Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności4 października 202210:42

Stypendia dla pielęgniarek przyznane

Stypendia dla pielęgniarek przyznane - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Powiat:

Zarząd Powiatu Wodzisławskiego rozstrzygnął tegoroczny nabór wniosków o stypendia dla studentek i studentów pielęgniarstwa, którzy podejmą pracę w Powiatowym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim.

W tym roku wnioski złożyło 5 osób. Po przeanalizowaniu dokumentacji okazało się, że jeden z wniosków nie spełnia wymogów, dlatego Zarząd Powiatu przyznał stypendia tylko 4 studentkom. Trzy z nich są mieszkankami powiatu wodzisławskiego, a jedna pochodzi z województwa lubelskiego.

Program stypendialny Powiatu Wodzisławskiego ma na celu zachęcić młodych adeptów pielęgniarstwa do podejmowania pracy w powiatowych szpitalach i poradniach. Tegoroczny nabór był trzecim z kolei. Z obecnymi stypendystkami z tej formy skorzystało dotąd 10 osób (2 w 2020 r., 4 w 2021 r. i 4 w 2022 r.).

Szpitale powiatowe w Wodzisławiu Śl. i Rydułtowach, podobnie jak wiele innych placówek medycznych w kraju, borykają się z brakiem personelu pielęgniarskiego. Analiza dotychczasowego stanu zatrudnienia w szpitalach wykazała, że maleje liczba osób wykonujących ten zawód. Ponadto średnia wieku pielęgniarek zatrudnionych w Powiatowym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. wynosi ok. 50 lat, co w ocenie dyrekcji świadczy o tym, że w ostatnich latach nie było zainteresowania podjęciem zatrudnienia w szpitalu przez absolwentów studiów pielęgniarskich.

Aby zmienić ten negatywny trend, władze powiatu postanowiły zaproponować studentom i studentkom III roku studiów licencjackich oraz II roku studiów magisterskich na kierunku pielęgniarstwo stypendia w kwocie 1000 zł wypłacane od października do czerwca ostatniego roku studiów. Warunek jest jeden: po skończeniu studiów należy podjąć pracę w PPZOZ. Powiat przygotował też ofertę mieszkań dla lekarzy i pielęgniarek z innych regionów Polski zainteresowanych rozpoczęciem pracy w szpitalach w Wodzisławiu Śl. lub Rydułtowach.

Biorąc pod uwagę trudną sytuację finansową i kadrową powiatowych szpitali w Polsce, a także dużą konkurencję ze strony placówek niepublicznych i podmiotów okołomedycznych, które również oferują pracę pielęgniarzom i pielęgniarkom, każde działanie samorządu lokalnego wspierające szpitali jest bezcenne.

– Zdajemy sobie sprawę, że te stypendia i nasze inne działania to nie jest panaceum na wszelkie problemy kadrowe w polskiej służbie zdrowia. Tam, gdzie jest to jednak możliwe, my jako samorząd powiatowy chcemy naszym szpitalom pomóc – deklaruje starosta Leszek Bizoń.

Autor: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.