Gala partnerów na zakończenie

W dniach od 11 do 20 maja gimnazjaliści z Zespołu Szkół nr 1 w Wodzisławiu Śląskim gościli w swoich domach kolegów ze szkoły Osnovna šola heroja Janeza Hribarja z miejscowości Stari Trg pri Lożu w Słowenii. Za zakończenie wizyty zorganizowano galę partnerów.
Wizyta grupy słoweńskiej była wynikiem dwuletniej współpracy gimnazjum w Wilchwach z rówieśnikami w ramach dwustronnego projektu językowego Comenius zatytułowanego „Wspólna Europa, wspólne zainteresowania. Odwiedź słowiańską Europę.” Główny cel projektu to współpraca obu szkół umożliwiająca poznanie kraju, historii, kultury i języka partnera oraz wspólnych słowiańskich korzeni związanych z rodem Piastów i słoweńskiej rodziny Celjów.
W czasie spotkania w Polsce, obie grupy, polska i słoweńska, zwiedzały Wodzisław i jego okolice, pojechały też do Krakowa czy Wieliczki. Był też czas na wspólną naukę (zajęcia bilingwalne, warsztaty de coupage, lekcje tańca) i zabawę (karaoke, dyskoteka). Nie zabrakło również atrakcji sportowych w ośrodku MOSiR „Balaton”.
Na zakończenie wizyty grupy słoweńskiej w Polsce odbyła się uroczysta Gala Partnerów Comeniusa, na której podsumowano dwuletnią współpracę oraz zaprezentowano produkty końcowe projektu. Najaktywniejszym uczniom z Polski i Słowenii wręczono dyplomy Europejskiego Światowida oraz medale. Głównym punktem programu było przedstawienie teatralne przygotowane w języku projektu zatytułowane „Come to proud Slavic Europe”. Sztuka ta miała na celu zaprezentowanie wspólnych słowiańskich korzeni oraz przedstawienie charakterystycznych dla obu kultur postaci, znanych również w Europie m.in. Chopin, Kopernik, Prešeren, Valvasor.
Goszcząca w Wodzisławiu Śląskim młodzież z żalem odjeżdżała do swoich domów. - Niechętnie rozstawałam się z kolegami ze Słowenii. Nie obyło się bez łez... - skomentowała zakończenie wizyty grupy słoweńskiej w Polsce wodzisławska gimnazjalistka, Karolina Janetta. – Bardzo szybko się do nich przywiązałam. Bawiliśmy się świetnie. To niesamowite móc spotkać kogoś z innego kraju i porozumiewać się z nim bez barier językowych. Kiedyś sobie tego nie wyobrażałam. Teraz czuję się pewniej, posługując się językiem obcym - dodaje.
Towarzyszący młodzieży słoweńskiej nauczyciele wraz z koordynatorem szkoły partnerskiej, Sabiną Nardin, uznali wspólny projekt za ogromny sukces. Polski koordynator projektu, Grażyna Łagosz stwierdziła, że mimo pewnych obaw, polsko-słoweńska młodzież bardzo chętnie i solidnie współpracowała: - Początkowy sceptycyzm zastąpił entuzjazm i radość ze wspólnego spotkania – powiedziała. - Projekt ten wymagał ogromnego wysiłku i zaangażowania wielu osób i środowisk, ale niewątpliwie przyniósł ogromne korzyści obu stronom.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz