Fide et Amore. Koncert w Skrzyszowie
27 września 2024 roku w Kościele pw. św. Michała Archanioła w Skrzyszowie odbył się niezwykły koncert zatytułowany „Rosarium. Sonaty różańcowe H. von Bibera w transkrypcji na violę da gamba”.
Wydarzenie to stanowiło jedno z najważniejszych punktów programu XVIII Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Religijnej Fide et Amore, który trwa od 2 sierpnia do 25 października. Festiwal, którego celem jest propagowanie twórczości religijnej i duchowej, od lat gromadzi miłośników muzyki dawnej oraz sztuki sakralnej. Dyrektorem artystycznym przedsięwzięcia jest ks. dr Wiesław Hudek, Honorowy Obywatel Gminy Godów, który czuwa nad organizacją i doborem repertuaru.
Koncert był szczególnym wydarzeniem, zarówno ze względu na miejsce, jak i wyjątkowy program muzyczny. Główne dzieło wieczoru – Sonaty różańcowe autorstwa Heinricha Ignaza Franza von Bibera – to arcydzieło muzyki barokowej, które w swojej oryginalnej wersji napisane zostało na skrzypce. Tym razem jednak publiczność mogła usłyszeć je w niezwykłej aranżacji na violę da gamba, w wykonaniu Matthiasa Bergmana. Artysta, który specjalizuje się w grze na tym rzadko dziś spotykanym instrumencie, ukazał pełnię możliwości violi da gamba, której głęboki, ciepły dźwięk idealnie współbrzmiał z sakralnym charakterem utworów.
Towarzyszyła mu Dorota Zimna, wybitna klawesynistka, grająca zarówno na klawesynie, jak i na pozytywie – małych organach piszczałkowych. Oba te instrumenty, podobnie jak viola da gamba, mają swoje korzenie w muzyce dawnej, a ich brzmienie doskonale wpisuje się w przestrzenie sakralne, takie jak wnętrze kościoła w Skrzyszowie. Klawesyn, swoim delikatnym, perlistym brzmieniem, oraz pozytyw, dodający monumentalności i głębi, stworzyły idealne tło do mistycznych sonat różańcowych Bibera, które w swej formie odzwierciedlają tajemnice różańca – od Zwiastowania po Wniebowzięcie Maryi.
Publiczność była zachwycona zarówno kunsztem wykonawców, jak i atmosferą koncertu. Muzyka dawnych mistrzów, wydobywana z zapomnianych już często instrumentów, w połączeniu z duchowością miejsca, wprowadzała słuchaczy w stan głębokiej kontemplacji. Sonaty różańcowe Bibera, oparte na duchowych refleksjach związanych z życiem Chrystusa i Maryi, doskonale współgrały z atmosferą kościoła, tworząc niezwykły klimat łączący sacrum z muzycznym kunsztem.
Wydarzenie to było doskonałym przykładem na to, jak festiwal Fide et Amore potrafi połączyć wiarę z kulturą, oferując uczestnikom nie tylko przeżycia artystyczne, ale również głęboką duchową refleksję. Koncert w Skrzyszowie ukazał piękno muzyki dawnej, przypominając, że sztuka sakralna jest nieodłącznym elementem dziedzictwa kulturowego i duchowego.
Dzięki zaangażowaniu takich artystów jak Matthias Bergman i Dorota Zimna, a także dzięki nieustającej pracy ks. dr. Wiesława Hudka, festiwal Fide et Amore kontynuuje swoją misję, przyciągając coraz większą liczbę melomanów oraz osób pragnących zgłębiać religijną twórczość artystyczną.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany