Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności26 kwietnia 202111:19

Badanie: szczepionki mRNA na COVID-19 z największym zaufaniem Polaków

Badanie: szczepionki mRNA na COVID-19 z największym zaufaniem Polaków - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Gdy szczepionki mRNA na COVID-19 zmierzały do Polski można było usłyszeć, że są to preparaty nieprzebadane, modyfikujące geny człowieka. Dziś to właśnie szczepionki opracowane w tej technologii cieszą się największym zaufaniem Polaków – powiedział PAP dr hab. Piotr Rzymski z UM w Poznaniu.

Nastawienie Polaków do różnego typu szczepionek przeciw COVID-19 zbadali naukowcy z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i z poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Prowadzący badania dr hab. Piotr Rzymski komentując wyniki przypomniał, że gdy pierwsze dawki szczepionki mRNA zmierzały do Polski, to w przestrzeni publicznej bardzo często można było usłyszeć, że są to preparaty nieprzebadane, o nieznanych mechanizmach działania, czy też prowadzące do jakichś modyfikacji genetycznych człowieka.

„Dziś poziom świadomości na temat preparatów opracowanych w tej technologii jest zupełnie inny. W przeprowadzonym przez nas na przełomie lutego i marca badaniu na grupie ponad tysiąca osób chcących się zaszczepić przeciw COVID-19 to właśnie szczepionki mRNA ze wszystkich typów szczepionek były najlepiej rozpoznawalne i cieszyły się największym stopniem zaufania, bez względu na wiek czy wykształcenie respondentów. Co ciekawe, o rozwiązaniach klasycznych - takich jak szczepionki żywe lub zabite - nie słyszało ponad 20 proc. respondentów, obdarzane były one również niższym stopniem zaufania, mimo długiej historii stosowania przeciw różnym chorobom” – podkreślił.

Ekspert wskazał, że spośród szczepionek przeciw COVID-19 autoryzowanych już na terenie Unii Europejskiej i stosowanych w Polsce w momencie prowadzenia badania (badanie prowadzone było do dnia uzyskania pozytywnej rekomendacji dla szczepionki firmy Johnson & Johnson) bardzo wysokim stopniem zaufania cieszyły się obie szczepionki mRNA – czyli Pfizera i Moderny.

„Istotnie odstawała pod tym względem szczepionka AstryZeneki, którą respondenci darzyli niższym stopniem zaufania. Było ono nawet niższe niż to, którym obdarzano rozwiązania wektorowe jako takie w szczepionkach. Wpływ na to musiały mieć medialne doniesienia o skutkach ubocznych pojawiających się po podaniu pierwszej dawki, zamieszanie wokół skuteczności tego preparatu i wreszcie, rzadkie zdarzenia zakrzepowo-zatorowe, które wciąż są monitorowane przez EMA” – wskazał Rzymski.

Ekspert zaznaczył, że spośród szczepionek nieautoryzowanych dotychczas w Unii Europejskiej, najwyższym stopniem zaufania cieszyła się szczepionka mRNA niemieckiego CureVac, w sprawie której EMA może wydać rekomendację już w maju tego roku.

„Najniższym zaufaniem cieszył się za z kolei Sputnik. Nie jest to zaskakujące i wynika to nie tylko z pełnej zawirowań historii Polski i Rosji, ale również - a może przede wszystkim - z losów tej szczepionki, którą władze Rosji autoryzowały w sierpniu 2020 roku, po czym rozpoczęto badanie trzeciej fazy klinicznej, mające zgromadzić informacje dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności preparatu” - zaznaczył. Rzymski wskazał, że rezultaty badania podkreślają, że kampania informacyjna i edukacyjna potrafi istotnie wpłynąć na percepcję danego typu szczepionek.

„Dziś największym zaufaniem cieszą się szczepionki mRNA. Jeżeli zdadzą pandemiczny test, to jest szansa, że mogą być bardziej akceptowane niż te opracowane w innych rozwiązaniach technologicznych. A warto wspomnieć, że już obecnie trwa kilkadziesiąt badań klinicznych takich szczepionek, m.in. przeciw wirusowi Zika, Nipah, RSV, cytomegalii, Epsteina-Barra i HIV. Co więcej, sama platforma mRNA ma szansę być stosowana w spersonalizowanych terapiach nowotworowych, nad czym od lat trwają już rozmaite badania” – powiedział.

Dodał, że obecny czas może być także idealnym, by zwiększać świadomość dotyczącą wszystkich typów szczepionek, z uwagi na wyższy poziom zainteresowania szczepieniami w ogóle w społeczeństwie. „Co ciekawe, jednym z czynników, poza wiekiem powyżej 50 lat, płcią i niższym stopniem edukacji, które decydowały o wyższym poziomie strachu przed szczepieniem przeciw COVID-19 był brak poszukiwania materiałów na ten temat. Osoby świadome czują się pewniej i bezpieczniej. A jak wskazali respondenci, to materiały opracowane z udziałem ekspertów były najważniejszym źródłem informacji o szczepieniach przeciw COVID-19. Podkreśla to sens takich inicjatyw jak +Nauka przeciw Pandemii+, jak i wielu innych działań edukacyjnych prowadzonych obecnie w Polsce” – zaznaczył.

Rzymski podkreślił, że wśród Polaków wzrasta też stopniowo chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19. Jak przypomniał, w pierwszych badaniach przeprowadzonych w listopadzie 2020 roku, chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 wyrażało zaledwie 20 proc. badanych. W grudniu natomiast było to już ponad 35 proc., z kolei w połowie lutego tego roku - 55 proc. (PAP) Anna Jowsa ajw/ mmu/

Szef WIM: szczepionki różnią się, ale każda chroni przed ciężkim przebiegiem COVID-19 i śmiercią

Szczepionki przeciw COVID-19 różnią się między sobą technologią wytwarzania oraz skutecznością, ale każda chroni przed ciężkim przebiegiem i śmiercią – akcentuje dyrektor WIM gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak.
Szef Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie był w niedzielę gościem "Wiadomości" TVP. Profesor był pytany m.in., czy częściowe luzowanie obostrzeń w 11 województwach przełoży się na wzrost liczby zachorowań.

"Możemy liczyć się z takim efektem. Tym niemniej, pamiętajmy, że wchodzimy w okres, który jest dla nas korzystny - jest coraz ciepłej, coraz częściej będziemy przebywać w otartej przestrzeni, więc siłą rzeczy transmisja wirusa, możliwości przenoszenia go na osoby podatne będą ograniczone" – powiedział generał.

Drugi istotny czynnik to, jak mówił, rosnąca z każdym dniem liczba osób nabywających odporności – ozdrowieńców i osób zaszczepionych. "Jestem głęboko przekonany, że liczba osób zarażonych, dynamika epidemii, z każdym tygodniem będzie mniejsza” – ocenił.

Profesor pytany, która ze szczepionek przeciw COVID-19 jest najlepsza, wskazał, że każda z dostępnych dziś na rynku i zarejestrowanych przez Europejską Agencję Leków, jest wartościowa i zasługuje na wykorzystanie.

"Oczywiście preparaty różnią się między sobą technologią wytwarzania oraz skutecznością. Ale pamiętajmy, w odniesieniu do każdej szczepionki obowiązuje jedna zasada - każda z nich chroni przed ciężkim przebiegiem, czy śmiercią. Zdecydowanie warto szczepić się, by uniknąć podstępnej i niebezpiecznej choroby oraz jej skutków" – podkreślił szef WIM.

Pytany o ewentualną konieczność szczepienia się co roku, ekspert powiedział, że można brać pod uwagę opcję dodatkowych szczepień lub konieczność stosowania szczepionek wielowariantowych. "Najważniejsze są dwie rzeczy. Po pierwsze, mamy skuteczną broń. Po drugie, stworzyliśmy technologię, która pozwala w krótkim czasie, maksymalnie 4-6 tygodni stworzyć szczepionkę adekwatną do aktualnego zagrożenia epidemicznego i podać ją populacji, by nabyła odporności" – stwierdził szef Wojskowego Instytutu Medycznego. Akcentował, że szczepienia są jedyną formą ochrony.(PAP) Katarzyna Lechowicz-Dyl ktl/ mark/

Autor: PAP, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności27 lutego 202615:21

Wypadek na terenie budowy w Wodzisławiu Śląskim. Upadek pracownika z wysokości

Wypadek na terenie budowy w Wodzisławiu Śląskim. Upadek pracownika z wysokości - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

W piątek, 27 lutego 2026 roku, w godzinach wczesnopopołudniowych doszło do niebezpiecznego zdarzenia na terenie budowy obiektu sakralnego przy ulicy św. Wawrzyńca w Wodzisławiu Śląskim. W wyniku awarii elementu konstrukcyjnego rusztowania ranny został 42-letni mężczyzna.

red.
Aktualności27 lutego 202612:11

O krok od tragedii w Wodzisławiu Śląskim. Samochód uderzył w pociąg, nietrzeźwy kierowca zbiegł z miejsca zdarzenia

O krok od tragedii w Wodzisławiu Śląskim. Samochód uderzył w pociąg, nietrzeźwy kierowca zbiegł z miejsca zdarzenia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

Czwartkowy poranek na torach w Wodzisławiu Śląskim mógł zakończyć się fatalnie. Na niestrzeżonym przejeździe kolejowym przy ulicy Tęczowej doszło do zderzenia samochodu osobowego z pociągiem pasażerskim. Rozbity pojazd porzucono przy torowisku, a sam sprawca zniknął. To zainicjowało pilną akcję poszukiwawczą, w której planowano użyć drona. Finał sprawy ujawnił niepokojące tło całego zajścia.

red., fot. asp. Mateusz Kaczmarek/KP PSP Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności27 lutego 202613:06

Przebudowa kluczowego węzła w Syryni. Rondo w miejsce niebezpiecznego skrzyżowania

Przebudowa kluczowego węzła w Syryni. Rondo w miejsce niebezpiecznego skrzyżowania - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Lubomia:

Jedno z najbardziej kolizyjnych miejsc na mapie drogowej powiatu wodzisławskiego doczeka się gruntownej modernizacji. Skrzyżowanie drogi wojewódzkiej nr 936 (ul. Bukowska) z drogą powiatową nr 3512S (ul. Raciborska) w Syryni zostanie przekształcone w rondo. 

opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności28 lutego 202622:58

Rydułtowy: Osobówka zderzyła się z ciężarówką

Rydułtowy: Osobówka zderzyła się z ciężarówką - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., fot. KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Aktualności28 lutego 202623:10

Wodzisławska policja szuka właściciela gotówki

Wodzisławska policja szuka właściciela gotówki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności27 lutego 202612:49

Wiemy, kto zrealizuje zadania w zakresie ochrony zdrowia

Wiemy, kto zrealizuje zadania w zakresie ochrony zdrowia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Aktualności27 lutego 202612:21

Marcowy Wodzisławski Jarmark Staroci już w niedzielę

Marcowy Wodzisławski Jarmark Staroci już w niedzielę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. FB/Wodzisławski Jarmark Staroci
Reklama
Reklama
Aktualności27 lutego 202612:38

Ponad 18,5 mln zł na przebudowę ul. Mszańskiej

Ponad 18,5 mln zł na przebudowę ul. Mszańskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności27 lutego 202613:16

Miejski Konkurs na Najpiękniejszą Pisankę Wielkanocną 2026

Miejski Konkurs na Najpiękniejszą Pisankę Wielkanocną 2026 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. poglądowe/AI
Sport27 lutego 202610:41

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.