Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności8 lutego 201312:25

Powiadom ZUS o przychodach

Powiadom ZUS o przychodach - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Emeryci i renciści, którzy dorabiają do swoich świadczeń, do końca lutego powinni powiadomić ZUS o osiągniętych przez siebie przychodach w 2012 r. Przychody rozlicza się na podstawie zaświadczenia pracodawcy lub innego płatnika składek zatrudniającego emeryta lub rencistę.

Osoby opłacające składki same za siebie (np. prowadzące działalność gospodarczą) zobowiązane są do przedstawienia oświadczenia o wysokości przychodu. Przypominamy, że w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność, za przychód uważa się podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Zaświadczenie (oświadczenie) należy dostarczyć do oddziału ZUS, który wypłaca emeryturę lub rentę.

Z uwagi na to, że świadczenia rozliczane są rocznie lub miesięcznie (w zależności od tego, co jest korzystniejsze dla świadczeniobiorcy) wskazane jest, aby płatnik składek wykazał przychody uzyskane przez emeryta lub rencistę w kolejnych miesiącach 2012 r.
Informacja o przychodach potrzebna jest ZUS-owi do rozliczenia przysługującego świadczenia. Zgodnie z przepisami ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, osobom, których przychód osiągany z tytułu zatrudnienia, służby lub innej pracy zarobkowej albo pozarolniczej działalności podlegającej ubezpieczeniom społecznym (w tym także przychód osiągany za granicą), mieści się w przedziale pomiędzy 70 proc. a 130 proc. kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, świadczenie przysługuje w zmniejszonej wysokości.

Przychód w kwocie wyższej niż 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia powoduje zawieszenie emerytury lub renty, zaś przychód nie przekraczający 70 proc. nie wpływa na wysokość wypłacanego świadczenia.

Bez względu na wysokość osiąganego przychodu nie podlegają zawieszeniu ani zmniejszeniu świadczenia osób mających ustalone prawo do emerytury z powszechnego wieku emerytalnego, a także osób, które pobierają z ZUS renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową, oraz rent rodzinnych przysługujących po osobach uprawnionych do tych świadczeń. Wymienione osoby nie muszą powiadamiać Zakładu o osiąganych zarobkach.

Nie podlegają rozliczeniu przychody uzyskane przez emerytów, którzy mają zawieszoną emeryturę z uwagi na kontynuowanie zatrudnienia w ramach tego samego stosunku pracy co przed przejściem na emeryturę, uzyskane za okres, gdy prawo do świadczenia podlegało zawieszeniu.

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 marca 202619:47

Food Fest wraca do Wodzisławia. Trzy dni pełne smaków na rynku

Food Fest wraca do Wodzisławia. Trzy dni pełne smaków na rynku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Kacper Kołaczkowski
Reklama
Aktualności17 marca 202610:13

Wodzisław stawia na odporność społeczną. Jest wniosek o ponad 500 tys. zł

Wodzisław stawia na odporność społeczną. Jest wniosek o ponad 500 tys. zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. freepik.com
Aktualności17 marca 202620:03

Obowiązkowa deratyzacja w Wodzisławiu. Sprawdź, co musisz zrobić

Obowiązkowa deratyzacja w Wodzisławiu. Sprawdź, co musisz zrobić - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Kultura i Edukacja18 marca 202611:51

BioChemLab powstanie w Rydułtowach. Uczniowie zyskają nowoczesne zaplecze

BioChemLab powstanie w Rydułtowach. Uczniowie zyskają nowoczesne zaplecze - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności18 marca 202622:16

Duża inwestycja drogowa w Rydułtowach. Zmiany w ruchu i objazdy

Duża inwestycja drogowa w Rydułtowach. Zmiany w ruchu i objazdy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Rydułtowy
Reklama
Telegraf17 marca 202608:44

Posadź las z leśnikiem

Posadź las z leśnikiem  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
informacja prasowa
Kultura i Edukacja18 marca 202610:49

Zielona rewolucja w SP nr 8. Szkoła z maksymalnym dofinansowaniem

Zielona rewolucja w SP nr 8. Szkoła z maksymalnym dofinansowaniem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Aktualności18 marca 202621:55

Wodzisław pamięta o seniorach. Trwa nabór zgłoszeń do wyjątkowych jubileuszy

Wodzisław pamięta o seniorach. Trwa nabór zgłoszeń do wyjątkowych jubileuszy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.