Podziwiali dzieła znane z podręczników

Na dwa dni, 4 i 5 stycznia, 45 uczniów i 4 nauczycieli z Zespołu Szkół nr 2 wyjechało do Berlina, by wziąć udział w zwiedzaniu wystawy „Obok. Polska – Niemcy. 1000 lat historii w sztuce”. Młodzież wodzisławskiego gimnazjum nr 1 miała unikatową okazję zobaczenia około 800 obiektów historycznych i współczesnych.
Wystawa zorganizowana w berlińskim Martin-Gropius-Bau we współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie była pokazywana w ramach Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. Wyjazd był możliwy dzięki dofinansowaniu pozyskanemu z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, która była jednym z partnerów wystawy.
Młodzież wodzisławskiego gimnazjum nr 1 miała unikatową okazję zobaczenia około 800 obiektów historycznych i współczesnych (dzieł malarstwa, rzeźby, starodruków, rękopisów, grafik, fotografii czy instalacji artystycznych). Szczególne emocje wśród uczestników wzbudziły oryginalne dzieła, znane młodzieży do tej pory jedynie z podręczników czy albumów – monumentalny „Hołd pruski” Matejki, obrazy Gierymskiego, Malczewskiego, rzeźby Wita Stwosza, dokument końcowy podpisany po Kongresie Wiedeńskim, słynny list biskupów polskich do biskupów niemieckich czy nawet osobiste podręczniki i notatki Mikołaja Kopernika. Obok dzieł historycznych uczniowie zapoznali się z pracami polskich i niemieckich artystów współczesnych – Mirosława Bałki, Wilhelma Sasnala, Piotra Uklańskiego, Edwarda Dwurnika, Krzysztofa Wodiczki, Gerharda Richtera, Gregora Schneidera. Eksponaty pochodziły z wielu polskich, niemieckich i międzynarodowych kolekcji muzealnych i prywatnych.
Wystawa była doskonałą okazją, by w nowoczesny sposób pokazać młodzieży historię polsko-niemieckiego sąsiedztwa, uświadomić, jak wiele łączyło te kraje na przestrzeni dziejów mimo trudnej momentami historii.
Oprócz udziału w wystawie „Obok” uczniowie mogli zobaczyć Berlin i jego miejsca charakterystyczne – Wieżę Telewizyjną, Bramę Brandenburską i Reichstag, fragment Muru Berlińskiego, a także zwiedzić Muzeum Techniki. Podczas całego pobytu zbierali materiały, na podstawie których realizują projekty edukacyjne.
Ostatni punkt programu, jakim był pobyt na Tropikalnej Wyspie – największym w Europie wodnym parku rozrywki - również oprócz aspektu rekreacyjnego miał walory edukacyjne. Gimnazjaliści zapoznali się z fauną i florą charakterystyczną dla tropikalnej dżungli.
Komentarze (7)
Dodaj komentarz