Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności8 października 201915:42

Coolturalny gość WCK opowiadał o edukacji przez teatr

Coolturalny gość WCK opowiadał o edukacji przez teatr - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Wodzisławskie Centrum Kultury po wakacyjnej przerwie powróciło do cyklu spotkań, których bohaterami są pasjonaci z różnych dziedzin. 7 października w ramach wydarzenia „COOLturalny gość WCK” zaproszenie przyjął Bartłomiej Miernik, reżyser, pedagog teatru, założyciel Fundacji Banina, która poprzez swoje działania nie pozwala nam patrzeć na świat obojętnie.

Wiele ważnych, mądrych i potrzebnych słów padło tego dnia w Wodzisławskim Centrum Kultury. Między innymi o sensie edukacji poprzez teatr, o inspirującej współpracy z młodymi twórcami, o spektaklach, dla których najważniejszy jest temat, o potrzebie reagowania na to, co dzieje się dookoła nas i o spotkaniu z wodzisławskimi uczniami opowiadał Bartłomiej Miernik. Spotkanie to było kontynuacją tego, co na scenie WCK działo się wcześniej. Uczniowie z wodzisławskich szkół mieli bowiem okazję uczestniczyć w spektaklu „Kolorowa, czyli biało-czerwona” wyreżyserowanym przez Bartłomieja Miernika oraz wziąć udział w warsztatach. Ta teatralna konwencja pozwoliła im zmierzyć się m.in. ze stereotypami, z hasłami takim jak: patriotyzm, nacjonalizm, pozwoliła poznać siłę manipulacji oraz przekonać się, jak łatwo można ulec dezinformacji i jak trudno dokonać świadomych wyborów.

- Manipulacja jest bardzo prosta. Nie dziwię się, że młodzież daje się w wciągnąć w to, co dzieje się podczas spektaklu. Zresztą, gdybym był w ich wieku, pewnie też postąpiłbym tak samo. Ważne, żeby młodzi ludzie uświadomili sobie i poznali techniki manipulacji. I to temu tematowi poświęcamy warsztaty, które zawsze odbywają się po spektaklu „Kolorowa, czyli biało-czerwona” - akcentował reżyser. - Potrzeba grania tego spektaklu jest nadal ogromna. W Wodzisławiu Śląskim wystawiliśmy go już po raz 304 - dodawał.

- To było ważne wydarzenie kulturalne, edukacyjne i społeczne. Wartości, jakie niosło ze sobą, są nie do przecenienia. Jestem przekonany, że dało wiele do myślenia jego uczestnikom i przyczyni się do budowania prawdziwie obywatelskich postaw – dodaje Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

Warto zaznaczyć, że Fundacja Banina zajmuje się nowoczesną edukacją poprzez teatr, a skupieni w niej pedagodzy teatru pracują głównie z młodzieżą w szkołach, zapraszając do rozmów na tematy istotne. Prócz przedstawień edukacyjnych prezentują spektakle skierowane także do widzów dorosłych.

Autor: WCK, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport11 maja 202610:13

Gol w 88. minucie uratował Nędzę. Syrynia wypuściła zwycięstwo z rąk [FOTO]

Gol w 88. minucie uratował Nędzę. Syrynia wypuściła zwycięstwo z rąk [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Lubomia:

Sporo emocji dostarczył kibicom mecz pomiędzy LKS 1908 Nędza a Naprzodem 32 Syrynia. Spotkanie rozegrane 10 maja przy ulicy Sportowej długo nie zachwycało skutecznością, ale w końcówce wynagrodziło widzom cierpliwości. Gdy wydawało się, że trzy punkty pojadą do Syryni, gospodarze zdołali doprowadzić do wyrównania i uratować niezwykle cenny punkt w walce o utrzymanie.

Oskar Tomeczek
Reklama
Aktualności12 maja 202610:11

5. Piknik Bezpieczeństwa w Radlinie. Będą pokazy służb, drony i gaszenie płonącego oleju

5. Piknik Bezpieczeństwa w Radlinie. Będą pokazy służb, drony i gaszenie płonącego oleju - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności12 maja 202610:39

Plan ogólny Radlina. Dodatkowe dyżury projektanta dla mieszkańców

Plan ogólny Radlina. Dodatkowe dyżury projektanta dla mieszkańców - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Radlin, fot poglądowe - pexels.com/Pavel Danilyuk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 maja 202611:18

Noc Otwartych Sądów w Wodzisławiu Śląskim. Zobacz od środka, jak działa wymiar sprawiedliwości

Noc Otwartych Sądów w Wodzisławiu Śląskim. Zobacz od środka, jak działa wymiar sprawiedliwości - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności13 maja 202614:34

Gdzie szukać pomocy w kryzysie bezdomności? System wsparcia w Wodzisławiu Śląskim

Gdzie szukać pomocy w kryzysie bezdomności? System wsparcia w Wodzisławiu Śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. poglądowe/AI
Reklama
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.