Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności21 grudnia 201810:08

Książka o historii KWK 1 Maja w Wodzisławiu Śląskim

Książka o historii KWK 1 Maja w Wodzisławiu Śląskim - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

– Ta książka to wycinek historii, która miała miejsce. Zawiera kompleksowe materiały – wspomnienia, część opisową i dokumentacyjną. Polecam ją zwłaszcza ludziom młodym – mówił Kazimierz Trzonkowski, podczas promocyjnego spotkania w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej. Wydarzenie miało miejsce 19 grudnia.

Kazimierz Trzonkowski wraz z Markiem Gałuszką i Aliną Kuboszek, jest autorem publikacji „Historia Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność KWK 1 Maja w Wodzisławiu Śląskim”. Jak wspominał autor pomysł zebrania materiałów w jedną książkę zrodził się w Barbórkę w 2013 roku. Opisane w niej są dzieje kopalni od podjęcia decyzji jej budowania do momentu likwidacji. Wiele materiałów dotyczy niespokojnych czasów 1981 i 1988 roku, akcji strajkowych, które do dziś wywołują w uczestnikach ogrom emocji. W publikacji tej znajdziemy informacje m.in. na temat sztandaru, na temat figurki św. Barbary, relikwii błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Jest też rozdział poświęcony człowiekowi, który w najtrudniejszych dla górników chwilach był nieocenionym wsparciem. Tym człowiekiem był ks. Bolesław Kopiec. – Decyzja o budowie kopalni została podjęta w roku 1950, a więc w roku, w którym się urodziłem. Z tym, że ja na Mazurach, a kopalnia tutaj – dodawał żartobliwie autor.

– Starszym mieszkańcom warto przypomnieć, a młodszym przekazać, że z KWK „1 Maja” nierozerwalnie łączyło się życia miasta. To dzięki kopalni powstał dom kultury, stadion sportowy, wybudowano osiedla mieszkaniowe. Kopalnia przez cztery dekady była żywicielką tysięcy rodzin. Myślę, że jest to ciekawa lektura, po którą warto sięgnąć – uzupełniał. Autor podkreślił także ogromną rolę kobiet, jaką odegrały w historii kopalni, zwłaszcza podczas strajków, w których, jak dodawał, nie uczestniczyły bezpośrednio, ale bez wątpienia znajdowały się w ich centru, To one podtrzymywały swych mężów na duchu, zajmowały się rodzinami, gdy górnicy walczyli o należne im prawa. – Żałuję, że znikają fizyczne oznaki obecności górnictwa w mieście, niszczeją obiekty. Jedyna pamiątka znajduje się obok Wodzisławskiego Centrum Kultury. To koło szybowe, które pozbawione jakiegokolwiek opisu, samo w sobie nie wiele mówi o historii kopalni – puentował Kazimierz Trzonkowski. Książka m.in. trafiła do wodzisławskich szkół, do biblioteki i Muzeum w Wodzisławiu Śląskim.

źródło: Gazeta Wodzisławska

Autor: wodzislaw-slaski.pl, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Sport27 kwietnia 202423:54

Emocje w Bełsznicy. Rozwój górą [FOTO]

Emocje w Bełsznicy. Rozwój górą [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Gorzyce:

27 kwietnia, w słoneczne, aczkolwiek wietrzne sobotnie popołudnie na boisku w Bełsznicy doszło do starcia pomiędzy miejscowym Rozwojem a zespołem z Krzanowic. Było to spotkanie XXI kolejki A klasy Podokręgu Racibórz.

(greh)
Reklama
Sport27 kwietnia 202423:37

Czarni Gorzyce bez punktów w Raciborzu [FOTO]

Czarni Gorzyce bez punktów w Raciborzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Gorzyce:

Wiele emocji dostarczyło sobotnie (27.04.) spotkanie wyjazdowe Czarnych Gorzyce z coraz lepiej radzącą sobie Unią Racibórz.

opr. (greh), fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Sport28 kwietnia 202419:30

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

W trakcie weekendu nie zabrakło sportowych emocji. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.