Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności29 lipca 202009:57

Rząd chce uniknąć paraliżu szpitali jednoimiennych. Szykuje dla nich nowy model funkcjonowania

Rząd chce uniknąć paraliżu szpitali jednoimiennych. Szykuje dla nich nowy model funkcjonowania - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Powołany w Ministerstwie Zdrowia zespół ds. strategii działań związanych ze zwalczaniem epidemii COVID-19 ma wypracować rekomendacje do końca sierpnia – zapowiada resort. W składzie zespołu są już m.in. przedstawiciele MZ, sanepidu, NFZ i MSWiA.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował PAP, że w ramach zespołu działać będzie pięć podzespołów, które mają zajmować się m.in. analizą standardów międzynarodowych – światowych i europejskich - związanych ze zwalczaniem COVID-19, opracowaniem strategii testowania osób pod kątem zakażenia wirusem SARS-CoV-2, funkcjonowaniem szpitali jednoimiennych i kwestią podstawowej opieki zdrowotnej. "Najważniejsze zadanie to wypracowanie kompleksowego modelu działania podstawowej opieki zdrowotnej, gdy COVID będzie towarzyszyła grypa sezonu jesienno-zimowego" - podał Andrusiewicz.

"Ważne, żeby umiejętnie oddzielić dwa strumienie chorych. Nie można dopuścić do sytuacji, w której osoby z objawami od razu będą przekierowywane do szpitali zakaźnych. A pamiętajmy, że tylko z powodu grypy jesienią przychodnie odwiedza dziennie nawet 100 tys. osób" – dodał. Rzecznik resortu wskazał ponadto, że niewykluczone, iż model funkcjonowania samych szpitali jednoimiennych – w efekcie prac - będzie się różnił od obecnego.

Andrusiewicz poinformował, że w zespole znaleźli się m.in. przedstawiciele resortu zdrowia z departamentów: analiz i strategii, systemu zdrowia, ratownictwa medycznego i obronności oraz zdrowia publicznego i rodziny; a także przedstawiciele: Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, Narodowego Funduszu Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. W składzie zespołu są też krajowi konsultanci w dziedzinach: chorób zakaźnych, anestezjologii i intensywnej terapii oraz medycyny rodzinnej.

"Zespół nie jest ciałem zamkniętym. Jeśli będzie taka potrzeby będą dopraszani jeszcze inni eksperci. Sami oczywiście, jeżeli chcą uczestniczyć w wypracowaniu strategii i mają własne propozycje działań w swojej dziedzinie, mogą również się zgłaszać. Zespół ma wypracować rekomendacje do końca sierpnia" – przekazał Andrusiewicz.

Zespół zebrał się w poniedziałek. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wskazywał tego dnia, że "jesteśmy przed drugą falą epidemii, a zespół ma przygotować strategię na jesień". Po spotkaniu oceniał, że "padło bardzo dużo nowych pomysłów, niektóre były bardzo ciekawe".

Liczba potwierdzonych badaniami laboratoryjnymi przypadków zakażenia koronawirusem wynosi obecnie w Polsce 43 tys. 904. Z jego powodu zmarło 1682 osób. Ponad 33 tys. pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 wyzdrowiało. Do teraz przebadano pod kątem koronawirusa ponad 2 mln 157 tys. próbek, pobranych od ponad 1 mln 864 tys. osób. (PAP) 

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl ktl/ mok/, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności5 stycznia 202612:31

Projekt modernizacji ewidencji gruntów i budynków wyłożony do wglądu. Dotyczy Jedłownika, Radlina i Kokoszyc

Projekt modernizacji ewidencji gruntów i budynków wyłożony do wglądu. Dotyczy Jedłownika, Radlina i Kokoszyc - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Latający Obiektyw
Reklama
Aktualności5 stycznia 202613:32

Joga na Balatonie. Zzadbaj o ciało i umysł

Joga na Balatonie. Zzadbaj o ciało i umysł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. freepik.com
Reklama
Reklama
Aktualności5 stycznia 202611:49

Zimowy reset na Balatonie. Sauna jako sposób na regenerację i zdrowie

Zimowy reset na Balatonie. Sauna jako sposób na regenerację i zdrowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Natalia Maciejek
Sport6 stycznia 202617:27

Pobiegnij, by pomóc. Policz się z cukrzycą na Trzech Wzgórzach w ramach WOŚP

Pobiegnij, by pomóc. Policz się z cukrzycą na Trzech Wzgórzach w ramach WOŚP - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Natalia Maciejek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności7 stycznia 202613:07

Projekt Na tej samej fali - przyjaciele na wodzie z dofinansowaniem

Projekt Na tej samej fali - przyjaciele na wodzie z dofinansowaniem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Dorota Piecha
Reklama
Aktualności7 stycznia 202619:22

MOPS Wodzisław Śląski: kalendarz wypłat świadczeń na 2026 rok

MOPS Wodzisław Śląski: kalendarz wypłat świadczeń na 2026 rok - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. freepik.com
Reklama
Reklama
Aktualności7 stycznia 202611:06

Kolędowa pomoc dla dzieci ze Sri Lanki

Kolędowa pomoc dla dzieci ze Sri Lanki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Pszów
Kultura i Edukacja7 stycznia 202613:15

Radlińskie przedszkolaki to bystrzaki! Nowy projekt edukacyjny dla przedszkolaków

Radlińskie przedszkolaki to bystrzaki! Nowy projekt edukacyjny dla przedszkolaków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Radlin, fot. pexels.com/Yan Krukau
Reklama
Aktualności7 stycznia 202610:52

Rusza pierwszy rydułtowski Panel Obywatelski

Rusza pierwszy rydułtowski Panel Obywatelski - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Rydułtowy
Reklama
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.