Szykują się zmiany. Straż Miejska od października rezygnuje z fotoradaru

Wodzisławska Straż Miejska od października rezygnuje z użytkowania będącego w jej wyposażeniu urządzenia rejestrującego przekroczenia prędkości, czyli fotoradaru. Straż korzysta z zabudowanego w służbowym pojeździe marki Ford Mondeo fotoradaru typu AD 9c czeskiej firmy Ramet od 2005 roku. Przez prawie dziesięcioletni okres jego użytkowania zarejestrowanych zostało około 22 tys. przekroczeń prędkości.
W ciągu ostatnich dwóch lat nastąpiły zmiany w prawie. Od roku 2012 kontrole prędkości dokonywane przez strażników miejskich mogą odbywać się tylko na odcinkach dróg oznakowanych odpowiednimi znakami drogowymi informującymi o takich kontrolach, czyli na 8 ulicach w Wodzisławiu Śląskim: Armii Ludowej, Chrobrego, Wolności, Rybnickiej, Bogumińskiej, Młodzieżowej, Pszowskiej i Jastrzębskiej. Ponadto miejsce i czas pomiaru muszą być uzgodnione z Policją, a sam pomiar może się odbywać tylko i wyłącznie z pojazdu niebędącego w ruchu. W związku z powyższym od 2012 roku systematycznie maleje ilość ujawnianych przekroczeń prędkości (w roku 2012: 659; w roku 2013: 178; przez 8 miesięcy roku 2014: 84).
Stosowane urządzenie pomiarowe jest już wysłużone. Obecnie jego cechą są częste awarie powodowane m. in. słabą wydajnością i wyeksploatowanymi podzespołami. Należy spodziewać się, że w najbliższym czasie znacząco wzrośnie koszt jego konserwacji i obsługi. Do tego dochodzą koszty cykliczne związane z odnawianiem legalizacji. - Równie problematyczne staje się wykorzystywanie fotoradaru związane z ograniczonym stanem etatowym strażników miejskich oraz społeczną niepopularnością tego typu środka kontroli ruchu drogowego. Problemy wiążą się też z nowymi i nieprzewidywalnymi zmianami przepisów prawa dotyczącymi wykorzystywania tego typu urządzeń. Już obecnie posiadane przez nas urządzenie nie jest z powodów niewystarczających zasobów ludzkich wykorzystywane w takim stopniu, w jakim można byłoby go wykorzystywać – mówi Janusz Lipiński, komendant Straży Miejskiej. – Kontrola ruchu drogowego w zakresie wykorzystywania urządzeń rejestrujących jest jednym z wielu zadań, do jakich powołane są straże gminne. Nie powinna być ona głównym i jedynym zadaniem strażników. Kontrolą ruchu drogowego zajmują się również funkcjonariusze Policji i inspektorzy Inspektoratu Transportu Drogowego. Co warto podkreślić, instytucje te posiadają większe uprawnienia w zakresie kontroli ruchu niż strażnicy miejscy – dodaje Lipiński.
- Biorąc pod uwagę powyższe argumenty oraz to, że straże miejskie zostały powołane głównie do zadań związanych z ochroną porządku publicznego, rezygnujemy z korzystania z fotoradaru przez naszych strażników – informuje prezydent Mieczysław Kieca. Rezygnacja z przeprowadzania kontroli w zakresie przestrzegania ograniczeń prędkości w ruchu drogowym przyczyni się do lepszego wykorzystania Straży Miejskiej w kierunku oczekiwanych i użytecznych dla społeczeństwa działań porządkowo-profilaktycznych. Do nich zaliczamy: ekopatrol, likwidację dzikich wysypisk śmieci, kontrole porządkowe posesji, działania edukacyjne, patrole prewencyjne, rowerowe i piesze w rejonie osiedli oraz obsługę monitoringu miejskiego. – Odstąpienie od korzystania z fotoradaru i skierowanie uwagi strażników tylko na wyżej wymienione obszary przełoży się na lepsze zabezpieczenie porządku publicznego w mieście. Chciałbym, by strażnicy mogli w jak największym stopniu poświęcić się dbaniu o nasze bezpieczeństwo i spokój w różnych zakątkach miasta – wyjaśnia prezydent.


![Unia Racibórz pokonała Czarnych Gorzyce. Przy Srebrnej polała się krew! [FOTO i WIDEO] Unia Racibórz pokonała Czarnych Gorzyce. Przy Srebrnej polała się krew! [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1762894388dsc01290-.jpg)
![Święto Niepodległości na sportowo [WYNIKI I TABELE] Święto Niepodległości na sportowo [WYNIKI I TABELE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17629017631762878494dsc01275-.jpg)


![Pszów uczcił Narodowe Święto Niepodległości [FOTO] Pszów uczcił Narodowe Święto Niepodległości [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1762944688pxl-20251111-101037692-.jpg)








![Obchody Święta Niepodległości w Wodzisławiu Śląskim [FOTO i WIDEO] Obchody Święta Niepodległości w Wodzisławiu Śląskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1763025192581251159-1234903692007062-4542500085760762581-n-.jpg)


![Rydułtowskie stowarzyszenia na Festiwalu Stowarzyszeń w Orlovej [FOTO] Rydułtowskie stowarzyszenia na Festiwalu Stowarzyszeń w Orlovej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1763027184image00002-.jpeg)
![Rydułtowy: Wydarzenie dla Niepodległej. Wspólne świętowanie w biało-czerwonych barwach [FOTO] Rydułtowy: Wydarzenie dla Niepodległej. Wspólne świętowanie w biało-czerwonych barwach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1763029366dsc01268-.jpeg)



![Miejskie obchody Święta Niepodległości w Rydułtowach [FOTO] Miejskie obchody Święta Niepodległości w Rydułtowach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1763031407dsc01314-.jpeg)





Komentarze (0)
Dodaj komentarz