Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności10 lipca 202009:26

Śląskie: wyzdrowiało blisko 85 proc. górników zakażonych koronawirusem

Śląskie: wyzdrowiało blisko 85 proc. górników zakażonych koronawirusem - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Wyzdrowiało już blisko 85 proc. z ponad 6,5 tys. górników zakażonych koronawirusem od początku epidemii - wynika z danych spółek węglowych. W czwartek w Jastrzębskiej Spółce Węglowej przybyło 112 ozdrowieńców i 3 nowych zakażonych, a w Polskiej Grupie Górniczej - 9 zakażonych i 23 ozdrowieńców. 

Jak dotąd wyzdrowiało ok. 93,1 proc. zakażonych koronawirusem górników z PGG, prawie 78,8 proc. pracowników JSW oraz 100 proc. górników z bytomskiej kopalni Bobrek, należącej do spółki Węglokoks Kraj. Średnio 84,9 proc. osób zakażonych SARS-CoV-2 jest już uznane za ozdrowieńców.

Łącznie od początku epidemii w JSW zakażonych zostało 3986 pracowników, a w PGG - 1930. W sumie w obu spółkach potwierdzono 5916 przypadków SARS-CoV-2. Wraz z kopalnią Bobrek, gdzie już ponad tydzień temu wyzdrowieli wszyscy zakażeni górnicy, łączna liczba zakażeń w kopalniach węgla kamiennego wynosi 6506; wyzdrowiało 5526 osób.

W JSW odnotowano najwięcej zakażeń w górnictwie. W miniony weekend liczba osób z potwierdzonym koronawirusem utrzymywała się na niezmienionym poziomie, jednak w poniedziałek potwierdzono 28 nowych przypadków, we wtorek kolejnych 12, w środę 20, a w czwartek 3, z czego dwa w kopalni Budryk i jeden w ruchu Knurów - części kopalni Knurów-Szczygłowice. To pierwszy wykryty przypadek koronawirusa w tym zakładzie.

Od początku epidemii najwięcej przypadków SARS-CoV-2 wykryto w należących do JSW kopalniach Pniówek (1607), Zofiówka (1180) i Borynia (495). W kopalni Jastrzębie-Bzie zostało zakażonych 388 osób, w Budryku 311, w Szczygłowicach 4, a w Knurowie 1. Jak przekazała w czwartek spółka, już 3139 pracowników to ozdrowieńcy – o 112 więcej niż w środę. W kwarantannie jest 85 pracowników JSW.

Pracę wznowiły zatrzymane z powodu epidemii kopalnie JSW: w kopalni Knurów-Szczygłowice od 29 czerwca trwa normalny cykl produkcyjny, a kopalnia Budryk stopniowo wraca do normalnego cyklu produkcyjnego od wtorku. Bez zakłóceń pracują pozostałe kopalnie spółki.

W największej węglowej spółce – PGG – od środy przybyło dziewięć nowych zakażeń. Od początku epidemii w PGG potwierdzono SARS-CoV-2 u 1930 osób, z których 1797 już wyzdrowiało - od środy przybyło 23 ozdrowieńców. 184 pracowników PGG jest na kwarantannie. W spółce przeprowadzono ponad 50,6 tys. wymazów na obecność koronawirusa.

Wszystkie kopalnie PGG, które przed trzema tygodniami wstrzymały lub ograniczyły produkcję węgla z powodu pandemii, od poniedziałku wracają do normalnej pracy. Ograniczenie produkcji objęło 10 zakładów górniczych PGG: Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych, Piast w Bieruniu, Ziemowit w Lędzinach, Halemba i Pokój w Rudzie Śląskiej, Chwałowice w Rybniku, Marcel w Radlinie, Rydułtowy w Rydułtowach, Mysłowice-Wesoła w Mysłowicach oraz Wujek w Katowicach.

Według danych sanepidu i Ministerstwa Zdrowia, w woj. śląskim – gdzie odnotowano najwięcej w kraju zakażeń – do środy SARS-CoV-2 wykryto u 13 tys. 499 osób, z których 349 zmarło. W regionie wyzdrowiało dotychczas ponad dwie trzecie zakażonych. (PAP)

Autor: Marek Błoński mab/ pad/PAP, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności29 kwietnia 202611:30

Frustrację wyładowywała na wiatach przystankowych. 24-latka odpowie przed sądem

Frustrację wyładowywała na wiatach przystankowych. 24-latka odpowie przed sądem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Kultura i Edukacja29 kwietnia 202611:53

Najlepsi z najlepszych nagrodzeni. Gala Powiatu Wodzisławskiego 2026 za nami [FOTO]

Najlepsi z najlepszych nagrodzeni. Gala Powiatu Wodzisławskiego 2026 za nami [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności29 kwietnia 202613:18

Kontrole trzeźwości na drogach. 50-latka i 76-latek zatrzymani

Kontrole trzeźwości na drogach. 50-latka i 76-latek zatrzymani - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Aktualności30 kwietnia 202612:20

Przebudowa za miliony bez zaplecza dla biznesu? Narasta konflikt w Wodzisławiu

Przebudowa za miliony bez zaplecza dla biznesu? Narasta konflikt w Wodzisławiu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. UM Wodzisław Śląski/Latający Obiektyw
Aktualności29 kwietnia 202614:01

MOPS uruchamia konsultacje dla mieszkańców. Sprawdź terminy na maj i czerwiec

MOPS uruchamia konsultacje dla mieszkańców. Sprawdź terminy na maj i czerwiec - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. freepik.com
Reklama
Aktualności29 kwietnia 202611:17

Wiosenny powrót Romea i Julii. Park Zamkowy znów tętni życiem

Wiosenny powrót Romea i Julii. Park Zamkowy znów tętni życiem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Agnieszka Maciejewska
Reklama
Reklama
Aktualności29 kwietnia 202611:23

Spełnione marzenie 10-latki. Zespół Łzy zaprosił Weronikę na wyjątkową lekcję [FOTO]

Spełnione marzenie 10-latki. Zespół Łzy zaprosił Weronikę na wyjątkową lekcję [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności29 kwietnia 202611:00

Groźne zdarzenie na skrzyżowaniu w Gogołowej. Decydowały sekundy

Groźne zdarzenie na skrzyżowaniu w Gogołowej. Decydowały sekundy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: KPP Wodzisław Śląski
Aktualności30 kwietnia 202611:11

Aktywny senior w Wodzisławiu. Bezpłatne warsztaty, które pobudzą umysł i poprawią samopoczucie

Aktywny senior w Wodzisławiu. Bezpłatne warsztaty, które pobudzą umysł i poprawią samopoczucie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. freepik.com
Aktualności30 kwietnia 202613:26

Ślubowanie kadetów w Rydułtowach. Młodzież rozpoczęła wojskową drogę

Ślubowanie kadetów w Rydułtowach. Młodzież rozpoczęła wojskową drogę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, fot. SP, UM Rydułtowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.