Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności12 kwietnia 202108:30

Polska współpracuje z UE nad paszportem covidowym

Polska współpracuje z UE nad paszportem covidowym - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

UE chce do 25 czerwca wprowadzić tzw. paszport covidowy. Ułatwiłby podróże, ale i korzystanie z kin czy stadionów - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita" i informuje, że Polska uczestniczy w procesie, który ma doprowadzić do wprowadzania w tym terminie zaświadczeń cyfrowych.

"Jesteśmy gotowi wydawać takie certyfikaty już dziś. Mamy bazę osób zaszczepionych z unikalnym kodem QR, a więc takim, którego nie można podrobić. Ale sens tego pomysłu tkwi w możliwościach wszystkich krajów unijnych. Czekamy na rozporządzenia Komisji Europejskiej – mówi, cytowany przez "Rz" wysokiej rangi urzędnik z kancelarii premiera. Dziennik zauważa, że kraje UE chcą wprowadzić "paszport covidowy" dla swoich obywateli przed wakacjami, by umożliwić swobodniejsze podróżowanie osób zdrowych.

"Na szybkim stworzeniu takiego dokumentu zależy przede wszystkim tym krajom, w których turystyka stanowi ważną gałąź gospodarki. To głównie Grecja, Włochy, Hiszpania, Chorwacja, Bułgaria czy Turcja. Z +paszportem covidowym+ są wiązane znacznie większe nadzieje niż tylko swobodne podróżowanie. Tak jak w Izraelu czy Nowym Jorku również w Polsce taki dokument mógłby otwierać zaszczepionym wejścia do kin, teatru, na stadiony, co miałoby ogromne znaczenie dla funkcjonowania społeczeństwa i ożywienia gospodarki" - wyjaśnia gazeta.

Przypomina też wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, który zapytany w czwartek, kiedy będziemy mogli swobodnie podróżować po Europie z takim certyfikatem, przyznał, że "rozmowy na poziomie UE prowadzone są na etapie wstępnym", a problemem jest dostępność szczepień.

Według dziennika dyskusje na temat szczegółów od wielu miesięcy toczą się na forum grupy roboczej Rady UE. "Główne zasady są już znane – certyfikat będą dostawać osoby, które przechorowały Covid-19, są zaszczepione podwójną dawką szczepionki lub mają negatywny wynik testu. Nie będą one m.in. musiały odbywać kwarantanny, która obecnie paraliżuje podróżowanie" - twierdzi gazeta.

Według niej paszport będzie miał formę cyfrową. Ponadto "UE stworzy jednolitą infrastrukturę, a poszczególne państwa zdecydują, jakie dane o swoich obywatelach będą udostępniać". Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziennikarzy "Rz", że "Polska bierze aktywny udział w procesie, który zakłada wprowadzenie i uruchomienie do 25 czerwca 2021 systemu wzajemnie uznawanych zaświadczeń cyfrowych". (PAP) Krzysztof Kowalczyk krz/ itm/

Autor: PAP, fot. katyveldhorst/pixabay.com, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności3 listopada 202512:38

The Voice of Poland: Roksana Ostojska w odcinkach na żywo

The Voice of Poland: Roksana Ostojska w odcinkach na żywo - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Natasza Młudzik/TVP
Reklama
Sport2 listopada 202520:20

Choć bardzo sie starali z Raciborza bez punktów wyjechali [FOTO]

Choć bardzo sie starali z Raciborza bez punktów wyjechali [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

W pochmurne, listopadowe popołudnie na boisku przy ulicy Srebrnej w Raciborzu odbyło się spotkanie trzynastej kolejki III grupy klasy okręgowej. Ósma w tabeli Unia Racibórz podejmowała przedostatni zespół – LKS Naprzód 32 Syrynia. Choć różnica punktowa i miejsce w tabeli wskazywały na faworyta, to drużyna gości przyjechała z zamiarem walki o pełną pulę punktów i długo stawiała gospodarzom zacięty opór.

(greh)
Aktualności3 listopada 202512:46

Krostoszowice: Pijany 20-latek spowodował kolizję

Krostoszowice: Pijany 20-latek spowodował kolizję - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Sport3 listopada 202510:07

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Aktualności3 listopada 202513:03

Ulica Piaskowa w Gorzycach już przejezdna

Ulica Piaskowa w Gorzycach już przejezdna - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności3 listopada 202513:30

Moje granice – moja moc. Konkurs filmowy w ramach kampanii Biała Wstążka

Moje granice – moja moc. Konkurs filmowy w ramach kampanii Biała Wstążka - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, fot. pixabay.com/Alexas_Fotos
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.