5 tysięcy za zaśmiecanie miejsc publicznych

Od 300 zł do 5 tys. zł ma wynosić przedział kary za śmiecenie w miejscach publicznych - wynika z projektu nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przygotowanego przez Ministerstwo Klimatu – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Resort Klimatu zamierza zaostrzyć przepisy dotyczące grzywny za zaśmiecanie środowiska w przestrzeni publicznej. Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zmieni sposób nakładania kary. Do tej pory m.in. policjanci oraz strażnicy miejscy mogli nałożyć mandat w wysokości 500 zł za wyrzucenie w miejscu publicznym jednorazowej maseczki, papierków, niedopałka papierosa czy innego rodzaju śmieci.
Po wejściu w życie nowych przepisów strażnicy będą kierować do sądu wnioski o wymierzenie grzywy na śmiecenie w miejscach publicznych. Kara finansowa będzie wynosić od 300 zł do 5 tys. zł i będzie przyznawał ją odpowiedni sąd.
Pieniądze z wymierzanych kar mają wspomóc budżety gmin. Przekazane środki mają pomóc "zmniejszyć koszty systemu gospodarowania odpadami komunalnymi" - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".




























![Od słowiańskich tradycji po ogniste widowisko. Tak świętowano Noc Świętojańską w Wodzisławiu [FOTO i WIDEO] Od słowiańskich tradycji po ogniste widowisko. Tak świętowano Noc Świętojańską w Wodzisławiu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17825617931782561482730748732-1423560856474677-1958672322685179850-n-.jpg)
Komentarze (0)
Dodaj komentarz