Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności4 czerwca 202011:20

KE uznała SARS-CoV-2 za średnie zagrożenie dla pracowników. Jakie przyniesie to skutki?

KE uznała SARS-CoV-2 za średnie zagrożenie dla pracowników. Jakie przyniesie to skutki? - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

KE postanowiła zaklasyfikować nowego koronawirusa jako zagrożenie dla pracowników na średnim poziomie, co umożliwia pracodawcom w UE stosowanie mniej rygorystycznych środków bezpieczeństwa w miejscu pracy, niż gdyby wirus został uznany za wysokie ryzyko.

Grupa Socjalistów i Demokratów ogłosiła w natychmiastowej reakcji, że będzie szukać większości w Parlamencie Europejskim, aby odrzucić tę decyzję. "Zdecydowanie sprzeciwiamy się decyzji Komisji, by sklasyfikować Covid-19 jako zagrożenie jedynie na średnim poziomie. Covid-19 to największe wyzwanie zdrowotne naszego życia. Zwłaszcza dla kluczowych i frontowych pracowników takich jak pielęgniarki, sprzedawcy artykułów spożywczych, kierowcy i sprzątacze, którzy są narażeni na większe ryzyko dla zdrowia i życia w miejscu pracy" - oświadczyła w środę holenderska europosłanka S&D Agnes Jongerius.

Decyzja Komisji, dotycząca aktualizacji dyrektywy w sprawie czynników biologicznych może mieć daleko idące skutki ekonomiczne, wpływając na koszty działania przedsiębiorstw. Bruksela chce, żeby nowy koronawirus SARS-CoV-2 został włączony do listy czynników biologicznych, które obejmuje ta dyrektywa. Zmiana - jak przekonuje KE - ma uwzględniać nowe zagrożenia w pracy i zapewniać dodatkową ochronę wszystkim pracownikom, zwłaszcza tym, którzy pracują bezpośrednio w kontakcie z wirusem: w szpitalach, przy procesach przemysłowych i w laboratoriach. Nowy koronawirus został sklasyfikowany jako zagrożenie na poziomie 3 na czteropoziomowej skali ryzyka. Poziom 4 jest najwyższy.

Odpowiadając na krytykę, rzeczniczka KE Marta Wieczorek podkreślała na środowej konferencji prasowej, że Komisja polegała na opinii naukowej ekspertów ze wszystkich państw członkowskich UE. Przeprowadzono też szeroko zakrojony proces konsultacji z Europejskim Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób ( ECDC), Światową Organizacją Zdrowia (WHO) oraz zainteresowanymi stronami i grupami interesów. W ocenie Agnes Jongerius, która była przewodnicząca największej holenderskiej centrali związkowej Federatie Nederlandse Vakbeweging, Komisja powinna umieścić SARS-CoV-2 na najwyższym, czwartym poziomie ryzyka dla pracowników zgodnie z jasnymi i wiążącymi kryteriami określonymi w samej dyrektywie.

Jak zaznaczyła, tysiące pracowników z krytycznych sektorów zachorowało, tysiące również zmarło po zachorowaniu na Covid-19. "Teraz, gdy miliony pracowników wrócą do swoich miejsc pracy, musimy zapewnić, by byli oni odpowiednio chronieni i zapobiec drugiej fali" - zaznaczyła eurodeputowana. Jej zdaniem to, że KE daje państwom członkowskim pięć miesięcy na wdrożenie procedur prewencyjnych, jest nieodpowiedzialne. Holenderka wytknęła też, że nie ma publicznie dostępnych informacji na temat ekspertów i powodów ich rekomendacji co do tych przepisów.

Unijny komisarz ds. do spraw miejsc pracy i praw socjalnych Nicolas Schmit ma nadzieję, że Parlament Europejski i Rada UE szybko poprą podejście reprezentowanej przez niego instytucji. Jak przekonuje, dzięki temu pracownicy będą mogli jak najszybciej skorzystać z lepszej ochrony. Komisja zatrudnienia PE ma zająć się decyzją KE na posiedzeniu 11 czerwca, potem stanowisko w tej sprawie przyjmie cały europarlament. Dyrektywa w sprawie ochrony pracowników przed ryzykiem związanym z narażeniem na działanie czynników biologicznych w miejscu pracy pochodzi z 2000 r. Ostatnio zmieniono ją w 2019 r., dlatego przepisy nie uwzględniają jeszcze nowego koronawirusa.

Czynniki biologiczne klasyfikuje się w czterech grupach zgodnie z ich poziomem ryzyka zakażenia. Te należące do grupy 3 to takie, które mogą wywoływać ciężką chorobę u ludzi i stanowić poważne niebezpieczeństwo dla pracowników. Ponadto istnieje ryzyko rozprzestrzenia danego czynnika na terenie Wspólnoty, lecz zazwyczaj skuteczna profilaktyka lub leczenie są możliwe. Z kolei czynnik biologiczny należący do grupy 4 to taki, który wywołuje ciężką chorobę u ludzi i stanowi poważne niebezpieczeństwo dla pracowników. Istnieje też wysokie ryzyko jego rozprzestrzenia na terenie Wspólnoty, ale zazwyczaj skuteczna profilaktyka lub leczenie nie są możliwe.

Autor: Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP) stk/ kar/, redakcja@naszrybnik.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności22 czerwca 202616:30

Alarm o przyszłość szpitala w Wodzisławiu. Radni apelują do wszystkich gmin o wsparcie

Alarm o przyszłość szpitala w Wodzisławiu. Radni apelują do wszystkich gmin o wsparcie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Latający Obiektyw
Kultura i Edukacja23 czerwca 202612:17

Edukacja w terenie. W Skrbeńsku powstała Leśna Szkoła

Edukacja w terenie. W Skrbeńsku powstała Leśna Szkoła - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UG Godów
Aktualności23 czerwca 202610:53

Zderzenie dwóch samochodów w Wodzisławiu Śląskim. Dwie osoby w szpitalu

Zderzenie dwóch samochodów w Wodzisławiu Śląskim. Dwie osoby w szpitalu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Wodzisław Śląski i okolice-Informacje drogowe 24H, KPP Wodzisław
Reklama
Reklama
Aktualności22 czerwca 202610:50

Nieustąpienie pierwszeństwa przyczyną zdarzenia w Gorzycach [KOMUNIKAT POLICJI]

Nieustąpienie pierwszeństwa przyczyną zdarzenia w Gorzycach [KOMUNIKAT POLICJI] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności23 czerwca 202614:41

Reakcja, która mogła uratować życie. Nietrzeźwa 57-latka zatrzymana na parkingu

Reakcja, która mogła uratować życie. Nietrzeźwa 57-latka zatrzymana na parkingu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: KPP Wodzisław Śląski
Sport23 czerwca 202614:34

Ponad 200 biegaczy już na starcie. Nocny Bieg z Gwiazdami w Wodzisławiu Śląskim

Ponad 200 biegaczy już na starcie. Nocny Bieg z Gwiazdami w Wodzisławiu Śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Edgy Cuts · Magdalena Kwaśniok
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 czerwca 202619:21

Kalimera, Gorzyce! Mieszkańcy DPS świętowali początek lata w greckim klimacie

Kalimera, Gorzyce! Mieszkańcy DPS świętowali początek lata w greckim klimacie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności23 czerwca 202610:09

Znany twórca ogrodniczy odwiedzi Wodzisław. Liczba miejsc jest mocno ograniczona

Znany twórca ogrodniczy odwiedzi Wodzisław. Liczba miejsc jest mocno ograniczona - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności23 czerwca 202610:28

Nie tylko muzyka. Trzeci dzień Wawrzynek przeniesie mieszkańców w świat astronomii

Nie tylko muzyka. Trzeci dzień Wawrzynek przeniesie mieszkańców w świat astronomii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. poglądowe - pexels.com/Ivan Mudruk
Reklama
Kultura i Edukacja23 czerwca 202610:19

Zamiast klasy – ogród. Wyjątkowa inwestycja powstała w wodzisławskim ZST

Zamiast klasy – ogród. Wyjątkowa inwestycja powstała w wodzisławskim ZST - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności23 czerwca 202620:14

Nowoczesny sprzęt trafi do szkół w gminie Godów. To wsparcie warte ponad 30 tys. zł

Nowoczesny sprzęt trafi do szkół w gminie Godów. To wsparcie warte ponad 30 tys. zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UG Godów, fot. poglądowa - pexels.com/Adam Sondel
Reklama
Telegraf23 czerwca 202619:43

Przypominamy! Sprawdzaj dokumenty przed wyjazdem

Przypominamy! Sprawdzaj dokumenty przed wyjazdem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
informacja prasowa
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.