serwisów społecznościowych posiada w regulaminach zapisy dotyczące cyberprzemocy. Zachowania, takie jak dręczenie, nękanie, prześladowanie, podszywanie się pod inne osoby i kradzież tożsamości, są zabronione i mogą być zablokowane przez dostawców usługi.

Nie tylko osoba poszkodowana, ale i świadek przemocy może (a nawet powinien) zgłosić administratorowi serwisu naruszenie regulaminu i zażądać interwencji – zablokowania konta agresora, usunięcie szkodliwych treści.

Do podjęcia takiego działania zobowiązuje administratora serwisu art. 14 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Warto pamiętać, aby zgłaszając naruszenie, powołać się na odpowiedni przepis regulaminu danego serwisu oraz dołączyć dowody cyberprzemocy.

Autor: Ministerstwo Cyfryzacji, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności8 grudnia 202515:52

Przy wodzisławskiej lecznicy powstanie pierwsza w mieście tężnia!

Przy wodzisławskiej lecznicy powstanie pierwsza w mieście tężnia! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności9 grudnia 202512:55

Rozbudowa Centrum Przesiadkowego. W wodzisławskim magistracie otwarto oferty

Rozbudowa Centrum Przesiadkowego. W wodzisławskim magistracie otwarto oferty - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Aktualności9 grudnia 202513:15

Zmiana organizacji ruchu wokół wodzisławskiego szpitala

Zmiana organizacji ruchu wokół wodzisławskiego szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Aktualności9 grudnia 202513:39

Utrudnienia w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wodzisławiu Śląskim. Placówka od stycznia w nowej siedzibie

Utrudnienia w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wodzisławiu Śląskim. Placówka od stycznia w nowej siedzibie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Sport8 grudnia 202522:52

MKS Wodzisław Śląski zagra z MOSM Bytom. Zaproszenie do kibicowania

MKS Wodzisław Śląski zagra z MOSM Bytom. Zaproszenie do kibicowania - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: MKS Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Reklama
Sport9 grudnia 202511:59

Milion złotych na rozwój dużego sportu w Wodzisławiu Śląskim. Kto otrzymał dotację?

Milion złotych na rozwój dużego sportu w Wodzisławiu Śląskim. Kto otrzymał dotację? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Aktualności8 grudnia 202516:16

Bezpieczne zakupy przedświąteczne. Wodzisławscy policjanci apelują o czujność i rozwagę

Bezpieczne zakupy przedświąteczne. Wodzisławscy policjanci apelują o czujność i rozwagę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski, fot. pexels.com/Karolina Grabowska
Reklama
Aktualności9 grudnia 202512:04

Pomoc nie zna granic

Pomoc nie zna granic - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Sport8 grudnia 202512:49

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Aktualności8 grudnia 202515:38

Wodzisławski magistrat apeluje: Czyste miasto to nasza wspólna sprawa

Wodzisławski magistrat apeluje: Czyste miasto to nasza wspólna sprawa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. freepik.com
Reklama
Reklama
Aktualności9 grudnia 202512:11

Barbórkowe zwiedzanie sztolni w nowoczesnym wydaniu [FOTO]

Barbórkowe zwiedzanie sztolni w nowoczesnym wydaniu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności9 grudnia 202522:17

Świąteczne biesiadowanie na dworcu kolejowym. W czwartek mieszkańcy spotkają się przy kolędach

Świąteczne biesiadowanie na dworcu kolejowym. W czwartek mieszkańcy spotkają się przy kolędach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Latający Obiektyw
Aktualności9 grudnia 202513:29

Honorowa Odznaka PCK dla Miasta Pszów

Honorowa Odznaka PCK dla Miasta Pszów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Pszów, fot. Klub HDK przy KWK Anna
Reklama
Aktualności10 grudnia 202511:46

Zmiana godzin pracy Starostwa Powiatowego. 15 grudnia urząd czynny krócej

Zmiana godzin pracy Starostwa Powiatowego. 15 grudnia urząd czynny krócej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności10 grudnia 202511:21

Pomoc dla osób bezdomnych w okresie zimowym. Gdzie szukać wsparcia i kto może z niego skorzystać?

Pomoc dla osób bezdomnych w okresie zimowym. Gdzie szukać wsparcia i kto może z niego skorzystać? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Dorota Piecha
Reklama
Aktualności10 grudnia 202512:02

Wodzisławski PUP zmienia godziny otwarcia

Wodzisławski PUP zmienia godziny otwarcia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.