Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności14 kwietnia 202109:20

Już nie paszporty, ale unijne certyfikaty szczepień. Do czego posłużą?

Już nie paszporty, ale unijne certyfikaty szczepień. Do czego posłużą? - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Certyfikaty szczepień mogłyby być używane nie tylko do ułatwienia swobodnego podróżowania, ale też innych rzeczy - powiedział we wtorek komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders na posiedzeniu komisji wolności obywatelskich (LIBE) Parlamentu Europejskiego.

Jako jedno z potencjalnych zastosowań tzw. paszportu szczepień Reynders wymienił możliwość wstępu na wydarzenia kulturalne. "Widzieliśmy już propozycje projektów pilotażowych dotyczących wydarzeń kulturalnych. Już teraz są stawiane pewne wymagania wobec osób, które chodzą na tego typu imprezy. Są one np. proszone o noszenie maski, a to już jest wymóg" - tłumaczył komisarz.

Zaznaczył jednocześnie, że państwa członkowskie będą musiały same stworzyć podstawy prawne umożliwiające im zastosowanie certyfikatów szczepień do celów innych niż podróże. Reynders przypomniał, że proponowany przez UE certyfikat podróżny zawierałby informacje o szczepieniach, wynikach negatywnego testu lub obecności przeciwciał i byłby ważny do czasu ogłoszenia przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) końca pandemii.

"Chcemy dać obywatelom i państwom członkowskim narzędzie, które zapewni niezbędne zaufanie i pewność. Narzędzie, na którym właściwe organy mogą polegać w celu ułatwienia swobodnego przemieszczania się" - oświadczył Belg. "Podobnie linie lotnicze mogłyby weryfikować ważność certyfikatu w prosty sposób przy odprawie" - dodał.

Reynders podkreślał, że świadectwo szczepień nie jest równoznaczne z "paszportem szczepień", ponieważ samo zaszczepienie nie daje ludziom prawa do swobodnego podróżowania. Oznaczałoby to dyskryminację wobec tych, którzy nie mogą bądź nie chcą być zaszczepieni.

Z ostatnią tezą polemizowała m.in. europosłanka liberałów (Renew) Sophia in ’t Veld, mówiąc, że skoro świadectwo stanie warunkiem wstępnym podróżowania po Europie, to będzie swojego rodzaju paszportem. Zaapelowała też o stworzenie obywatelom dostępu do przystępnych cenowo testów PCR, aby uniknąć potencjalnej dyskryminacji osób niezaszczepionych.

Przedstawiciel Europejskich konserwatystów i Reformatorów (EKR) Nicola Procaccini skrytykował pomysł KE, by okres działania certyfikatów uzależniać od decyzji WHO, która jest instytucją spoza Unii i nie należy - jak to ujął - "do wzorów skutecznego działania". Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP) asc/ kib/

Autor: PAP, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności30 czerwca 202510:00

Odszedł człowiek służby. Druh Rajmund Menżyk na wiecznej warcie

Odszedł człowiek służby. Druh Rajmund Menżyk na wiecznej warcie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: OSP Radlin II
Sport30 czerwca 202508:48

Sukces zawodników KS Stein Academy na Copa Silesia 2025

Sukces zawodników KS Stein Academy na Copa Silesia 2025 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: KS Stein Academy
Reklama
Reklama
Aktualności30 czerwca 202513:07

Szpital powiatowy z kolejnym umorzeniem pożyczki

Szpital powiatowy z kolejnym umorzeniem pożyczki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności30 czerwca 202510:54

Rozmowa o przyszłości dzielnicy. Spotkanie prezydenta z mieszkańcami

Rozmowa o przyszłości dzielnicy. Spotkanie prezydenta z mieszkańcami - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., fot. UM Wodzisław Śląski
Sport1 lipca 202510:09

Sprawdzony trener, nowe wyzwania. Unia Turza Śląska znów pod wodzą Marka Hanzela

Sprawdzony trener, nowe wyzwania. Unia Turza Śląska znów pod wodzą Marka Hanzela - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło i fot: KS Unia Turza Śląska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.