Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i Edukacja7 marca 202511:44

Otwarcie wystawy wyników badań archeologicznych w Kornicach

Otwarcie wystawy wyników badań archeologicznych w Kornicach - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

7 marca Muzeum w Wodzisławiu Śląskim zaprasza na otwarcie wystawy "Okna w przeszłość. Wyniki 10 lat badań archeologicznych w Kornicach". Gościem specjalnym tego wydarzenia będzie dr Mirosław Furmanek, kierownik prowadzonych na tym terenie badań archeologicznych, który wygłosi wykład.

Kornice, niewielka wieś położona w gminie Pietrowice Wielkie to prawdziwe „Eldorado” dla archeologów. Różnorodne odkrycia dokonywane tu były od XIX wieku. Szybkiego tempa badania nabrały w ostatnich latach. Od 2013 r. realizowane są duże prace budowlane związane z rozbudową zakładu produkcji okien firmy Eko-Okna z Kornic. Fabryka to przede wszystkim nowe miejsca pracy w regionie, ale jak się okazało to również okazja to przeprowadzenia jednych z największych na Górnym Śląsku badań wykopaliskowych. Badań, które nie tylko ze względu na odkrycie dużej przestrzeni, ale również bogactwo i różnorodność znalezisk, można uznać za unikatowe w skali Polski i Europy. W wielu przypadkach nie tylko uzupełniają naszą dotychczasową wiedzę na temat przeszłości, ale ją również znacząco zmieniają.

Odkrycia w Kornicach

Na dotąd przebadanych dziesiątkach hektarach powierzchni odkryte zostały pozostałości obozowisk, osad, wiosek, fortyfikacji, cmentarzysk, grobów oraz miejsc obrzędów i rytuałów, które reprezentują prawie cały przekrój dziejów człowieka. Część odkrytych zabytków będzie eksponowana na wystawie w Muzeum w Wodzisławiu Śląskim. Badania wykopaliskowe umożliwiły rozpoznanie 30 000 lat historii tego miejsca. Te najstarsze ślady pobytu w formie skupiska odpadów krzemiennych, porzuconych na brzegu niewielkiego potoku pozostawił jeden z wędrujących przez ten teren myśliwych. Znacznie później, bo około 7350 lat temu, swoje wsie wznieśli tu pierwsi rolnicy. Ewenementem na skalę Europy ze względu na wielkość oraz obecność licznych domów słupowych są relikty wsi sprzed blisko 5000 lat. W otoczeniu domów zlokalizowane były różnorodne obiekty gospodarcze, ale zarejestrowano również ślady obrzędów, w tym pochówki składanych w ofierze zwierząt.

Pierwsi ludzie

Około 4300 lat temu pojawiły się w okolicach Kornic nowe grupy ludzi. Ludność ta założyła tam, jak dotąd, jedyną w Polsce rozpoznaną osadę z tego czasu. Jej zmarli mieszkańcy chowani byli na pobliskim cmentarzysku. Ich groby były bogato wyposażone w naczynia, broń oraz ozdoby, w tym wykonane z kości i bursztynu. Dzięki badaniom genetycznym udało się zidentyfikować powiązania rodzinne pomiędzy zmarłymi pochowanymi w odkrytych tam grobach.

Kolejne stulecia były czasem wielu gwałtownych wydarzeń i konfliktów. Świadczą o tym liczne urazy, będące często przyczyną śmierci, czytelne na szkieletach zmarłych pochowanych na kolejnym cmentarzysku sprzed ok. 4000 lat. Około 3000 lat temu w miejscu kórnickiej fabryki powstała ogromna, jedna z największych w Polsce, osada obronna otoczony systemem rowów. Jej mieszkańcy po wcześniejszym spaleniu zwłok chowani byli na pobliskim cmentarzysku liczącym kilkaset pochówków. Najmłodszym osiedlem jest średniowieczna wieś, będąca zapewne pierwszą lokacją Kornic. W XIV wieku przeniosła się ona w miejsce, w którym istnieje do dzisiaj.

Z cała pewnością te unikatowe i wyjątkowe odkrycia znajdą swoje miejsce w nowych rozdziałach podręczników o historii i pradziejach Europy. Są one również przykładem możliwości współpracy pomiędzy naukowcami, inwestorem (firmą Eko-Okna z Kornic) finansującym wykopaliska, gminą sprawującą pieczę nad ochroną dziedzictwa kulturowego oraz wieloma innymi instytucjami muzealnymi i badawczymi.

Wykład o badaniach i przeszłości

Dr Mirosław Furmanek, archeolog, adiunkt i zastępca dyrektora ds. badań naukowych w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Intryguje go życie społeczności młodszej epoki kamienia i epoki brązu. To fascynujący okres w dziejach, kiedy ludzie zmieniają swoje wierzenia, zakładają pierwsze wsie, rozpoczynają uprawiać rośliny i hodować zwierzęta, tworzą coraz bardziej skomplikowane relacje społeczne, a konsekwencje zachodzących wtedy procesów obserwujemy do dzisiaj. W badaniach wykorzystuje nieniszczące metody prospekcji archeologicznej, dzięki którym bez użycia łopaty można rozpoznać dawne osady czy cmentarzyska. Autor, współautor i redaktor ponad 150 publikacji, w tym również związanych z Wodzisławiem. Od prawie 30 lat współpracuje z wodzisławskim Muzeum.

Zapraszamy na otwarcie wystawy dziś tj. 7 marca o godz. 17:00. Wstęp wolny.

archeologia_plakat

Autor: red., redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności28 kwietnia 202510:05

Nieruchomość przy ul. Teligi 69 w przygotowaniu do sprzedaży

Nieruchomość przy ul. Teligi 69 w przygotowaniu do sprzedaży - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Biuro Komunikacji Społecznej
Reklama
Aktualności29 kwietnia 202513:01

Ponad setką na blacie przy szkole w Gorzycach

Ponad setką na blacie przy szkole w Gorzycach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Sport28 kwietnia 202500:05

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Reklama
Kultura i Edukacja28 kwietnia 202512:59

Powiatowe Targi Edukacyjne. Szkoły zaprezentowały swoją ofertę [FOTO i WIDEO]

Powiatowe Targi Edukacyjne. Szkoły zaprezentowały swoją ofertę [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

Kilkanaście stanowisk prezentujących to, co w powiatowych szkołach najlepsze, tłumy odwiedzających, pokazy taneczne, artystyczne, kulinarne, a nawet motoryzacyjne - tak w skrócie prezentowały się tegoroczne Powiatowe Targi Edukacyjne, które w tym roku zorganizowano pod hasłem "Edu Level Up".

Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności29 kwietnia 202511:37

Majówka w powiecie wodzisławskim [ZAPOWIEDŹ]

Majówka w powiecie wodzisławskim [ZAPOWIEDŹ] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strony Partnerskie29 kwietnia 202521:18

Kartony e-commerce? Wybierz Emtek

Kartony e-commerce? Wybierz Emtek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnerski
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.