Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności5 września 202318:24

Wielkie święto Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Pszowie [FOTO]

Wielkie święto Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Pszowie [FOTO] - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Pszów:

Społeczność Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Pszowie świętuje jubileusz 60-lecia istnienia. Obchody roku jubileuszowego rozpoczęły się 4 września podczas Powiatowej Inauguracji Roku Szkolnego 2023/2024.

Poniedziałkowa uroczystość rozpoczęła się o godz. 10:00 od mszy św. w Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie. Następnie goście udali się do budynku szkoły przy ul. Tragutta 32, gdzie była okazja nie tylko do wspomnień, ale też do złożenia życzeń, gratulacji i podziękowań. W swoim przemówieniu dyrektor szkoły Izabela Widera powiedziała, że hasłem przewodnim jubileuszu jest „60 lat wokół kształcenia zawodowego”, nawiązujące do powieści Juliusza Verne „W 80 dni dookoła świata”.

- Potraktujmy go jako alegorię i refleksję na temat odbywanej przez nas podróży. Podróży edukacyjnej i organizacyjnej. Podróży o barwnej fabule, pełnej niespodziewanych i zaskakujących zwrotów akcji, pouczającej wędrówki przepełnionej ekscytującymi przygodami – mówiła dyrektor Izabela Widera.

Z kolei starosta Leszek Bizoń podkreślił, że przez minione sześć dekad szkoła ta stała się prawdziwą kuźnią zawodowych talentów w różnych specjalizacjach: od zawodów typowo samochodowych jak lakiernik, mechanik czy blacharz przez tzw. usługówkę jak fryzjer, ślusarz, monter rtv, tapicer czy fotograf aż po tak „egzotyczne” profesje jak złotnik, kamieniarz, modniarka, dziewiarz, kuśnierz czy aparatowy przetwórstwa mięsa.

- To właśnie tutaj wielu mieszkańców naszego powiatu – liczonych z całą pewnością w tysiącach – pracujących po dziś dzień w różnych firmach i zakładach zdobywało swoje pierwsze zawodowe szlify – mówił starosta Bizoń.

Wiele ciepłych słów i serdecznych życzeń w stronę całej społeczności szkolnej skierowała również członkini zarządu resortowo odpowiedzialna za oświatę, Kornelia New. Najlepsze życzenia „Jubilatce” złożyła także przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, Gabriela Kiełkowska. Z okazji jubileuszu goście mogli zobaczyć specjalnie przygotowany film o historii szkoły. W podziękowaniu za okazaną pomoc i wsparcie przyznano honorowe tytuły „Przyjaciela Szkoły”. Otrzymali je:

Ewa Gawęda, Senator RP
Adam Gawęda, Poseł na Sejm RP
Leszek Bizoń, Starosta Wodzisławski
Kornelia Newy, Członek Zarządu Powiatu Wodzisławskiego
Katarzyna Zöllner – Solowska, Naczelnik Wydziału Oświaty Powiatu Wodzisławskiego
Danuta Maćkowska, Członek Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Powiatu Wodzisławskiego oraz Dyrektor Departamentu Edukacji, Nauki i Współpracy z Młodzieżą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego
Czesław Krzystała, Burmistrz Miasta Pszów
Aleksander Harnasz, I Podstarszy Cechu Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śląskim
Andrzej Ryszka, Sekcyjny Branży Motoryzacyjnej Cechu Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śląskim.

Z kart historii…

Historia Zespołu Szkół sięga roku 1963 – w tym roku decyzją Ministra Oświaty powołano w Wodzisławiu Śląskim Zasadniczą Szkołę Zawodową Dokształcającą – później szkoła zmieniła nazwę na Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 2, a dokładnie wydarzyło się to w 1978 roku.

Pierwszą siedzibą szkoły był budynek I Liceum Ogólnokształcącego w Wodzisławiu Śląskim, następnie placówka została przeniesiona do budynku po dawnej Szkole Podstawowej numer 20 w Radlinie-Obszarach. W 1993 roku została podjęta decyzja o ponownym przeniesieniu szkoły do budynku po byłej przyzakładowej szkole górniczej KWK „ANNA” w Pszowie, gdzie placówka mieści się do dziś.

Rok 1996 na kartach historii tej szkoły zapisał się bardzo dokładnie, bowiem w tym roku w szkole odbyła się pierwsza matura. W 2002 roku zmieniła się nazwa szkoły na Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie. W wyniku reformy edukacji zostały także utworzone klasy liceum profilowanego. Po kolejnej reformie w 2017 szkoła zmieniła nazwę na Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Pszowie.

Autor: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.