Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 maja 202009:40

Połączenia lotnicze pasażerskie będą przywracane w trzech fazach

Połączenia lotnicze pasażerskie będą przywracane w trzech fazach - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Przywracanie połączeń lotniczych pasażerskich będzie się odbywało w trzech fazach: najpierw loty krajowe od 1 czerwca, a następnie europejskie i na koniec międzykontynentalne, ale tylko tam, gdzie sytuacja epidemiczna jest pod kontrolą - zapowiedział wiceminister infrastruktury Marcin Horała. 

Horała w nagraniu zamieszczonym w sobotę na Facebooku Ministerstwa Infrastruktury przypomniał, że w ubiegłym roku z polskich lotnisk skorzystało 49 mln pasażerów i było to najwięcej w historii. "Z dużym optymizmem wkraczaliśmy w rok 2020, że te wyniki będą jeszcze lepsze. Niestety, nasze plany pokrzyżowała epidemia koronawirusa. Wstrzymaliśmy rejsy lotnicze, w tej chwili nie mamy w Polsce lotów pasażerskich, po to, żeby zatrzymać rozwój epidemii. Ale na szczęście (...) etap rozwoju pandemii pozwala nam na myślenie o przywróceniu lotów. Odbędzie się to w kilku fazach" - powiedział w nagraniu Horała. Jak przekazał, w pierwszej fazie, która wejdzie w życie 1 czerwca, przywracane będą loty krajowe, czyli połączenia między krajowymi lotniskami.

"W kolejnych fazach - których jeszcze teraz terminów nie przesądzamy, bo będzie to zależało od rozwoju sytuacji epidemiologicznej - będziemy te loty rozszerzać. W drugiej fazie, na te kraje europejskie, które również opanowały sytuację epidemiczną, w których sytuacja nie jest gorsza niż w Polsce" - zapowiedział. Trzecia faza ma dotyczyć połączeń międzykontynentalnych, ale również do tych krajów, w których sytuacja epidemiczna jest pod kontrolą. "Później, w kolejnych etapach, w miarę jak na całym świecie będzie opanowywana epidemia - będziemy mogli wszystkie połączenia przywracać" - zapowiedział.

Wiceminister poinformował, że "przywracanie normalności" wiąże się z pewnymi obostrzeniami, które z nami zostaną. "Będą one wprowadzone na polskich lotniskach, tak aby zapewnić pełne bezpieczeństwo transportu lotniczego. To zachowanie odpowiednich dystansów zarówno na terenie lotnisk, jak i na samych lotach - część miejsc będzie niedostępna do rezerwacji, tak aby te odstępy zostały zachowane. Będzie powszechne badanie temperatury, tak aby osoby, które mają ten podstawowy objaw zakażenia koronawirusem, żeby nie były wpuszczone na pokład samolotu, żeby nie było ryzyka zarażeń" - wymieniał Horała.

Kolejnym elementem bezpieczeństwa - jak mówił - będzie dezynfekcja każdego samolotu po każdym rejsie lotniczym. "To spowoduje, że obsługa samolotu będzie trwała nieco dłużej, ale będzie całkowicie bezpieczna. I oczywiście powszechny obowiązek noszenia maseczek i innych środków ochrony osobistej przez obsługę lotniska, ale również maseczek przez wszystkich pasażerów przez cały czas trwania lotu" - powiedział. W ocenie wiceministra, "przy zachowaniu tych obostrzeń, podróżowanie będzie bezpieczne".

W piątek w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane Rozporządzenie Rady Ministrów z 21 maja 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Przedłuża ono okres obowiązywania zakazów w ruchu lotniczym na kolejne 14 dni w odniesieniu do lotów międzynarodowych - do 6 czerwca br. oraz na kolejne 8 dni w odniesieniu lotów krajowych - do 31 maja br. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 24 maja 2020 r. Wznowienie lotów pasażerskich od 1 czerwca br. na razie niektórych krajowych zapowiedziały Polskie Linie Lotnicze LOT. Podróżni będą mogli polecieć m.in. z Warszawy do Gdańska, Krakowa i Poznania. (PAP)

Autor: Aneta Oksiuta aop/ mmu/PAP, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności12 listopada 202511:22

Odwołany spektakl w Wodzisławskim Centrum Kultury

Odwołany spektakl w Wodzisławskim Centrum Kultury - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: WCK
Aktualności12 listopada 202511:45

Pszów uczcił Narodowe Święto Niepodległości [FOTO]

Pszów uczcił Narodowe Święto Niepodległości [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pszów:

11 listopada Pszów przybrał biało-czerwone barwy. W całym mieście powiewały flagi narodowe, a w miejscach pamięci złożono kwiaty, oddając hołd tym, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę.

UM Pszów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 listopada 202510:11

Obchody Święta Niepodległości w Wodzisławiu Śląskim [FOTO i WIDEO]

Obchody Święta Niepodległości w Wodzisławiu Śląskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

Obchody 107. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Wodzisławiu Śląskim miały uroczysty i podniosły charakter. Tradycyjnie rozpoczęły się przemarszem uczestników spod Pałacu Dietrichsteinów do kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W barwnym korowodzie udział wzięły poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, organizacji społecznych, harcerze, młodzież szkolna oraz mieszkańcy miasta.

opr. red., fot. Agnieszka Maciejewska
Reklama
Aktualności12 listopada 202511:34

Jak dobrze Cię widzieć! Akcja na rzecz bezpieczeństwa pieszych w Mszanie

Jak dobrze Cię widzieć! Akcja na rzecz bezpieczeństwa pieszych w Mszanie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 listopada 202511:51

Miejskie obchody Święta Niepodległości w Rydułtowach [FOTO]

Miejskie obchody Święta Niepodległości w Rydułtowach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rydułtowy:

W dniu obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Rydułtowach uroczystości rozpoczęły się od wizyty władz miejskich oraz radnych przy Pomniku Walki i Zwycięstwa, gdzie złożono kwiaty w hołdzie tym, którzy walczyli i zginęli w obronie Ojczyzny. Akt ten stanowił wyraz pamięci i szacunku dla bohaterów narodowych oraz podkreślenie znaczenia historii dla współczesnej społeczności lokalnej.

opr. red., źródło: UM Rydułtowy
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 listopada 202510:43

Rydułtowskie stowarzyszenia na Festiwalu Stowarzyszeń w Orlovej [FOTO]

Rydułtowskie stowarzyszenia na Festiwalu Stowarzyszeń w Orlovej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rydułtowy:

6 listopada odbył się Festiwal Stowarzyszeń zorganizowany przez miasto partnerskie Orlová. W wydarzeniu uczestniczyły liczne organizacje społeczne, w tym przedstawiciele Rydułtów, którzy zaprezentowali bogaty dorobek lokalnych środowisk działających na rzecz kultury, tradycji i integracji mieszkańców.

opr. red., źródło: UM Rydułtowy
Reklama
Reklama
Aktualności13 listopada 202511:19

Rydułtowy: Wydarzenie dla Niepodległej. Wspólne świętowanie w biało-czerwonych barwach [FOTO]

Rydułtowy: Wydarzenie dla Niepodległej. Wspólne świętowanie w biało-czerwonych barwach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rydułtowy:

W Rydułtowach odbyło się wyjątkowe „Wydarzenie dla Niepodległej”, podczas którego mieszkańcy wspólnie uczcili 107. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość miała charakter artystyczny i integracyjny, łącząc pokolenia oraz podkreślając znaczenie patriotyzmu i wspólnoty w lokalnym środowisku.

opr. red., źródło: UM Rydułtowy
Reklama
Aktualności14 listopada 202511:02

Noś odblaski - bądź widoczny! Akcja odblaskowa miasta i policji w ramach kampanii Morderca nie zawsze ma broń

Noś odblaski - bądź widoczny! Akcja odblaskowa miasta i policji w ramach kampanii Morderca nie zawsze ma broń - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

Miasto Wodzisław Śląski we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Wodzisławiu Śląskim prowadzą cykl działań edukacyjnych w ramach kampanii pn. „Morderca nie zawsze ma broń”. Ich celem jest przypomnienie, że bezpieczeństwo pieszych w dużej mierze zależy od nich samych, a niewielki element odblaskowy może uratować życie.

red.
Reklama
Aktualności14 listopada 202511:40

Przywrócono ruch na przejściu granicznym w Gołkowicach

Przywrócono ruch na przejściu granicznym w Gołkowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Sport14 listopada 202510:54

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

W nadchodzący weekend nie zabraknie sportowych emocji w regionie, zarówno na boiskach jak i na parkietach hal sportowych. Sprawdź, z kim zagra drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.