Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 listopada 201908:12

Tak wygląda dziś na Śląsku początek służby wojskowej

Tak wygląda dziś na Śląsku początek służby wojskowej - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Blisko 150 kandydatów na żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyło bramę jednostki w Gliwicach. Kolejnych blisko 100 osób dołączy do nich za 8 dni na tak zwanym szkoleniu wyrównawczym. Po 16. dniach intensywnego szkolenia większość z nich zasili nowotworzony batalion w Cieszynie. To największe do tej pory powołanie do OT (Obrony Terytorialnej) 
w województwie śląskim. Kolejny batalion tworzony będzie w Kuźni Raciborskiej. 

Punktualnie o 7:00 rozpoczęła się z pewnością jedna z największych przygód życia 147 mieszkańców śląskiego. - Bardzo nas cieszy, że w województwie śląskim mamy tylu chętnych do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. To niezwykły potencjał, którego z pewnością nie zmarnujemy – podkreśla Szef Sztabu 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, ppłk Sławomir Machniewicz.
 
Wcielenie to pierwszy dzień tzw. szesnastki, czyli 16-dniowego szkolenia podstawowego. Biorą w nim udział osoby, które do tej pory nie miały do czynienia ze służbą wojskową. W trakcie wcielenia kandydaci zostali umundurowani, otrzymali ekwipunek oraz załatwiane zostały kwestie ewidencyjne. Jutro ochotnicy poddawani zostaną również ocenie sprawności fizycznej, która obejmuje „test wejściowy”. Wyniki będą wykorzystane w dalszej służbie. Po roku na teście z wf-u, oceniony zostanie postęp jakiego dokonał żołnierz przez 12 miesięcy szkolenia.

Podczas 16. dni największy nacisk położony będzie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, taktykę oraz zasad zachowania na polu walki. Kandydaci nauczą się też udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. „Szesnastkę” kończy przysięga, która odbędzie się 7 grudnia w Cieszynie. Wcześniej będą oni jednak musieli przejść tak zwaną „pętlę taktyczną” – to swego rodzaju egzamin weryfikujący zdobyte do tej pory umiejętności.

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła formowanie w ubiegłym roku. Jest pierwszą brygadą, w której będą służyć psy poszukiwawczo – ratownicze. Właśnie trwa wdrażanie programu pilotażowego GPR K9 WOT. W tym roku brygada rozpoczęła także formowanie dwóch nowych batalionów – cieszyńskiego w województwie śląskim oraz brzeskiego w województwie opolskim. WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - WOT daje więc możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą. Obecnie w województwie śląskim jest ponad 600 terytorialsów, a w całej Polsce blisko 23 tysiące.

Autor: ŚBOT, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności9 stycznia 202620:23

Dom z dużą działką w dzielnicy Wilchwy na sprzedaż

Dom z dużą działką w dzielnicy Wilchwy na sprzedaż - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Biuro Kultury i Promocji
Aktualności9 stycznia 202619:46

Jakie imiona królowały w Wodzisławiu Śląskim w 2025 roku? Najnowsze dane z Urzędu Stanu Cywilnego

Jakie imiona królowały w Wodzisławiu Śląskim w 2025 roku? Najnowsze dane z Urzędu Stanu Cywilnego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. freepik.com
Reklama
Aktualności9 stycznia 202620:38

Pszów: Nowa taryfa za wodę

Pszów: Nowa taryfa za wodę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Pszów
Reklama
Reklama
Aktualności9 stycznia 202620:42

Odwołano koncert zespołu Cztery Pory Miłowania

Odwołano koncert zespołu Cztery Pory Miłowania - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: WCK
Aktualności9 stycznia 202619:53

Nowa siedziba Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Radlinie oficjalnie otwarta

Nowa siedziba Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Radlinie oficjalnie otwarta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności9 stycznia 202620:16

Dziki w pobliżu posesji. Kto za co odpowiada? Wyjaśnienie kompetencji i obowiązków

Dziki w pobliżu posesji. Kto za co odpowiada? Wyjaśnienie kompetencji i obowiązków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Kultura i Edukacja9 stycznia 202620:30

Ruszają zgłoszenia do Nagród Powiatu Wodzisławskiego w dziedzinie kultury i sportu

Ruszają zgłoszenia do Nagród Powiatu Wodzisławskiego w dziedzinie kultury i sportu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Sport9 stycznia 202611:18

Lider rozgrywek nadal niepokonany. Ambitna postawa kadetów MKS Wodzisław

Lider rozgrywek nadal niepokonany. Ambitna postawa kadetów MKS Wodzisław - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: MKS Wodzisław Śląski, fot. pogladowe/arch. portalu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.