Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności26 listopada 202108:17

Czechy: rząd ogłasza stan wyjątkowy z powodu sytuacji epidemicznej

Czechy: rząd ogłasza stan wyjątkowy z powodu sytuacji epidemicznej - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Zagranica:

Ustępujący rząd Czech ogłosił, że od północy z czwartku na piątek w kraju wprowadzony zostanie stan wyjątkowy ze względu na poważną sytuację epidemiczną. Nowe ograniczenia zaczną obowiązywać od godz. 18 w piątek - m.in. ograniczono godziny otwarcia restauracji, barów i klubów, odwołano jarmarki świąteczne. Nie wprowadzono obostrzeń dotyczących podróży ani godziny policyjnej.

Według pierwotnych zamiarów gabinetu Andreja Babisza stan wyjątkowy miał obowiązywać od północy z soboty na niedzielę. Babisz uznał jednak, że aktualna sytuacja epidemiczna uzasadnia przyspieszenie go. Zgodnie z prawem decyzja została przekazana do Izby Poselskiej, która może postanowienie rządu anulować.

Ogłaszając poprzednie dwa stany wyjątkowe, które w 2020 i 2021 roku trwały łącznie 254 dni, rząd ograniczał podróże i wychodzenie z domów, zamykał sklepy i szkoły.

Tym razem stan wyjątkowy obejmie m.in. zakaz spożywania alkoholu w przestrzeni publicznej i zamknięcie jarmarków świątecznych. Tradycyjna sprzedaż choinek oraz karpi będzie dozwolona. W godzinach 22-5 zamknięte będą restauracje, kawiarnie, puby, dyskoteki i kluby.

W imprezach kulturalnych, zawodach profesjonalnych sportowców i imprezach edukacyjnych będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 1000 osób, które muszą być zaszczepione lub przeszły Covid-19. Na innych imprezach masowych, takich jak uroczystości organizacji społecznych, przyjęcia towarzyskie lub bale, od godziny 18 w piątek będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 100 osób. Pogrzeby będą mogły być organizowane bez ograniczeń.

Do pracy na oddziałach covidowych będą mogli być kierowani lekarze, personel pielęgniarski i inny personel medyczny z innych szpitali, przychodni i ambulatoriów. Nie wprowadzono obowiązku pracy w szpitalach dla studentów wydziałów szkół medycznych.

Premier Babisz i minister zdrowia Adam Vojtiech podczas prezentowania nowych regulacji apelowali o szczepienie się przeciw Covid-19.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP) ptg/ akl/

Autor: PAP, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności16 lutego 202614:01

W czwartek ruszyła kwalifikacja wojskowa w Powiecie Wodzisławskim

W czwartek ruszyła kwalifikacja wojskowa w Powiecie Wodzisławskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności16 lutego 202611:44

O finansowaniu oświaty w Ministerstwie Edukacji Narodowej

O finansowaniu oświaty w Ministerstwie Edukacji Narodowej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności16 lutego 202614:20

Kolorowy bal bez barier po raz kolejny połączył mieszkańców powiatu

Kolorowy bal bez barier po raz kolejny połączył mieszkańców powiatu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności16 lutego 202614:15

Ponad 2,7 mln zł na bezpieczeństwo mieszkańców

Ponad 2,7 mln zł na bezpieczeństwo mieszkańców - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. freepik.com
Reklama
Sport16 lutego 202616:11

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Telegraf16 lutego 202618:21

Iranka czy Brazylijka?

Iranka czy Brazylijka? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
slosg
Reklama
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.