Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 sierpnia 202312:42

Zmieniają się kluczowe kwoty dla dorabiających wcześniejszych emerytów i rencistów

Zmieniają się kluczowe kwoty dla dorabiających wcześniejszych emerytów i rencistów - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Od września zmieniają się limity dorabiania dla pracujących rencistów i emerytów, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego. W najbliższych trzech miesiącach progi dorabiania będą niższe. Wynika to ze zmiany przeciętnego wynagrodzenia krajowego.

Można, ale mniej

To trzecia zmiana limitów bezpiecznego dorabiania w tym roku. Kolejna nastąpi w grudniu. We wrześniu, październiku i listopadzie bezpieczny niższy próg, który nie wpływa na zmniejszenie emerytury czy renty, zostanie obniżony o 82,90 zł brutto, a wyższy powodujący zawieszenie świadczenia o 154,10 zł brutto.

- Od września limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów będą niższe niż w poprzednich miesiącach, a jest to efekt obniżenia przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za II kwartał tego roku wobec tego, które obowiązywało w I kwartale. Osoby, które dorabiają na wcześniejszej emeryturze lub rencie powinny znać dwie najistotniejsze kwoty. Zarobki do 4 904,10 złotych brutto miesięcznie nie wpłyną na zmniejszenie emerytury czy renty. Natomiast jeśli będą wyższe niż 9 107,50 złotych brutto, to ZUS może zawiesić wypłatę świadczenia. Wykazanie miesięcznych przychodów w granicach od 4 904,10 zł do 9 107,50 złotych brutto spowodują zmniejszenie wypłacanego świadczenia o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Kwota maksymalnego zmniejszenia jest różna dla poszczególnych świadczeń, a od marca 2023 r. do końca lutego 2024 r. wynosi:

- dla emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy 794,35 zł,
- dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy 595,80,
- dla renty rodzinnej dla jednej osoby 675,24 zł.

Kto może dorabiać bez ograniczeń

Wysokością przychodów nie muszą przejmować się emeryci, którzy ukończyli już powszechny wiek emerytalny (60 lat kobieta/65 lat mężczyzna). Mogą dorabiać bez żadnych ograniczeń i bez obawy, że ZUS zawiesi lub zmniejszy emeryturę czy rentę. Wyjątek od tej zasady stanowią ci emeryci, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego, które od marca 2023 r. wynosi 1588,44 zł brutto. Jeśli ich przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, to świadczenie za dany okres będzie wypłacane w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum.

Ograniczenia nie dotyczą również niektórych rencistów. Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową oraz osoby pobierające renty rodzinne po uprawnionych do tych świadczeń.

Jeżeli osoba pobiera rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego – również może zarobkować bez ograniczeń.

Od 1 stycznia 2022 r., takie sama zasady i limity dorabiania obowiązują również osoby pobierające renty socjalne.

Z jakiego tytułu przychód

ZUS może zawiesić lub zmniejszyć świadczenie, gdy przychód uzyskiwany jest z formy aktywności od której odprowadzane są obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne czyli:

- z pracy na podstawie stosunku pracy,
- z pracy na podstawie umowy zlecenia lub współpracy przy tej umowie,
- z pracy na podstawie umowy agencyjnej lub współpracy przy tej umowie,
- z pracy na podstawie umowy o świadczenie usług (innej niż umowa zlecenia lub agencyjna), do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, lub z współpracy przy tej umowie,
- z pracy wykonywana na podstawie: umowy-zlecenia, umowy agencyjnej, innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy o zleceniu, umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawrzesz z pracodawcą, z którym pozostajesz w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy (zawartej z innym podmiotem) wykonujesz pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostajesz w stosunku pracy,
- z pozarolniczej działalności oraz współpracy przy jej wykonywaniu,
- z pracy nakładczej.

Autor: ZUS, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.