Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i Edukacja18 grudnia 201810:47

Żydzi na Górnym Śląsku. Otwarcie wystawy stałej w gliwickim Muzeum

Żydzi na Górnym Śląsku. Otwarcie wystawy stałej w gliwickim Muzeum - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

14 grudnia po wielu staraniach została otwarta wystawa stała „Żydzi na Górnym Śląsku”, mieszcząca się w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, oddziale Muzeum w Gliwicach.

Oryginalne, zachowane w niewielkiej liczbie judaika górnośląskie oraz rozliczne dokumenty i ilustracje związane z historią Żydów Górnośląskich – unikatowe i w większości przedstawiane publicznie po raz pierwszy. Prezentacja, wizualna i tekstowa, wszystkich synagog górnośląskich – w większości już nieistniejących – oraz cmentarzy żydowskich znajdujących się na terenie regionu. Życiorysy i dorobek kilkudziesięciu najbardziej znaczących przedstawicieli żydowskiej społeczności: przemysłowców, ludzi nauki, kultury, a także najwybitniejszych rabinów górnośląskich. To tylko wybrane wątki, jakie przybliży z dawna oczekiwana wystawa stała Żydzi na Górnym Śląsku. Od 14 grudnia ekspozycja będzie dostępna dla publiczności w oddziale Muzeum w Gliwicach – Domu Pamięci Żydów Górnośląskich. Wystawę honorowym patronatem objęła Małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Agata Kornhauser-Duda. 

Dzieje Żydów Górnego Śląska to temat ogromny i wielowątkowy, w niewielkim stopniu dotychczas przebadany. Po raz pierwszy przedstawione zostały na prezentowanej w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich ekspozycji tak kompleksowo zebrane i opracowane materiały dotyczące ich losów. Przygotowania do wystawy, prowadzone we współpracy z wieloma osobami, poprzedzone zostały dogłębnymi badaniami oraz kwerendami archiwalnymi, bibliotecznymi i muzealnymi w ośrodkach górnośląskich, w innych miastach Polski oraz za granicą, między innymi w Berlinie, Jerozolimie i Nowym Jorku – mówi Bożena Kubit, kurator wystawy. 

Ekspozycja ukazuje historię, znaczenie i wkład społeczności żydowskiej w rozwój Górnego Śląska – od czasów osadnictwa pod koniec średniowiecza poprzez największy jej rozwój w wieku XIX po wiek XX, czasy Holokaustu i okres powojenny. Zobrazowane zostało życie społeczne i religijne Żydów, a także uczestnictwo w działalności gospodarczej, szczególnie w XIX w., kiedy ich wkład był najbardziej istotny. Otwarcie stałej ekspozycji muzealnej jest ostatnim etapem rozpoczętej w 2013 roku rewitalizacji dawnego żydowskiego domu przedpogrzebowego. Nie było to przedsięwzięcie łatwe, ale słusznie podjęte przez gliwicki Samorząd. Teraz zapewne wielu będzie sobie przypisywało zasługi w tej sprawie, ale warto mieć w pamięci, jakże wielu deklarowało pomoc i finansowe wsparcie, a na czczych obietnicach się kończyło. 

Dość wymienić Henryka Mercika, członka byłego już zarządu województwa śląskiego, odpowiedzianego za przedsięwzięcia w sektorze kultury w urzędzie marszałkowskim województwa śląskiego, który nie dotrzymał obietnicy danej prezydentowi Gliwic o przekazaniu dotacji na dokończenie prac nad wystawą. A przecież powinien, gdyż Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, oddział muzeum w Gliwicach, nie tylko z nazwy ma znaczenie regionalne. Jego profil programowy, badawczy, popularyzatorski, oraz praktyka działania obejmuje obszar od Prudnika po Katowice, od Kluczborka po Pszczynę. Przez lata w regionie była zgłaszana potrzeba utworzenia takiego ośrodka na Górnym Śląsku i tak się w końcu stało, ale bez udziału Marszałka województwa śląskiego. Wstyd. Przez ostanie trzy lata naszym celem było zorganizowanie stałej ekspozycji – pierwszej w Polsce poświęconej Żydom na Górnym Śląsku. Pytają mnie często dlaczego się nimi zajmujemy? Odpowiadam, że ich dziedzictwo jest naszym – polskim i moim. Stało się nim po 1945 roku, po przyłączeniu nowych ziem do Polski. 

Dlatego jesteśmy tego dziedzictwa kustoszami, mimo iż tutejsi Żydzi po polsku nie mówili, mimo iż ukształtowała ich kultura niemiecka, mimo iż byli obywatelami państwa, które Polskę wielokrotnie niszczyło. Państwo niemieckie w latach 30. i 40. ubiegłego wieku zdradziło także swoich Żydów, własnych obywateli, z nim zrośniętych pod każdym względem, którzy odgrywali w nim niepoślednią, często pierwszorzędną rolę. Wystawiło ich na cierpienie, poniewierkę, zagładę, odebrało to co najważniejsze, w tym dom przedpogrzebowy wzniesiony niegdyś na chwałę miasta i pożytek gminy żydowskiej w Gliwicach. A przecież takich obiektów na Górnym Śląsku są dziesiątki. Dbamy o to dziedzictwo jak o nasze własne, żeby osierocone nie niszczało w obojętności i niepamięci. Dbajmy tak jak sami byśmy chcieli żeby inni, tam gdzieś na Wschodzie, troszczyli się o drogie naszym sercom polskie pamiątki i miejsca pozostawione na Kresach Rzeczpospolitej.

Autor: Muzeum w Gliwicach, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności23 marca 202611:29

Powiat Wodzisławski w krajowej czołówce. Drugie miejsce w prestiżowym rankingu

Powiat Wodzisławski w krajowej czołówce. Drugie miejsce w prestiżowym rankingu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Sport23 marca 202610:14

18 medali dla KS Stein Academy. Rydułtowianie błyszczeli w Gliwicach

18 medali dla KS Stein Academy. Rydułtowianie błyszczeli w Gliwicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: KS Stein Academy
Aktualności23 marca 202612:57

Motocykl kontra samochód. Policja wyjaśnia okoliczności wypadku na ul. Pszowskiej

Motocykl kontra samochód. Policja wyjaśnia okoliczności wypadku na ul. Pszowskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Aktualności23 marca 202611:42

Dachowanie w Wodzisławiu Śląskim. Nadmierna prędkość przyczyną zdarzenia

Dachowanie w Wodzisławiu Śląskim. Nadmierna prędkość przyczyną zdarzenia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Sport22 marca 202622:30

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Piłkarze od II ligi do C klasy Podokręgów Racibórz i Rybnik zapewnili swym kibicom mnóstwo emocji. Sprawdź, jak poradził sobie zespół, któremu kibicujesz.

(greh)
Aktualności23 marca 202612:10

Nowa jakość opieki długoterminowej w powiecie wodzisławskim

Nowa jakość opieki długoterminowej w powiecie wodzisławskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Sport23 marca 202621:23

Złoto i serce do walki. Udany start Akademii Top Team na Copa Kids

Złoto i serce do walki. Udany start Akademii Top Team na Copa Kids - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Akademia Sportowa Top Team
Reklama
Reklama
Kultura i Edukacja23 marca 202611:24

Konferencja WNET: poznaj harmonogram godzinowy pierwszego dnia

Konferencja WNET: poznaj harmonogram godzinowy pierwszego dnia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl, fot. Natalia Maciejek
Sport23 marca 202610:33

Skuteczni na macie. Octagon Team wraca z medalami z Copa Silesia

Skuteczni na macie. Octagon Team wraca z medalami z Copa Silesia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red.. źródło: Octagon Team, fot. Franciszek Korbel
Reklama
Sport24 marca 202610:15

Grad medali i mistrzowskie pasy. Gold Team Tygrys zdominował Mistrzostwa WKA

Grad medali i mistrzowskie pasy. Gold Team Tygrys zdominował Mistrzostwa WKA - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Gold Team Tygrys
Reklama
Reklama
Aktualności23 marca 202611:48

Nowoczesne centrum wsparcia w Radlinie już otwarte [FOTO i WIDEO]

Nowoczesne centrum wsparcia w Radlinie już otwarte [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Radlin:

18 marca 2026 roku w Radlinie miało miejsce uroczyste otwarcie nowej siedziby Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. W wydarzeniu uczestniczyło szerokie grono gości, w tym przedstawiciele władz samorządowych, środowiska oświatowego, instytucji współpracujących oraz partnerów krajowych i zagranicznych.

opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Kultura i Edukacja23 marca 202611:37

Od książek po muzykę i sztukę – odkryj Miejską i Powiatową Bibliotekę w Wodzisławiu Śląskim

Od książek po muzykę i sztukę – odkryj Miejską i Powiatową Bibliotekę w Wodzisławiu Śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Natalia Maciejek
Reklama
Sport23 marca 202610:10

Pierwsza kwarta przesądziła o wszystkim. MKS Wodzisław kończy sezon porażką

Pierwsza kwarta przesądziła o wszystkim. MKS Wodzisław kończy sezon porażką - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: MKS Wodzisław Śląski
Sport24 marca 202610:33

Blisko 300 biegaczy na starcie. Błękitna Wstęga Balatonu przyciągnęła tłumy [FOTO]

Blisko 300 biegaczy na starcie. Błękitna Wstęga Balatonu przyciągnęła tłumy [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

22 marca na leśnych trasach Ośrodka Rekreacyjnego „Balaton” odbyła się 17. edycja Błękitnej Wstęgi Balatonu – wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarz sportowych imprez regionu. Tegoroczna odsłona ponownie przyciągnęła szerokie grono uczestników – na starcie stanęło blisko 300 zawodników.

opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 marca 202614:32

Teatr Szydełko zakwalifikowany na Kreatywną Scenę Dzieci

Teatr Szydełko zakwalifikowany na Kreatywną Scenę Dzieci - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wck / fot. Agnieszka Trzeciok
Kultura i Edukacja24 marca 202611:06

Od lokalnych klas do Europy. Jak Erasmus+ zmienia edukację w regionie

Od lokalnych klas do Europy. Jak Erasmus+ zmienia edukację w regionie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności24 marca 202613:10

Twój przewodnik po Wodzisławiu Śląskim: kultura, historia i aktywny wypoczynek

Twój przewodnik po Wodzisławiu Śląskim: kultura, historia i aktywny wypoczynek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Natalia Maciejek
Aktualności24 marca 202613:40

Bezpłatna pomoc prawna i psychologiczna w Punkcie Konsultacyjnym w kwietniu

Bezpłatna pomoc prawna i psychologiczna w Punkcie Konsultacyjnym w kwietniu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. freepik.com
Aktualności24 marca 202612:53

Kwiecień w WCK

Kwiecień w WCK - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
WCK, fot. Natalia Maciejek
Reklama
Aktualności24 marca 202613:30

Rolnictwo w Subregionie Zachodnim: wyzwania, szanse i dobre praktyki

Rolnictwo w Subregionie Zachodnim: wyzwania, szanse i dobre praktyki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności24 marca 202613:46

Siła małych kroków: wsparcie rodzin zastępczych w powiecie wodzisławskim

Siła małych kroków: wsparcie rodzin zastępczych w powiecie wodzisławskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.