Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności12 marca 202114:19

Polska jednym z najbezpieczniejszych państw w Unii Europejskiej

Polska jednym z najbezpieczniejszych państw w Unii Europejskiej - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Według informacji Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostat) Polska jest wśród państw, których obywatele najrzadziej zgłaszali przestępstwa, przemoc lub wandalizm w swojej okolicy. "Niewątpliwie duża w tym zasługa służb odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku, zwłaszcza polskiej Policji" - ocenił rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Z danych opublikowanych przez Europejski Urząd Statystyczny wynika, że tylko 4,4 proc. Polaków zgłaszało przestępstwa, przemoc lub wandalizm w swojej okolicy w 2019 roku.

To jeden z najniższych wskaźników w UE. Niższy mają jedynie Litwa i Chorwacja. U naszych bałtyckich sąsiadów przestępstwa w swojej okolicy zgłosiło 3,2 proc. populacji, a nad Adriatykiem - 2,7 proc. Średnia unijna to z kolei 11 proc.

"Jak pokazują unijne dane, Polska jest jednym z najbezpieczniejszych krajów w Europie o dużo mniejszej przestępczości, aniżeli w większości innych krajów europejskich" - podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka. "Niewątpliwie duża w tym zasługa służb odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku, zwłaszcza polskiej Policji" - powiedział policjant.

Mariusz Ciarka: z roku na rok mniej przestępstw, a większa skuteczność

Z roku na rok odnotowujemy mniej przestępstw, przy czym nasza skuteczność zwiększa się, a więc m.in. wykrywamy więcej sprawców przestępstw i zatrzymujemy sprawców na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa.

Wskazał, że oprócz europejskich danych potwierdzają to i nasze krajowe badania, według których ponad 96 proc. Polaków czuje się bezpiecznie w swoim miejscu zamieszkania. "Na bezpieczeństwo wpływa ma również służba patrolowa, którą planujemy w oparciu o analizy, ale także sygnały od społeczeństwa przesyłane m.in. na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa" - zaznaczył.

"Naprawdę Polacy mają powody do tego, aby być zadowolonym z polskiej Policji, zwłaszcza w ujęciu porównawczym ze służbami w innych państwach" - dodał Ciarka.

Jeśli traktować tę statystykę jako miernik ogólnego bezpieczeństwa, to najmniej bezpiecznie jest w Bułgarii - 20,2 proc., Grecji - 16,9 proc. i w Holandii - 16,3 proc.

Powyżej średniej europejskiej są też m.in.: Francja, gdzie w 2019 roku w związku z przestępstwami w najbliższej okolicy Policję alarmowało 14,7 proc. mieszkańców, Belgia - 13,3 proc., czy Niemcy - 13,1 proc.

Autor: KMP Rybnik, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności10 sierpnia 202610:44

Niszczą Wodzisław krok po kroku. Po pałacu i Trzech Wzgórzach przyszła pora na przystanek

Niszczą Wodzisław krok po kroku. Po pałacu i Trzech Wzgórzach przyszła pora na przystanek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

Wybita szyba wiaty przystankowej Wilchwy Cyganek to kolejny akt wandalizmu w Wodzisławiu Śląskim. W ostatnim czasie niszczona była również infrastruktura Rodzinnego Parku Rozrywki „Trzy Wzgórza”, a na elewacji Pałacu Dietrichsteinów pojawiły się graffiti. Za usuwanie skutków bezmyślnego działania wandali zapłacić trzeba z publicznych pieniędzy.

red., fot. FB/Miasto Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności9 sierpnia 202615:16

Nowa jakość leczenia w Jastrzębiu-Zdroju

Nowa jakość leczenia w Jastrzębiu-Zdroju - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
slaskie.pl / fot. Tomasz Żak/UMWS
Aktualności10 sierpnia 202621:55

Trwa kompleksowa modernizacja ośrodka PERŁA

Trwa kompleksowa modernizacja ośrodka PERŁA - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
powiatwodzislawski.pl
Aktualności9 sierpnia 202623:16

Rozpoczynamy remont A1

Rozpoczynamy remont A1 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
informacja prasowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.