Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności1 czerwca 202308:27

Wodzisław Śląski. Raport o stanie miasta za 2022 rok

Wodzisław Śląski. Raport o stanie miasta za 2022 rok - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Prezydent Wodzisławia Śląskiego, Mieczysław Kieca, przygotował raport o stanie miasta za rok 2022. Zapoznać z dokumentem może się każdy.

Rok 2022, tak jak poprzedni, był rokiem specyficznym. Także dla samorządów. To w nim nadal borykaliśmy się ze skutkami pandemii covid-19. Szybko rosnąca inflacja przysparzała licznych kłopotów. Widoczny stał się ogólnoświatowy kryzys gospodarczy i ekonomiczny, który nie oszczędzał i nie oszczędza wspólnot samorządowych.

Najtrudniejszym wyzwaniem roku 2022 nie były jednakże finanse. W ubiegłym bowiem roku zmierzyliśmy się z czymś, co w świadomości dzisiejszych pokoleń niemal nie istniało. Zmierzyliśmy się z konfliktem zbrojnym tuż za granicami naszego kraju, ze zbrodniczą napaścią Federacji Rosyjskiej na wolną Ukrainę. 24 lutego 2022 r. nie tylko zmienił nasze liczne plany na nadchodzące miesiące. To data, która zweryfikowała nasze człowieczeństwo, zdolność szybkiej organizacji, niesienia pomocy, kreatywność w rozwiązywaniu problemów. Przez wiele miesięcy ubiegłego roku jako samorząd skupieni byliśmy na działaniach, do jakich ani nie przywykliśmy wcześniej, ani których nie mogliśmy skutecznie wcześniej zaplanować.

W ciągu zaledwie kilkunastu godzin należało skonstruować podwaliny systemu pomocy. Należało przewidywać napływ uchodźców wojennych, ich rozliczne potrzeby oraz problemy, z jakimi do nas zmierzali. Ten trudny egzamin został zdany. Można powiedzieć, że bardzo dobrze. Ratowanie życia, zdrowia, zapewnianie bezpieczeństwa tysiącom ludzkich istnień - to podstawowe zadanie, jakie wypełniało miasto i jego mieszkańcy ubiegłej wiosny.

Wspólnie wykonaliśmy ogrom pracy. Przełamaliśmy wiele barier, rozwiązaliśmy setki, a może tysiące problemów, zapewniliśmy schronienie, realizację podstawowych potrzeb, opiekę. Nasze miasto stało się domem dla wielu obywateli Ukrainy. Wielu z nich już powróciło do swoich domów. Wielu także z nami zostało. Tu budują swoje życie, pracują, uczą się, stają się członkami naszej lokalnej społeczności.

Sytuacja geopolityczna, gospodarcza i ekonomiczna położyła się sporym cieniem na minionym roku. Uczucie wielkiej niepewności towarzyszyło nam niemalże przez cały rok. Obawialiśmy się rozwoju konfliktu zbrojnego, kryzysu energetycznego, silnego wzrostu cen towarów i usług, braku paliw.

Rok 2022 był okresem, w którym jako samorząd było nam dane zmierzyć się z nowymi zadaniami. Mowa tu nie tylko o tworzeniu systemu pomocy i opieki nad uchodźcami wojennymi. Ogromny wzrost cen węgla, pelletów drzewnych, gazu spowodował, że przed samorządami postawiono w krótkim czasie kolejne zadania. Najpierw zorganizowanie wypłat dodatków paliwowych dla mieszkańców, następnie zorganizowanie sprzedaży węgla przez jednostkę samorządu terytorialnego. Co ważne, wszelkie nowe zadania, postawione przed nami znienacka, udało się całkiem sprawnie i z powodzeniem zrealizować. Pamiętać należy jednakże, że zadania te angażowały mocno kilkudziesięciu pracowników Urzędu Miasta i jego jednostek organizacyjnych. Co za tym idzie, część zadań zaplanowanych na ubiegły rok, musiała zostać odłożona lub nie była możliwa do wykonania.

Część trudności w realizacji zadań naszego samorządu wynika również z braków kadrowych, z jakimi miasto mierzy się coraz silniej. Ubiegły rok to czas, w którym na znaczeniu przybierała fala rezygnacji z pracy w Urzędzie Miasta i jednostkach organizacyjnych. Przyczyn tejże sytuacji upatrywać należy w dwóch kwestiach. Pierwszą z nich jest wysokość zarobków w sferze budżetowej. Nasza jednostka samorządu terytorialnego nie jest i nie może być konkurencyjną dla innych zakładów pracy. Magnesem przestały być także dotychczasowe plusy pracy w naszym samorządzie, czyli stabilność zatrudnienia i odpowiednia atmosfera pracy. Konfliktowe nastawienie części organu uchwałodawczego w stosunku do organu wykonawczego i jego zespołu stało się czynnikiem demotywującym dla niemałego grona pracowników. Stało się również jednym z powodów rezygnacji z pracy w zespole samorządowym. Ilość zgłoszeń pracowników dotyczących złego samopoczucia w miejscu pracy z tego tytułu stała się bardzo znacząca. Należy to zatem odnotować jako zjawisko negatywne, mające wpływ na jakość i ilość wykonywanej w samorządzie pracy.

To już piąty, Szanowni Państwo, raport o stanie miasta, jaki dla Państwa przygotowujemy. Dokument ten to bardzo obszerny zbiór różnego rodzaju danych dotyczących funkcjonowania naszego miasta na przestrzeni całego roku. Mimo wszelkich trudności wspomnianych wcześniej, zebrane informacje mówią jasno, że jako samorząd jesteśmy sprawni i wydolni. Dobrze poradziliśmy sobie z mnogością zaistniałych problemów. Ogrom różnorodnych zadań, mimo atmosfery niepewności, braku stabilności otoczenia, jest odpowiednio realizowany. Staramy się utrzymywać dobrą jakość świadczonych przez nas usług. Staramy się wypełniać stałe zadania powierzone samorządom, jak i te nowe, które stawiane są przed nami na bieżąco.

Przykłady wykonanej i wykonywanej pracy przez cały samorządowy zespół są widoczne dookoła nas. Mówiąc o roku 2022 nie sposób zapomnieć o ukończonym remoncie Pałacu Dietrichsteinów, który ponownie dla wszystkich odwiedzających został otwarty latem zeszłego roku. To piękny obiekt w centrum Wodzisławia Śląskiego, który cieszy nasze oczy. Uległ kompleksowemu remontowi i przebudowie. Obecnie prezentuje się jako piękny budynek z niezwykle wartościowym wnętrzem, które jest już różnorodnie wykorzystywane przez liczne grupy mieszkańców. Na parterze budynku nadal mieści się Muzeum. Jednakże zupełnie nowe możliwości dają naszej społeczności kolejne kondygnacje. Swoją przestrzeń mają tu zarówno młodsi mieszkańcy, którzy mogą korzystać ze Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA czy też z lekcji muzealnych w nowoczesnej sali audiowizualnej. Mamy także nową przestrzeń wystawienniczą, która pozwala upamiętniać i honorować ważne dla Wodzisławia Śląskiego i wodzisławian osoby, organizacje, miejsca. Mamy też i nową przestrzeń koncertowo-wydarzeniową oraz miejsce wszelkiego rodzaju spotkań. Pałac Dietrichsteinów stał się zatem obiektem multifunkcyjnym, dostępnym dla każdego z nas.

Warte odnotowania w naszym corocznym raporcie jest także jeszcze jedno zadanie. Inwestycja, na którą czeka cała rzesza wodzisławian i mieszkańców innych miejscowości, którzy odwiedzają nasze miasto, by skorzystać z uroków Ośrodka Rekreacyjnego Balaton. To właśnie w ubiegłym roku rozpoczęte zostały szeroko zakrojone prace rewitalizacyjne. Dziś obserwujemy wielkie zmiany na terenie ośrodka. Powstaje wspaniałe miejsce rodzinnego wypoczynku i spotkań w pięknej scenerii. W projekcie nie zapomniano o całym zapleczu sanitarnym, prysznicach, szatniach, a także saunie, która pozwoli na jeszcze pełniejsze korzystanie z Balatonu i jego uroków również zimą. Zadanie jest możliwe do realizacji dzięki kolejnym sprawnie pozyskanym środkom zewnętrznym, które znacząco zasiliły budżet miasta i uprawdopodobniły ziszczenie się marzenia o nowoczesnym, a jednocześnie zachowującym swój wyjątkowy charakter ośrodku rekreacyjnym.

Bardzo istotną sprawą, która mocno wpływa na zmieniający się krajobraz Wodzisławia Śląskiego, jest także z pewnością największa, jaką możemy obserwować, inwestycja prywatna w naszym mieście. Bardzo dobra współpraca z sektorem prywatnym, lata przygotowań terenu, strategiczne myślenie o obszarach miasta dają dziś niesamowity efekt. Na terenie miasta powstaje ogromny zakład pracy, który umożliwi zatrudnienie i stabilną sytuację zawodową tysiącom osób. Nowa fabryka to również szansa dla wielu innych branż i usług, które będą mogły rozwijać się we współistnieniu z dużą, prężnie działającą firmą. To także w dalszej perspektywie duże wpływy do budżetu miasta, czyli budżetu nas wszystkich. To zaś oznacza nowe środki na realizację naszych kolejnych planów i zamierzeń. Inwestycja ta to ogromna radość, ale też niemniejsze wyzwanie. Przed nami czas transformacji lokalnego rynku pracy, budownictwa mieszkaniowego, sieci drogowej. Czeka nas długotrwały proces zmian, których zadaniem będzie poprawa jakości życia i pracy. To wiele trudów, które z pewnością warto ponieść, by cieszyć się z efektów wspólnej pracy sektora samorządowego i prywatnego.

Przykładów dobrze zrealizowanych i realizowanych zadań z obszaru inwestycji, gospodarki komunalnej, budownictwa, rozwoju gospodarczego, edukacji, kultury, sportu, opieki znajdą Państwo na nadchodzących stronach naprawdę wiele. W te i wiele innych działań na rzecz Wodzisławia Śląskiego angażuje się wiele osób, wodzisławianek i wodzisławian, mieszkańców innych miast i gmin. Publikacja naszego corocznego raportu o stanie miasta jest dla mnie i moich współpracowników dobrą okazją do podziękowania wszystkim, którzy swoją pracą i zaangażowaniem w procesy miastotwórcze budują każdego dnia różne wymiary naszego miasta. Chcę wszystkim gorąco podziękować za codzienne wysiłki zmierzające ku temu, by Wodzisław Śląski był coraz lepszym miejscem, prawdziwym domem wyjątkowej wodzisławskiej społeczności.

Jak co roku zapraszam Państwa do lektury Raportu o stanie miasta. Wierzę, że ten istotny dokument przekona Państwa, że Wodzisław Śląski jest przyjaznym miejscem, miastem, dla którego dobro wodzisławianek i wodzisławian jest najwyższą wartością. Liczę na to, że raport o stanie miasta będzie przyczynkiem do merytorycznego dialogu na temat tego, co dla nas, mieszkanek i mieszkańców Wodzisławia Śląskiego, właśnie w naszym pięknym mieście najważniejsze.

Prezydent miasta
Wodzisławia Śląskiego
Mieczysław Kieca

Raport o stanie miasta za rok 2022 pobierzesz TUTAJ

Autor: wodzislaw-slaski.pl, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Pliki do pobrania
pdf
raport-o-stanie-miasta-w-2022-r--.pdf
(plik PDF, 2,39 MB)
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Kultura i Edukacja22 czerwca 202400:45

Odebrali świadectwa i rozpoczęli wakacje

Odebrali świadectwa i rozpoczęli wakacje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Sport23 czerwca 202401:04

Unia Racibórz kontra Naprzód Syrynia. Podział punktów na zakończenie sezonu [FOTO]

Unia Racibórz kontra Naprzód Syrynia. Podział punktów na zakończenie sezonu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Lubomia:

W sobotę, 22.06., na boisku przy ulicy Srebrnej w Raciborzu rozegrano spotkanie XXX kolejki klasy okręgowej pomiędzy zajmującą dwunaste miejsce Unią a plasującym się na piątym miejscu Naprzodem Syrynia.

(greh)
Aktualności22 czerwca 202400:51

Nowe miejsca parkingowe na ul. Owocowej

Nowe miejsca parkingowe na ul. Owocowej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/freepik.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 czerwca 202419:04

Odszedł Janusz Jona. Był związany z Czarnymi Gorzyce

Odszedł Janusz Jona. Był związany z Czarnymi Gorzyce - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu/ Katarzyna Kubik
Aktualności24 czerwca 202416:47

Błękitno-zielona Infrastruktura. Ruszył nabór wniosków

Błękitno-zielona Infrastruktura. Ruszył nabór wniosków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.