Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 marca 202317:31

Nowy etap w życiu raciborskiej uczelni. Uroczyste obrady senatu ANS

Nowy etap w życiu raciborskiej uczelni. Uroczyste obrady senatu ANS - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

To wyjątkowa chwila w życiu społeczności akademickiej. Podczas uroczystego posiedzenia Senatu, 23 marca 2023 r., w obecności przedstawicieli Rady Uczelni oraz zaproszonych gości – członków społeczności akademickiej, przyjęto dokumenty, które dopełniają zmianę nazwy z PWSZ na Akademię Nauk Stosowanych. Uczelnia ma za sobą 20 lat funkcjonowania jako Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Nowa nazwa powoli przebija się do świadomości.

Uroczysty Senat otworzyło oficjalne wystąpienie JM Rektora, dra Pawła Strózika. W swojej prezentacji „W drodze do akademii” opowiedział o procesie transformacji z poprzedniej nazwy na nową, podkreślając współdziałanie wszystkich organów uczelni. Podkreślił, że to nie tylko zmiana kosmetyczna, ale również jakościowa.

– Warunkiem rozpoczęcia procesu zmiany nazwy było spełnienie konkretnych kryteriów kwantytatywnych i kwalitatywnych, w tym brak negatywnej oceny programowej Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Uczelnia spełnia wszystkie kryteria, dlatego mogliśmy wszcząć działania formalne – mówił dr Paweł Strózik.

W porządku obrad Senatu znalazło się m.in. głosowanie nad dokumentami wprowadzonymi w Alma Mater Ratiboriensis. Po raz pierwszy w historii uczelni przyjęto „Regulamin ceremoniału akademickiego”, dokument określający tradycje i zwyczaje akademickie oraz promujący szacunek do symboli i insygniów Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu. Regulamin zawiera, m.in. protokoły przebiegu uroczystości uczelnianych (inauguracja roku akademickiego, immatrykulacja studentów, promocja absolwentów), opisy insygniów i strojów akademickich oraz prezentację nowego sztandaru. Podczas uroczystości przedstawiono sztandar i omówiono jego symbolikę.

Płat sztandaru stanowi tkanina w kształcie kwadratu. Główna strona sztandaru (awers) jest biała. Na białym tle umieszczone jest godło Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu. Rewers sztandaru jest biało-czerwony. Na tym tle w centrum umieszczony jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy. Tarcza otoczona jest złotym obramowaniem. Płat sztandaru przymocowany jest do drzewca z jasnego drewna zakończonego głowicą w formie srebrnego orła w złotej koronie.

W ramach zwyczajnych procedur przyjęto „Księgę identyfikacji wizualnej”, zawierającą nowe godło i logotyp, „Regulamin pracy Senatu” i uaktualnioną wersję „Regulaminu studiów”. Zaprezentowano także nowy wzór dyplomu ukończenia studiów. Forma logo, to otwarte koło – sygnet, którego elementy są ułożone w nieregularne pierścienie, dając wrażenie ruchu. Symbolizuje to stały rozwój Uczelni oraz dynamikę jej działań. Kolory również posiadają znaczenie: kolor niebieski symbolizuje otwartość, inteligencję, szerokie spojrzenie; odcienie szarości kojarzone są z nowoczesnością, innowacyjnością i profesjonalizmem. Kolor biały to symbol początku, czystej karty i otwartości – stanowi odzwierciedlenie pustej przestrzeni, którą można wypełnić, a zatem pobudza kreatywność i wyobraźnię.

- Społeczność Uczelni mocno utożsamia się z dotychczasowym znakiem oraz przypisanymi do niego barwami. Postanowiliśmy o pozostawieniu tego symbolu, ponieważ dobrze oddaje obraz Uczelni – ukazując cele i wartości, do których Akademia dąży i którym hołduje. Podkreśla chęć ciągłego rozwoju, kreatywność, innowacyjność, poszerzanie wiedzy i kulturowej świadomości. Wskazuje na zróżnicowaną ofertę edukacyjną Akademii i otwartość na współpracę nie tylko w subregionie raciborskim, ale również na terenach ościennych – dodał Rektor.

Godło Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu stanowi element graficzny – okrąg, którego elementy ułożone są w nieregularne pierścienie w kolorach tożsamych z kolorami logotypu uczelni. Okrąg otoczony jest napisem Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu w kolorze czarnym.

Przyjęte symbole i ceremoniały to nie jedyne elementy społeczności Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu. Od kilku lat wspólnie obchodzony jest listopadowy „Dzień Studenta” czy „Święto upamiętnienia założenia Uczelni w Raciborzu”, które przypada na drugi tydzień marca.

Autor: red., redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.