Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i Edukacja24 lutego 201212:31

Ksiądz odwiedził swoją dawna szkołę

Ksiądz odwiedził swoją dawna szkołę - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Rydułtowy:

 „Mów na wysokości TEJ GÓRKI!” – tak ksiądz Jerzy Szymik przypomniał swoim słuchaczom, jak dawniej mówiono o Liceum na Skalnej w Rydułtowach. W poniedziałek, 13 lutego, Liceum Ogólnokształcące im. Noblistów Polskich „na Skalnej”, czy jak kiedyś mówiono, „Liceum na Górce”, gościło swego Wybitnego Absolwenta, księdza profesora Jerzego Szymika.

W spotkaniu wzięli udział nie tylko licealiści, ale też uczniowie Gimnazjum w Pszowie oraz Gimnazjum w Piecach wraz z opiekunami.

Spotkanie było bardzo kameralne i miało formę wywiadu, który poprowadzili uczniowie klasy maturalnej. Już od pierwszych słów gościa: ,,Byliśmy najlepszym pokoleniem jakie tu kiedykolwiek było … proszę sprawdzić nasze oceny z zachowania (…)”, ks. Jerzy Szymik pokazał, że z biegiem lat nie traci nic z poczucia humoru, ani dystansu do siebie i świata. Z nostalgią opowiadał o „Liceum na Skalnej” za czasów swojej młodości, a także wspominał w jaki sposób młodzież radziła sobie z indoktrynacją polityczną, która wdzierała się w ich życie nawet w szkole. Ksiądz Szymik przyznał, że były to trudne czasy i z obawy o los swojego wychowawcy, dyrektora i kolegów musiał długo ukrywać swą decyzję o zamiarze zostania księdzem. – Gdybym to wtedy powiedział otwarcie, miałby spore kłopoty ze zdaniem matury – opowiadał.

Podczas spotkania padło wiele pytań dotyczących twórczości gościa, szczególnie jego poezji oraz przekładów dzieł Josepha von Eichendorffa. Na wszystkie ks. Szymik odpowiadał w sposób zaskakująco prosty, nie stroniąc przy tym od używania gwary śląskiej. W wywiadzie przyznał, że gwara nigdy nie była mu przeszkodą, lecz przeciwnie, pomagała mu w uprawianiu poezji, w literackiej polszczyźnie. Na poparcie słów przeczytał swój wiersz napisany dwa lata temu zatytułowany ,,Być śląskim księdzem”.

Podczas spotkania nie zabrakło również refleksji dotyczących polskich noblistów, których imię nosi rydułtowskie liceum. Na pytanie o stosunek do twórczości Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza, ksiądz profesor określił poezję Szymborskiej jako ,,niewiarygodną miarę talentu”, ale metafizycznie pustą i z tego powodu niezbyt my bliską. Z kolei o twórczości Miłosza mówił, że ceni ją szczególnie ze względu na przekaz chrześcijańskich wartości.

Spotkanie z ks. Szymikiem było kolejną tego rodzaju inicjatywą, mającą na celu przypomnienie społeczności regionu o znanych osobistościach, które uczęszczały do „Liceum na Skalnej”. W listopadzie minionego roku szkołę odwiedził Augustyn Kubik - Przedstawiciel RP w Europejskim Trybunale Obrachunkowym w Luksemburgu, a w grudniu upamiętniono osobę nieżyjącego już kompozytora Henryka Mikołaja Greckiego.
 
Ewa Żymełka, oprac.: WR

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.