Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności7 grudnia 202009:28

Ekspert: coraz więcej dzieci ma problemy zdrowotne związane z nauczaniem zdalnym

Ekspert: coraz więcej dzieci ma problemy zdrowotne związane z nauczaniem zdalnym - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Coraz więcej dzieci, które z powodu nauczania zdalnego spędzają w pozycji siedzącej od 4 do 10 godzin dziennie, odczuwa dolegliwości bólowe – powiedział PAP fizjoterapeuta Adam Markiewicz z Kliniki Neurologii Rozwojowej i Epileptologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

"Do naszej kliniki przychodzi coraz więcej dzieci z dolegliwościami bólowymi. Gdy szukamy przyczyny, odkrywamy u nich wady postawy, małą ruchomość kręgosłupa, przykurcze. Z wywiadu wynika, że dzieci, przede wszystkim w związku z nauczaniem zdalnym, spędzają teraz od 4 do 10 godzin w pozycji siedzącej przy komputerach. Z rozmów z rodzicami wynika, że im wyższa klasa, tym dłuższy czas spędzany przed ekranem" – powiedział PAP fizjoterapeuta Adam Markiewicz z Kliniki Neurologii Rozwojowej i Epileptologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

Dr Łukasz Przysło i mgr Adam Markiewicz z Kliniki Neurologii Rozwojowej i Epileptologii Instytutu CZMP we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi chcą zbadać wpływ pandemii COVID-19 na sprawność fizyczną i postawę dzieci w wieku 7-14 lat. Nabór do badania, które ma objąć ok. 100 uczestników, już się rozpoczął i potrwa do 22 grudnia, m.in. można zgłaszać się telefonicznie pod numerem 609-050-105.

"Będziemy oceniać ich postawę m.in. przy użyciu skoliometru – urządzenia do badania krzywizny kręgosłupa, a także metody punktowania według Kasperczyka. Będzie też kilka testów funkcjonalnych, pomiary wagi, wzrostu, odżywienia. Wszystko poprzedzone zostanie wywiadem, dlatego wizyta trwać będzie około godziny. W dalszej kolejności przewidujemy badania analityczne, m.in. lipidogram, witamina D oraz test na przeciwciała w kierunku SARS-COv-2, bo przewidujemy, że dotrze do nas wiele dzieci, które już przeszły to zakażenie" – wyjaśnił Markiewicz.

Zdaniem fizjoterapeuty, próby zdalnego prowadzenia zajęć wychowania fizycznego nie zastąpią prawdziwych lekcji, podczas których dochodzi do interakcji i współzawodnictwa z rówieśnikami. Z kolei brak ruchu spowodowany koniecznością utrzymywania przez dłuższy czas pozycji siedzącej ma poważny wpływ na zdrowie dzieci i młodzieży.

"Powstają i nasilają się wady postawy, np. skolioza, której zaniedbanie w wieku rozwojowym może prowadzić do konieczności jej korekcji poprzez bardzo skomplikowaną operację chirurgiczną. Problemem mogą być też zerwania więzadeł krzyżowych, przykurcze, bóle głowy, nadciśnienie tętnicze czy zwiększona męczliwość. Nie wolno zapominać o całym spektrum chorób wynikających z izolacji – jak obniżenie nastroju, depresja" – zaznaczył.

W opinii eksperta profilaktyka nie wymaga skomplikowanych działań. Musi być jednak stosowana konsekwentnie.

"To zabrzmi nienaukowo, ale naprawdę wystarczy robić cokolwiek, np. zmieniać pozycję. Nie powinniśmy utrzymywać jednej pozycji dłużej niż przez 15-20 minut. Wystarczy wstać, zrobić kilka kroków, przysiadów, pompek. Potrzebny jest ruch. Niestety, ekran komputera wciąga. Oczywiście dobrze jest przyjąć pewien program i każdego dnia wykonywać zestaw ćwiczeń, ale nie oszukujmy się – najczęściej mało kto wprowadza to w życie" – dodał.

Drugim istotnym czynnikiem jest ergonomia miejsca pracy. Wszyscy pacjenci, którzy zgłaszają się do Kliniki Neurologii Rozwojowej w ICZMP otrzymują arkusz postępowania domowego, a w nim najważniejsze wskazówki, jak dostosować do wzrostu dziecka m.in. biurko i krzesło.

"Po uruchomieniu szkół chcemy zbadać naszych pacjentów jeszcze raz, by sprawdzić, jaki jest stan ich zdrowia po czterech miesiącach. Jeśli zaobserwujemy progres wad i dysfunkcji, wdrożymy postępowanie rehabilitacyjne i każdy wyjdzie od nas ze zindywidualizowanym programem ćwiczeń" – podkreślił Markiewicz. (PAP)

Autor: Agnieszka Grzelak-Michałowska agm/ joz/PAP, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności16 grudnia 202510:39

Dom z dużą działką w dzielnicy Wilchwy na sprzedaż

Dom z dużą działką w dzielnicy Wilchwy na sprzedaż - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
UM Wodzisław Śląski, fot. Biuro Kultury i Promocji
Aktualności16 grudnia 202513:18

Od stycznia zmiana rozkładu jazdy

Od stycznia zmiana rozkładu jazdy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
informacja prasowa
Reklama
Aktualności16 grudnia 202510:31

PZON szuka lekarzy i specjalistów

PZON szuka lekarzy i specjalistów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, fot. AI
Aktualności16 grudnia 202510:45

Świąteczny rozkład jazdy Wodzisławskie Komunikacji Powiatowej

Świąteczny rozkład jazdy Wodzisławskie Komunikacji Powiatowej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Kultura i Edukacja16 grudnia 202511:23

Konferencja WNET 2026: Zyta Czechowska dołącza do grona prelegentów

Konferencja WNET 2026: Zyta Czechowska dołącza do grona prelegentów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Aktualności17 grudnia 202514:25

Wodzisławska Orkiestra Rozrywkowa wykona Gwiazdkowe Melodie. Koncert świąteczny na placu Gladbeck

Wodzisławska Orkiestra Rozrywkowa wykona Gwiazdkowe Melodie. Koncert świąteczny na placu Gladbeck - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Agnieszka Trzeciok
Reklama
Aktualności17 grudnia 202512:51

Już jutro kolejna sesja Rady Miasta Wodzisławia Śląskiego. Co w porządku obrad?

Już jutro kolejna sesja Rady Miasta Wodzisławia Śląskiego. Co w porządku obrad? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
UM Wodzisław Śląski, fot. Biuro Kultury i Promocji
Reklama
Reklama
Kultura i Edukacja17 grudnia 202511:16

Nowy rozdział dla edukacji motoryzacyjnej w Powiecie Wodzisławskim [FOTO]

Nowy rozdział dla edukacji motoryzacyjnej w Powiecie Wodzisławskim [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pszów:

W Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Pszowie odbyło się uroczyste otwarcie Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie diagnostyki i naprawy pojazdów. To już trzecie tego typu centrum działające na terenie powiatu wodzisławskiego, obok placówek w Turzy Śląskiej i Wodzisławiu Śląskim. 

opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności17 grudnia 202514:42

Szkoła w Łaziskach po remoncie. Placówka wypiękniała!

Szkoła w Łaziskach po remoncie. Placówka wypiękniała! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UG Godów
Reklama
Aktualności17 grudnia 202511:49

Razem dla dobra innych. Starostwo Powiatowe w Szlachetnej Paczce

Razem dla dobra innych. Starostwo Powiatowe w Szlachetnej Paczce - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Kultura i Edukacja17 grudnia 202511:08

Kolędy pod choinką i wspólne świętowanie. Wilchwiańska tradycja znów połączy mieszkańców

Kolędy pod choinką i wspólne świętowanie. Wilchwiańska tradycja znów połączy mieszkańców - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Biuro Kultury i Promocji
Reklama
Reklama
Kultura i Edukacja17 grudnia 202511:34

Boże Narodzenie zapisane w ikonach. Świąteczna wystawa w Galerii pod Fikusem

Boże Narodzenie zapisane w ikonach. Świąteczna wystawa w Galerii pod Fikusem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Biuro Kultury i Promocji
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.