Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 lutego 202109:45

Minister zdrowia zachęca do korzystania z aplikacji Stop COVID

Minister zdrowia zachęca do korzystania z aplikacji Stop COVID - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Polska:

Trzecia fala koronawirusa rozpędza się, dynamika zakażeń rośnie. Minister zdrowia zachęca do korzystania z aplikacji STOP COVID. Obok noszenia maseczki, zachowywania dystansu i dbania o higienę to kolejny (i skuteczny) element ochrony przed zakażeniem.

Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe wysyła powiadomienia o możliwym kontakcie z koronawirusem. Dzięki temu możemy szybciej zareagować, a to oznacza większe bezpieczeństwo. Dzięki niej można też m.in. zapisać się na test bez konieczności kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Aplikacja jest dostępna za darmo w sklepach Google Play i App Store.

Razem możemy pokonać koronawirusa! Pobierz aplikację STOP COVID! – obejrzyj film.

Pobierz już dziś

- Zachęcam do stosowania aplikacji STOP COVID. Jak pokazują doświadczenia innych krajów korzystanie z tego rodzaju aplikacji przyczynia się do spadku liczby zachorowań – powiedział na środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. - Aplikacja jest bezpieczna i bezpłatna, zapewnia bezpieczeństwo i prywatność - dodał.

Niemcy mają Corona-Warn-App, Irlandczycy - COVID Tracker, Włosi - Immuni, Łotysze – Apturi Covid, Duńczycy - Smitte|stop, Chorwaci - Stop COVID-19. My mamy – STOP COVID – ProteGO Safe. Wszystkie te aplikacje mają ten sam cel, wszystkie bazują na tych samych mechanizmach i technologiach oraz wszystkie powstały we współpracy z Komisją Europejską.

Brytyjski resort zdrowia oszacował, że tamtejsza - NHS COVID-19 app - zapobiegła około 600 tysiącom nowych infekcji. Podstawową funkcją aplikacji STOP COVID – ProteGO Safe jest wysyłanie powiadomień o możliwym kontakcie z koronawirusem. Jeśli dzięki takiemu powiadomieniu zrezygnujemy ze spotkania z bliskimi lub znajomymi - możemy pomóc w zahamowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa w naszym kraju.

Korzystanie z aplikacji to wiele udogodnień, m.in.:

• możliwość zapisania się na test, bez konieczności kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Z tego udogodnienia mogą korzystać wszystkie osoby, które aplikacja powiadomiła o kontakcie z koronawirusem i których wynik dostępnego w aplikacji testu oceny ryzyka, jest niepokojący, 
• dostęp do aktualnych informacji o liczbie zachorowań na COVID-19 w Polsce, 
• dostęp do aktualnych informacji o liczbie szczepień, 
• możliwość śledzenia sytuacji epidemicznej w wybranych przez użytkownika powiatach, 
• informacje o wykonanych przez aplikację kontrolach spotkań z osobami, które zgłosiły zachorowanie na COVID-19, 
• historia aktywności aplikacji (informacje o wykonanych kontrolach, wskazanych zagrożeniach, powiadomieniach systemowych), 
• funkcja Ostrzeż w Europie – nasza aplikacja jest interoperacyjna/współdziała z innymi europejskimi aplikacjami tego typu. Użytkownicy STOP COVID – ProteGO Safe mogą wysyłać powiadomienia o możliwym narażeniu na kontakt z koronawirusem do użytkowników aplikacji innych państw UE i jednocześnie otrzymać powiadomienia od nich.

Jak działa?

Podobnie jak wiele innych państw, w naszej aplikacji wykorzystujemy rozwiązanie dostarczone przez firmy Apple i Google. Jest oparte o technologię Bluetooth. Doskonale znają ją ci, którzy korzystają z tzw. „parowania” urządzeń, czyli np. samochodowego zestawu głośnomówiącego z telefonem komórkowym. Dzięki temu rozwiązaniu telefon użytkowników aplikacji monitoruje ich otoczenie w poszukiwaniu innych telefonów (nie osób!), na których także zainstalowana jest aplikacja.

W trakcie tego monitorowania STOP COVID - ProteGO Safe analizuje długość (czas) i odległość kontaktu. Zapamiętuje (na 14 dni) tylko te dłuższe kontakty – trwające powyżej 15 minut, w odległości mniejszej niż dwa metry. Jeśli któraś z osób, z którą mieliśmy taki kontakt, zachoruje na koronawirusa – dostaniemy odpowiednie powiadomienie wraz ze wskazówkami, co w tej sytuacji zrobić.

Jak działa aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe – obejrzyj film.

WAŻNE! Powiadomienie jest anonimowe – nie znajdziemy w nim informacji, kto zachorował oraz kiedy i gdzie mieliśmy kontakt z tą osobą. Otrzymanie powiadomienia NIE jest też jednoznaczne ze skierowaniem na obowiązkową kwarantannę domową.

A jak to się dzieje, że aplikacja wie o kontakcie z koronawirusem? Z każdym, kto odebrał pozytywny wynik testu na koronawirusa, kontaktuje się Centrum Kontaktu. Jeśli chory korzysta z aplikacji – dostaje unikalny numer PIN, który po wpisaniu do aplikacji – uruchamia system anonimowych powiadomień.

Jak działa system powiadamiania aplikacji STOP COVID – ProteGO Safe – obejrzyj film.

Pobranie i uruchomienie aplikacji zajmuje tylko kilka minut.

Aplikację, w zależności od tego z jakiego telefonu korzystamy, można pobrać ze sklepów Google Play lub App Store. Warto to zrobić! 

- Korzystasz z telefonu z systemem Android – pobierz STOP COVID ProteGO Safe ze sklepu Google Play
- Korzystasz z telefonu z systemem iOS – pobierz STOP COVID ProteGO Safe ze sklepu App Store.

Więcej informacji o aplikacji można znaleźć na stronie gov.pl/stopcovid

Nasza aplikacja jest dostępna w językach polskim, niemieckim, angielskim, rosyjskim, tureckim i ukraińskim. STOP COVID – ProteGO Safe pobrały do tej pory 1 855 384 osoby.

Autor: KPRM, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności23 października 202505:19

Kalendarze polowań zbiorowych Kół Łowieckich Róg i Lis

Kalendarze polowań zbiorowych Kół Łowieckich Róg i Lis - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. freepik.com
Reklama
Aktualności23 października 202505:26

Dzielnicowy zrobił przedszkolakom niespodziankę

Dzielnicowy zrobił przedszkolakom niespodziankę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 października 202512:38

Wodzisławski MOPS ma nową siedzibę

Wodzisławski MOPS ma nową siedzibę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. UM Wodzisław Ślaski/Latający Obiektyw
Sport23 października 202512:22

Świetna sobota dla Octagon Team

Świetna sobota dla Octagon Team - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

Sobota, 18 października, była wyjątkowo udanym dniem dla Octagon Team. Klub może pochwalić się dwoma znaczącymi sukcesami swoich zawodników na zawodowych galach MMA.

opr. red., fot. FB/Octagon Team
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport25 października 202518:47

Szkolne Zawody Pływackie w Wodzisławiu Śląskim już wkrótce

Szkolne Zawody Pływackie w Wodzisławiu Śląskim już wkrótce - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. UM Wodzisław Śląski/Latajacy Obiektyw
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.