Wśród dawnych władców

Zbiory Muzeum w Wodzisławiu Śląskim wzbogaciły się niedawno o kilka oryginalnych miedziorytów pochodzących z XVII i XVIII wieku, przedstawiających wizerunki postaci ważnych dla historii Wodzisławia. Portrety te, odpowiednio oprawione, można oglądać w wyremontowanych salach Pałacu.
Wśród osób przedstawionych przeważają członkowie rodu Dietrichsteinów: Adam (1527 - 1590), kardynał Franciszek Serafin (1570-1636), Maksymilian (1596-1655) oraz pochodzący z bocznej linii Zygmunt Ludwig (1600-1653). Również ich herb został osobno wyeksponowany - znajdująca się na miedziorycie korona jest koroną książęcą.
Osobna uwaga należy się właścicielowi Wodzisławia w latach 1685 - 1696, którym był sam cesarz rzymsko-niemiecki Leopold I Habsburg. Dwa jego portrety - jeden przedstawiający Leopolda jako młodzieńca, drugi jako dojrzałego mężczyznę uzupełnia zbiór monet wybitych za jego panowania. Takich monet - krajcarów używano jako środka płatniczego w całym Cesarstwie, a więc również na terenach dzisiejszego Wodzisławia. Te w muzealnej kolekcji pochodzą kolejno z 1668, 1671 i 1674 roku. Na awersie wszystkie mają cesarski profil, za każdym razem jednak nieco inny.
Losy naszego miasta, cesarza Leopolda i rodu Dietrichsteinów splotły się ze sobą pod koniec XVII wieku. Pięknie napisał o tym wodzisławski kronikarz Franz Ignatz Henke: "...W tym samym czasie trwała jeszcze długa i ciężka wojna między Austrią, Francją i Turcja, która całkowicie wyczerpała kraje i kasy Leopolda. Dlatego cesarz musiał uciekać się do pożyczek i nawet oddać w zastaw albo sprzedać własne dobra komory, do których teraz również należał Wodzisław.
www.wodzislaw-slaski.pl
Komentarze (0)
Dodaj komentarz