Poznali kulturę i obyczaje Turcji

5 marca rozpoczęło się kolejne spotkanie szkół biorących udział w projekcie „Kulturowa mozaika Europy – przeszłość, teraźniejszość, przyszłość”. Tym razem nauczyciele oraz młodzież gimnazjum nr 2 w Wodzisławiu poznawali kulturę i obyczaje Turcji.
Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Istambułu - miasta, które jest wyjątkową mieszanką Orientu i Zachodu, łączącego dwa kontynenty – Europę i Azję. Uczestnicy spotkania zobaczyli najważniejsze zabytki, między innymi muzeum Hagia Sofia, Błękitny Meczet, cysterny bazylik, Pałac Topkapi oraz Pałac Dolmabahce. Wszystkich urzekła wyjątkowa atmosfera miasta, jego egzotyka i jedyna w swoim rodzaju turecka kuchnia.
Poniedziałek upłynął na zwiedzeniu i poznaniu społeczności szkoły Osmangazi Anadolu Lisesiw Sanliurfa, a następnie na koncercie tradycyjnej muzyki tureckiej. W tym dniu odbyło się również spotkanie robocze poświęcone realizacji zadań związanych
z projektem.
Kolejnego dnia uczestnicy zwiedzili miasto Sanliurfa, które liczy 650 tysięcy mieszkańców. Najważniejszym punktem wizyty w Urfie było zobaczenie Gölbasi - malowniczego parku, w którym znajdują się stawy ze świętymi karpiami i ogród różany. Następnie przyszedł czas na Gobleki Tepe, jedną z najstarszych świątyń w Turcji. Grupa zwiedziła również Harran. Miasto pierwszy raz wzmiankowane jest w tekstach z Mari z XVIII w. p.n.e., choć istniało już wcześniej. W czasach świetności Harran kontrolował skrzyżowanie dróg z Damaszku, Niniwy i Karkemisz. W mieście tym znalazła schronienie grupa filozofów z rozwiązanej w 529 roku Akademii Platońskiej.
Spotkanie w Turcji dało uczestnikom możliwość poznania kraju z bardzo bogatą historią, ciekawymi tradycjami i obyczajami. Wizyta uzupełniła kolejny fragment kulturowej mozaiki Europy, tym razem poszerzonej również o kulturę Azji. Następne spotkanie już w maju, w Bułgarii.
Romana Koszela
Komentarze (0)
Dodaj komentarz