Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności15 maja 201910:48

Twórczość łączy pokolenia. Seminarium w mszańskiej bibliotece

Twórczość łączy pokolenia. Seminarium w mszańskiej bibliotece - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Mszana:

„Twórczość łączy pokolenia” - pod takim hasłem Gminna Biblioteka Publiczna w Mszanie zorganizowała wczoraj seminarium poświęcone aktywizacji osób starszych. Odbyło się ono w sali Ośrodka Kultury w Mszanie w ramach Tygodnia Bibliotek oraz X konferencji „Przeszłość dla Przyszłości”.

Dr Wiesława Walkowska, mieszkanka Mszany, pracownik Uniwersytetu Śląskiego, wygłosiła prelekcję nt. wydanej 20 lat temu książki "Gdzie historia przeplata się z legendą", zawierającej podania dotyczące początków Gminy Mszana.

Druga z prelegentek, dr Ewa Piaskowska, założycielka Stowarzyszenia Aktywni Silesia, dała wykład nt. aktywności i aktywizacji starszego pokolenia. - Do jesieni życia powinniśmy się przygotować i dobrze ją przeżyć. Być aktywnym fizycznie i intelektualnie. Dbać o zdrowie, kontakty z innymi ludźmi i rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Przełamywać stereotypy dotyczące wieku 60 plus - mówiła.

Na wystawie zaprezentowano rysunki byłych uczniów mszańskiej podstawówki, którzy 20 lat temu pomogli swojej ówczesnej nauczycielce Wiesławie Walkowskiej przygotować książkę o rodzimych legendach, tworząc do niej ilustracje. Jak na międzypokoleniowe wydarzenie przystało, na wystawie wyeksponowano również prace starszych twórców. Można było obejrzeć m.in. przepiękne wyszywane haftem krzyżykowym obrazy, koronkę klockową i inne rękodzieło oraz prace malarskie.

- W Gminie Mszana nie mamy się czego wstydzić, bo nasi seniorzy są ogromnie aktywni. Działają na różnych frontach, spełniają się w wielu twórczościach - podsumowała Eliza Sicińska-Hajska, dyrektor biblioteki, organizatorka spotkania.

Co mogą robić seniorzy w naszej gminie? Pasje artystyczne mogą realizować w grupach twórczych takich jak Format w Mszanie, Złote Rączki w Połomi czy Magiczne Paluszki w Gogołowej. Prężnie działa także amatorski teatr Kredens otwarty na nowych aktorów, złożony głównie z seniorów. Spotkania przy kawie i zabawy taneczne organizują wiele razy w ciągu roku nasze Związki Emerytów i Rencistów, działające we wszystkich trzech sołectwach, podobnie jak Koła Gospodyń Wiejskich.

Organizacje te zapraszają również na wspólne wycieczki. Kto lubi śpiewać, może dołączyć do jednego z dwóch zespołów folklorystycznych: Mszanianka i Połomianka lub do mszańskiej grupy Miłośniczek Pieśni Biesiadnej. Nad wszystkimi tymi stowarzyszeniami patronat sprawuje Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, udostępniając pomieszczenia i współpracując przy organizacji różnych imprez. Od tego roku w Ośrodku Kultury w Mszanie działa także Klub Seniora, gdzie na starszych mieszkańców czeka wiele ciekawych spotkań, wykładów i zajęć. Trwają starania o utworzenie podobnego klubu w Połomi.

Autor: UG Mszana, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności9 marca 202610:10

WySPA Kobiet w Wodzisławiu Śląskim. Popołudnie pełne inspiracji, rozmów i kobiecej energii [FOTO]

WySPA Kobiet w Wodzisławiu Śląskim. Popołudnie pełne inspiracji, rozmów i kobiecej energii [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

Sala pełna rozmów, śmiechu, inspirujących spotkań i kobiecej energii – tak wyglądała trzecia odsłona wydarzenia WySPA Kobiet w Wodzisławiu Śląskim. W sobotnie popołudnie, 7 marca, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 7 wodzisławianki spotkały się, by na chwilę zatrzymać się w codziennym biegu, zadbać o siebie, zdobyć nową wiedzę i spędzić czas w atmosferze wsparcia oraz wzajemnej inspiracji.

opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Natalia Maciejek
Reklama
Aktualności9 marca 202610:34

Pierwszy krok ku przyszłości. Powiatowe Targi Edukacyjne na wodzisławskim Rynku [FOTO]

Pierwszy krok ku przyszłości. Powiatowe Targi Edukacyjne na wodzisławskim Rynku [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

W miniony weekend Wodzisław Śląski stał się miejscem spotkań młodych ludzi stojących przed jedną z pierwszych ważnych decyzji w swoim życiu. Na wodzisławskim Rynku odbyły się Powiatowe Targi Edukacyjne – wydarzenie skierowane przede wszystkim do uczniów klas ósmych szkół podstawowych, ich rodziców oraz nauczycieli. 

opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności10 marca 202611:07

Promocja Wodzisławia Śląskiego przez sport. Konkurs ofert dla klubów i organizacji

Promocja Wodzisławia Śląskiego przez sport. Konkurs ofert dla klubów i organizacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. freepik.com
Aktualności10 marca 202612:31

V Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa Magiczne drzewo i drewno w Pałacu Dietrichsteinów

V Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa Magiczne drzewo i drewno w Pałacu Dietrichsteinów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Latający Obiektyw
Reklama
Sport10 marca 202612:13

Klaudia Blutko z Naprzodu Zawada zaproszona na testy do Medyka Konin

Klaudia Blutko z Naprzodu Zawada zaproszona na testy do Medyka Konin - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: LKS Naprzód 46 Zawada
Kultura i Edukacja10 marca 202610:02

Kokoszyczanki i Irena Pośpiech uhonorowane. Doceniono ich wkład w rozwój regionu

Kokoszyczanki i Irena Pośpiech uhonorowane. Doceniono ich wkład w rozwój regionu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Agnieszka Trzeciok
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności11 marca 202610:27

Nowa droga w Kokoszycach. Trwa przebudowa bocznej ulicy Strażackiej

Nowa droga w Kokoszycach. Trwa przebudowa bocznej ulicy Strażackiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. ZDM
Kultura i Edukacja11 marca 202612:19

Jak radzić sobie ze stresem u przedszkolaków? Wodzisław Śląski ma rozwiązanie

Jak radzić sobie ze stresem u przedszkolaków? Wodzisław Śląski ma rozwiązanie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. freepik.com
Reklama
Aktualności11 marca 202611:57

Sprawy urzędowe krok po kroku: przewodnik po USC

Sprawy urzędowe krok po kroku: przewodnik po USC - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Aktualności11 marca 202612:04

Bezpieczne ulice Zawady. Miasto wymieni uszkodzone tablice

Bezpieczne ulice Zawady. Miasto wymieni uszkodzone tablice - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/Google Maps
Reklama
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.